Kategoritë

Botuesit

Autorët

Lekurzeshket me sy te florinjte, Bradbury Shihe të plotë

Lekurzeshket me sy te florinjte, Bradbury

Tematika e këtyre tregimeve sillet që nga realizmi kritik e deri tek futurizmi i subjekteve të së ardhmes. Shumë vepra të Ray Bradbury janë ekranizuar dhe përkthyer në gjuhë të ndryshme të botës.

Info shtesë

SKU000183

Disponueshëria: Ne gjendje

$3.38

Me ulje çmimi!

-20%

$4.23

Titulli: Lëkurzeshkët me sy të florinjtë
Gjinia: Tregime
Autori: Ray Bradbury
Përktheu nga origjinali: Erind Myrtaj
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2003
Fq. 120
Pesha: 0.098 kg
ISBN: 978-99927-866-9-8

Mbi librin

Ray Bradbury është një nga shkrimtarët amerikanë më të njohur në botë. Krijimtaria e tij përfshin romane, tregime, publicistikë, skenare filmash. Vepra e tij është shpërblyer me çmimet më të mëdha letrare, si Çmimi O'Henry, Çmimi Linkoln etj. Kritikët dhe lexuesit bashkohen në mendimin se 451 Farenhait (Farenheit 451 °) - përkthyer edhe në shqip në vitet '80 - është kryevepra e këtij shkrimtari tepër aktiv deri në ditët e sotme.

Megjithatë, tregimet e shkurtra, mbeten pjesa më përfaqësuese në krijimtarinë e këtij autori. Tematika e këtyre tregimeve sillet që nga realizmi kritik e deri tek futurizmi i subjekteve të së ardhmes. Shumë vepra të Ray Bradbury janë ekranizuar dhe përkthyer në gjuhë të ndryshme të botës.