• Banner

Tuneli, Ernesto Sabato
  • Tuneli, Ernesto Sabato
  • Tuneli, Ernesto Sabato
  • Tuneli, Ernesto Sabato

Tuneli, Ernesto Sabato

Gjithë historia e shtigjeve ishte një shpikje qesharake, apo thjesht një bindja ime dhe se, sidoqoftë, ekzistonte një tunel i vetëm, i errët dhe vetmitar, tuneli nëpër të cilin kishte rrjedhur fëmijëria dhe rinia ime, e gjithë jeta ime...

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Tuneli
Origjinali: El Tunel
Gjinia: Roman
Autori: Ernesto Sabato
Shqipëroi: Mira Meksi
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2004
Fq. 152
Pesha: 0.221 kg
ISBN: 978-99943-32-01-4

Fragment nga libri

Ishte një pritje e pafund. Nuk di sa kohë kaloi nëpër orët e botës, nga ajo koha e paemërt dhe e gjithësishme e orëve, që nuk do t'ia dijë për ndjenjat tona, për fatin tonë, për lindjen a gremisjen e një dashurie, për pritjen e një vdekjeje.

Por nga koha ime qe një sasi e pafund dhe e koklavitur, plot me ndodhi dhe me kthime prapa, një lumë i errët dhe herë – herë i rrëmbyeshëm, herë – herë çuditërisht i paqtë dhe, pothuaj, një det i palëvizshëm dhe i përhershëm, ku Maria dhe unë ishim përballë njëri – tjetrit, duke u vështruar si të ngrirë; pastaj ai kthehej prapë në një lumë të rrëmbyeshëm që na zvarriste kohëve të fëmijërisë si në ëndërr, dhe e shihja si fluturonte çmendurazi me kalin e saj, me leshrat që ia merrte era dhe sytë e përndezur, ndërsa veten time e shihja në fshatin tim në jug, në dhomën time prej të sëmuri, me fytyrën ngjitur pas xhamit të dritares, duke vështruar edhe unë dëborën me sy të përndezur.

Ishte njëlloj sikur të dy të kishim jetuar nëpër shtigje a tunele paralele, pa ditur se shkonim krahpërkrah, si shpirtra të ngjashëm në kohë të ngjashme, për t'u takuar në fund të këtyre shtigjeve, përpara një skene që unë kisha pikturuar, si një çelës që mund ta përdorte vetëm ajo, si një lloj njoftimi të fshehtë se unë ndodhesha atje dhe se shtigjet ishin bashkuar, më në fund, dhe ora e takimit kishte mbërritur.

Ora e takimit kishte mbërritur! Por, a ishin puqur vërtet shtigjet tona dhe a qenë bashkuar shpirtrat tanë? Ç'ëndërr marroke paskësh qenë e gjithë kjo! Jo, shtigjet vazhdonin të ishin paralele, ndonëse tanimë muri që i ndante ishte prej xhami dhe unë arrija ta shikoja Marien si një figurë të heshtur dhe të paprekshme... Jo, as ky mur nuk ishte përherë kështu: hera – herë kthehej në një mur prej guri të zi, dhe atëherë unë nuk e dija se ç'ndodhte në anën tjetër, se ç'ndodhte me të në këto grimca kohe anonime, ç'gjëra të çuditshme bënin vaki; deri më shkonte mendja se, ato çaste, fytyra e saj ndërronte, se një feçkë përtallëse e shtrembëronte dhe se kishte, ndoshta, shkëmbime të zgërdhira me një tjetër feçkë dhe se e gjithë historia e shtigjeve ishte një shpikje qesharake, apo thjesht një bindje ime dhe se, sidoqoftë, ekzistonte një tunel i vetëm, i errët dhe vetmitar, tuneli nëpër të cilin kishte rrjedhur fëmijëria dhe rinia ime, e gjithë jeta ime.

Dhe, nga një copëz e tejdukshme e murit prej guri, unë kisha parë këtë vajzë dhe kisha menduar se ajo vinte nga një tjetër tunel paralel me timin, ndërkohë që, në të vërtetë, ajo i përkiste botës së madhe, botës pa kufij të atyre që nuk jetojnë nëpër tunele; dhe ndoshta i qe afruar nga kërshëria njërës prej dritareve të mia të çuditshme dhe i kishte zënë syri spektaklin e vetmisë sime pa shëptim, ose e kishte tërhequr gjuha memece, çelësi i pikturës sime.

Dhe atëherë, ndërsa unë bëja përpara gjithmonë brenda tunelit tim, ajo jetonte jashtë jetën e saj të natyrshme, jetën e rrëmujshme të njerëzve që jetojnë përjashta, atë jetën e çuditshme dhe absurde, ku ka vallëzime dhe festa dhe gëzim dhe mendjelehtësi. Dhe, nganjëherë, qëllonte që, kur unë kaloja përpara njërës prej pikturave të mia, ajo ishte duke më pritur e pagojë dhe plot ankth (Përse më priste? Dhe përse e pagojë dhe plot ankth?); porse nganjëherë ndodhte që ajo të mos vinte në kohë apo e harronte këtë qenien e mjerë të mbyllur dhe atëherë unë, me fytyrën ngjeshur pas murit prej xhami, e shikoja larg tek buzëqeshte apo vallëzonte shkujdesurazi, ose ç'ishte më e keqja, nuk ma zinte syri gjëkundi dhe e përfytyroja në vende të paarritshme apo të fëlliqura. Dhe atëherë e ndieja se fati im ishte pafundësisht më i vetmuar se sa e kisha përfytyruar.

Mbi autorin

Ernesto Sabato ka lindur më 24 qershor 1911, në Rojas, provincë e Buenos - Ajresit. Ka marrë titullin "Doktor" në shkencat fiziko - matematike, në Universitetin e La Plata-s. Në vitin 1938, Shoqata për Progresin e Shkencave i akordon bursën e vitit si kandidati më i mirë i vitit për të punuar në Institutin "Curie"të Parisit. Karrierën e shkencave fiziko - matematike e zhvilloi ndërkohë që shkruante dhe pikturonte. Në Paris lidhet me grupin surrealist, me të cilët takohet në kafenenë "Dome".

Më 1939, me fillimin e luftës, shkon në Cambridge, ku realizon një punim mbi relativitetin, të botuar në revistën "Physical Review". Më pas kthehet në La Plata, ku jep mësime në degën e relativitetit dhe në mekanikën kuantike, në Institutin e Fizikës të Universitetit, ku kishte kryer studimet. Pas dy vjetësh e braktis përgjithmonë aktivitetin e tij shkencor, për t'iu përkushtuar i tëri letërsisë dhe pikturës.

 

Detajet e librit
SKU000733
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Shkrimtari dhe fantazmat e tij, Ernesto Sabato

Cili është problemi kryesor praktik i një shkrimtari argjentinas? Ajo e të siguruarit të jetesës pa prostituar letërsinë. Do t'i këshilloja të rinjtë që asnjëherë të mos përpiqen të jetojnë prej saj, dhe aq më pak nga gazetaria, ku punohet dhe shkruhet jo për të shprehur botën tënde, por botën (zakonisht të korruptuar dhe të rreme) e drejtorit të një gazete.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Mbi heronjte dhe varret, Ernesto Sabato

Një libër që ngërthen në vete të gjitha llojet e romaneve, nga ai gotik te sentimentali, nga romani filozofik te satira sociale, por që më në fund mund të cilësohet vetëm siç e ka përshkruar Gombrowicz-i, 'i llojit plot me dyshime, nga ato romane që lexohen me një frymë, dhe [që] kur i mbarojmë së lexuari vërejmë se ka ardhur ora katër e mëngjesit'.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: OMBRA GVG

Princesha, Me shume sekrete, Jean Sasson

Sekretet në këtë libër fillojnë të zbulohen me Dr. Meena, e cila ndihmon gratë e abuzuara që të rehabilitohen dhe të luftojnë pa frikë për të drejtat e tyre, me mamanë e braktisur të motrave binjake të cilat shpëtohen nga Princesha, e cila tani jeton dhe punon në qetësi në familjen e saj, me viktima të tjera të pafajshme.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Zoti Guajn, Alessandro Baricco

Xhesper Guajni është shkrimtar. Jeton në Londër dhe me gjasë është një njeri që e do jetën. Krejt papritur, ka dëshirë të pushojë. Ndoshta të reshtë së shkruari, por ajo e tija nuk është kriza që prek shkrimtarët pa frymëzim. Xhesper Guajni duket se do të ndryshojë perspektivë, të arrijë në thelbin e një magjie.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Buzuku

Aksident natën, Patrick Modiano

Çfarë strukture familjare keni njohur? Nuk dhashë asnjë përgjigje. A mbani mend ndonjë pamje mbresëlënëse nga ati apo nga nëna juaj? Isha përgjigjur: të mjegullt. E gjykoni veten djalë (apo vajzë) të mirë? Nuk kam qenë kurrë djalë.

Çmimi 950 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

Eliksiri i dashurisë, Eric-Emmanuel Schmitt

A është dashuria një proces fizik, kimik, një pleksje molekulash që mund të krijohet me mjete shkencore? Apo është një mrekulli shpirtërore? A ekziston një mjet që ta shpërthejë pasionin, ashtu si dikur eliksiri bashkoi çiftin e të rinjve Tristanin dhe Izoldën? A jemi krejtësisht të lirë të dashurojmë?

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Fletorja e madhe, Agota Kristof

Jo gjith bahet fjalë në libra, për ato gjanat që përshkrujn.  Romani i Agota Kristofit përshkrunë vuajtje, luftën, vdekjen, kriminalitetin dhe perverzitetet seksuale, por ktu bahet fjalë vetëm për dashninë. Në një mënyrë të çiltër dhe të ndjeshme flet për dashninë.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Revolta e Atlasit, Ayn Rand, vol. 3

Gjigant, i pandalueshëm, shpesh i pabesueshëm, ky libër nuk mund të gëlltitet i tëri menjëherë... E, megjithatë, pasi lexuesi ka hyrë në botën e tij të ashpër e të çuditshme, ai ka gjasa të rrijë aty, i mbajtur nga rrëfimi dhe rrjedhja elokuente e ideve.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Kerol, Patricia Highsmith

Jeta e dy grave mori ngjyra të tjera, sapo sytë e tyre u ndeshën. Befas gjithçka ndryshoi dhe i dha realitetit të jetës së përditshme të tjera ndjesi, lumturinë, aventurën, emocionet dhe gjallërinë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Akulloreshitësi, Katri Lipson

Dy vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, një regjisor vendos të pasqyrojë jetën e vëretë, duke krijuar një film pa skenar, ku aktorët mësojnë historinë dhe rolin e tyre gjatë zhvillimit të skenarit.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000274

Botuesi: Botimet Dudaj

Një burrë, Oriana Fallaci

"Një burrë" është romani për jetën e Aleksandër Panagulisit. Gjithçka nis teksa Oriana Fallaci niset për Greqi për të intervistuar këtë luftëtar të paepur kundër diktaturës dhe që mbron fjalën e lirë. Në atë takim lind befas një ndjenjë e panjohur më parë për nga forca e madhe që ajo përçon për Orianën, një dashuri e madhe që e bën t'u futet me kokë...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Burri që nuk ishte vrasës, Hjorth&Rosenfeld

Sebastian Bergman-i është një burrë i zhytur në dëshpërim. Ka humbur gruan dhe djalin në cunamin që shkatërroi arkipelagun indian, ka hequr dorë nga puna si psikolog e dizenjues profile-sh psikologjikë, ka rifilluar zakonin e vjetër duke sjellë çdo natë nga një grua të re në shtrat…

Çmimi 1 250 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Të fshehtat e malit Grei, John Grisham

Është një ndryshim rrënjësor. Samanta gjendet sakaq në një botë tjetër dhe, falë të pamposhturës Mati Uajati, drejtueses së Zyrës Malore të Ndihmës Ligjore, dhe nipit të saj joshës e misterioz, avokatit Donovan Grei, e kupton menjëherë se çfarë do të thotë të përballesh me klientë dhe probleme të vërteta.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Historia e nje pulebardhe dhe e macokut qe e mesoi te fluturonte, Luis Sepulveda

Historia e një pulëbardhe dhe e maçokut që e mësoi të fluturonte është libri që ka pushtuar zemrat e miliona lexueve të çdo moshe. Pasi u zhyt në një njollë vaji në ujërat e Detit të Veriut, pulëbardha Kengah, gati duke vdekur, ndalon në ballkonin e maçokut Zorba, të cilit i merr tri premtime: të mos e hajë vezën që ajo po lind, të kujdeset e t'i mësojë...

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)