• Banner

Gjashte drama, Harold Pinter
  • Gjashte drama, Harold Pinter

Gjashtë drama, Harold Pinter

Rating 

Në këtë vëllim janë paraqitur dramat: Festa e ditëlindjes; Dhimbje e lehtë; Mbrëmja; Kujdestari; Dashnori; Kohë të vjetra.

ALL1,200
Quantity
In stock

Description

Title: Gjashtë drama
Category: Drama
Author: Harold Pinter
Albanian translator: Rudi Erebara
Publisher: Pika pa sipërfaqe
Year: 2016
Pgs: 356
Weight: 0.378 kg.
ISBN: 978-9928-185-32-7

Mbi autorin

Harold Pinter ishte një shkrimtar britanik. Ai lindi në Londër dhe jetoi në këtë qytet përgjatë të gjithë jetës së tij. Ai u rrit në lagjen e klasës punëtore Hackney dhe ishte fëmijë emigrantësh hebrenj. Lufta e Dytë Botërore dhe ndjenjat anti-semite karakterizuan të shkruarin e tij. Pinter ishte i përfshirë politikisht në kauzat e së majtës dhe aktiv në lëvizjen për paqe.

Shkrimet e Harold Pinterit ishin kryesisht drama. Një temë që përsëritet në dramat e tij është paaftësia për të komunikuar në marrëdhënie. Ndërsa dialogu është shpesh i prerë qartë, shprehjet e marrëdhënieve – balancat e pushtetit, ndasitë klasore dhe gjinore – nënkuptohen poshtë fjalëve. Dramat e tij me raste përfshijnë dhunën. Kombinuar me paparashikueshmërinë, kjo i bën ato të frikshme. Në të njëjtën kohë ato përfshijnë edhe humor të zi. Shkrimet e Harold Pinter kanë gjithashtu një dimension politik, ato nxisin revoltë kundër fuqisë sunduese.

Product Details
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13KB)
Reviews

Write your review

Gjashtë drama, Harold Pinter

Gjashtë drama, Harold Pinter

Në këtë vëllim janë paraqitur dramat: Festa e ditëlindjes; Dhimbje e lehtë; Mbrëmja; Kujdestari; Dashnori; Kohë të vjetra.

Write your review
You might also like

Reference: SKU001194

Publisher: AIIS - Tirana Times

Molloy, Samuel Beckett

Review(s): 0

Ashtu si Dante që ecën nga rrethi në rreth për të arritur në ferrin apo parajsën e tij, edhe Samuel Beckett vendos secilin nga tre protagonistët kryesorë të romaneve të trilogjisë së tij, "Molloy", "Malone vdes" dhe "E paemërtueshmja", në një rreth të shquar mirë, me qëllim që ata të arrijnë, mbase hiçin.

Price ALL800
More
In Stock

Reference: SKU001370

Publisher: Tirana Times

Malone vdes, Samuel Beckett

Review(s): 0

Ashtu si Dante që ecën nga rrethi në rreth për të arritur në Ferrin apo Parajsën e tij, edhe Samuel Beckett vendos, secilin në një rreth të shquar mirë, tre protagonistët kryesorë të romaneve të trilogjisë së tij, Molloy, Malone vdes dhe E Paemërtueshmja, me qëllim që ata të arrijnë, mbase, hiçin të cilin e dëshirojnë.

Price ALL800
More
In Stock

Reference: SKU001913

Publisher: Zenit Editions

Dashuria e parë, Samuel Beckett

Review(s): 0

Dramaturg, poet e romancier irlandez. Eksponenti më i lartë i teatrit absurd. Në veprat e tij të idhta dhe surreale janë portretizuar individë të paralizuar nga makthi përballë një bote pa sens e të detyruar të struken në shkretinë e mendjes.

Price ALL500
More
In Stock

Reference: 2661

Publisher: Skanderbeg Books

Udhëtim i mbyllur, Samuel Beckett

Review(s): 0

Mercier dhe Camier na ftojnë në udhëtim. Viset që ata do të përshkojnë, një ishull që nuk i përmendet emri, njihet fare lehtë. Është Irlanda, e përshkruar këtu në një mënyrë të mrekullueshme, me bokërrimat dhe shkurrajat e saj, me krahët e porteve të lëshuar si për të përqafuar detin, me shtigjet përmes baltës së kënetave, me digat e kanalit të Dublinit.

Price ALL600
More
In Stock

Publisher: Tirana Times

E paemërtueshmja, Samuel Beckett

Review(s): 0

Ashtu si Dante që ecën nga rrethi në rreth për të arritur në Ferrin apo Parajsën e tij, edhe Samuel Beckett vendos, secilin në një rreth të shquar mirë, tre protagonistët kryesorë të romaneve të trilogjisë së tij, Molloy, Malone vdes dhe E Paemërtueshmja, me qëllim që ata të arrijnë, mbase, hiçin të cilin e dëshirojnë.

Price ALL800
More
In stock

Publisher: Fan Noli

Kaligula, Albert Camus

Review(s): 0

Kaligula është një dramë e shkrimtarit të shquar francez, Alber Kamy, që është bërë manifest krijues origjinal i letërsisë ekzistencialiste franceze e që deri në ditët tona vazhdon të shfaqet në skenat e gjithë botës. Sipas fjalëve të J. P. Sartrit, ajo është një dramë në të cilën "liria shndërrohet në dhembje, kurse dhembja të çliron".

Price ALL800
More
In stock
16 other products in the same category:

Publisher: Dituria

Flaka misterioze e mbretëreshës Loana, Umberto Eco

Review(s): 0

Jambo, një librar antikuarësh që jeton në Milano, ka pësuar një goditje cerebrale dhe jeton në mjegull. Humbja e kujtesës së tij është e çuditshme - ai mund të kujtojë përmbajtjen e çdo libri që ka lexuar, çdo varg poezie, por ai nuk di më emrin e vet, nuk e njeh gruan e vajzat e tij, dhe nuk i kujtohet asgjë nga fëmijëria.

Price ALL1,600
More
In stock

Publisher: Toena

Spiunia, Paulo Coelho

Review(s): 0

Paris, burgu Saint-Lazare, 1917. Një grua pret me krenari fatin e saj. Ka vetëm një dëshirë: që e bija të dijë të vërtetën, që të mos i besojë askujt veç së ëmës. Kështu, merr laps e letër për të treguar jetën e saj të guximshme dhe të përfolur.

Price ALL700
More
In stock

Reference: K4R3

Publisher: Skanderbeg Books

Te perjashtuarit, Elfriede Jelinek

Review(s): 0

Title: Të përjashtuaritOriginal: Die AusgesperrtenCategory: NovelAuthor: Elfriede JelinekAlbanian translator: Haxhire LuliPublisher: Skanderbeg BooksYear: 2010Pgs. 272Weight: 0.31 kgISBN: 978-99943-51-49-7  

Price ALL1,000
More
In Stock

Publisher: Onufri

Gjenerali në labirintin e tij, Gabriel Garcia Marquez

Review(s): 0

Ky roman i shkurtër, i bazuar në histori, përshkruan ditët e fundit të Simon Bolivarit. Në moshën 46 vjeçare, në vitin 1830, i plakur para kohe, i rraskapitur dhe gati në agoni, Gjenerali (siç referohet në libër), dikur heroi dhe presidenti i republikës së kombeve, që i çliroi nga dominimi spanjoll, por tashmë pa lavdi, ndërmerr një udhëtim të fundit,...

Price ALL1,200
More
In stock

Publisher: IDK

Tri rrugë për te liqeni, Ingeborg Bachmann

Review(s): 0

Tema qendrore e të pesë novelave është ajo e identitetit, e kujtesës si dhe e fuqisë që ka gjuha për të ndryshuar përvojën e grave në një kohë kur vetë shoqëria austriake po përjetonte ndryshime të mëdha kulturore.

Price ALL800
More
In stock