Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
Çmimi 0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
Çmimi 1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Banner

  • Ka mbaruar
Koha per te ikur, Ray Bradbury
  • Koha per te ikur, Ray Bradbury

Koha per te ikur, Ray Bradbury

SKU000178

Ray Bradbury është një nga shkrimtarët amerikanë më të njohur në botë. Krijimtaria e tij përfshin romane, tregime, publicistikë, skenare filmash. Vepra e tij është shpërblyer me çmimet më të mëdha letrare, si, Çmimi O’Henry, Çmimi Linkoln etj.

500 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

 

Security policy (edit with Customer reassurance module)

 

Delivery policy (edit with Customer reassurance module)

 

Return policy (edit with Customer reassurance module)

Përshkrimi

Titulli: Koha për të ikur
Gjinia: Novela
Autori: Ray Bradbury
Shqipëroi: Erind Myrtaj
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2003
Fq. 208
Pesha: 0.221 kg
ISBN: 978-99927-866-7-1

Mbi librin

Në këtë vëllim janë përmbledhur novelat: "Dita kur ra shi përgjithnjë", "Në një stinë", "Dragoi", "Fundi i fillimit", "Kostumi i mrekullueshëm", "Ëndërr ethesh", "Referenti", "Mbrojtësi i martesës", "Qyteti ku nuk zbriste askush", "Icarus Montgolfier Wright", "Fundi i botës", "Buzëqeshja", "Aty – këtu ka tigra", "Parukja" dhe "Shans për të ëndërruar".

Mbi autorin

Shkrimtari amerikan Ray Bradbury është novelist, tregimtar, eseist, dramaturg, skenarist dhe poet. Ka lindur më 22 gusht 1920 në Uokegan, Ilinois dhe u diplomua në Gjimnazin e Los Anxhelos në 1938. Ndonëse edukimi i tij formal mbaroi në Los Anxhelos, ai u bë një nxënës i "shkollës së jetës". Që nga viti 1938 në 1942, ai shiti gazeta në rrugët e Los Anxhelosit, në 1943 i kalonte netët në bibliotekën publike, ndërsa ditët mbi makinën e shkrimit, duke u përpjekur të bëhej shkrimtar i vërtetë, duke botuar për një kohë të gjatë në periodikë të ndryshëm.

Përpara se të bënte një botim të ri, librin "Karnavalet e Errëta" (1947), reputacionin e tij si një shkrimtar vizionar e fitoi me "Kronikat Marsiane" (1950), libër që përshkruan përpjekjet e para të tokësorëve për të pushtuar Marsin dhe pasojat e padëshiruara që soli kjo gjë. Pas kësaj erdhi libri "Njeriu i ilustruar" dhe në vitin 1953 u botua vepra "451 Fahrenhait", për të cilën të shumtë janë ata që thonë se është kryevepra e Bradburit.

Gjithsej, ai ka botuar 72 vëllime me tregime të shkurtra, poezi, ese dhe drama. Punët e tij janë përfshirë në tre përmbledhje: "Tregimi i shkurtër më i mirë amerikan". Ai ka marrë çmimin O'Henry, çmimin Benjamin Franklin dhe çmimin e Qendrës PEN për Arritjen e një jete. Në nëntor të vitit 2000, iu dha Medalja e Fondacionit Kombëtar të Librit për Kontribut të Shquar në Letërsinë Amerikane.

Ka marrë një kandidaturë për çmimin Oscar për filmin e tij të animuar "Icarus Montgolfier Wright" dhe ka fituar një EMMY për flimin televiziv "Pema e Hellouinit". Në 1 prill 2002 në nder të tij u vendos një yll i artë në Bulevardin e Famës në Hollivud. Gjithashtu ai ka përshtatur 65 nga tregimet e tij për ciklin televiziv "Skena e Ray Bradbury – t". Është i martuar që në 1947 dhe jeton me të shoqen, Megin, në Los Anxheles me katër mace, katër vajza dhe tetë nipër.

 

Detajet e librit
Ideart
SKU000178
0
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Shtëpia e Librit

Orlando, Virginia Woolf

Një “biografi fantastike” frymëzuar nga jeta pompoze e poeteshës Vita Sackville West, Orlando është një jeu d'esprit ekscentrike, ndërsa përbën njëkohësisht një eksplorim të jashtëzakonshëm të problemeve gjinore.
Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Argeta LMG

Otello, William Shakespeare

Tragjedia na prezanton me dy karaktere të shquara, Jagon dhe viktimën e tij. Me Jagon, si forcë dominuese, i cili bën që Otelloja të shikojë pabesinë e gruas së tij të re dhe të bukur, Desdemonës, dhe me lejtënantin e tij të zgjedhur, Mikael Kasin.
Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2181

Botuesi: Dritan Tirana

Mjeket, Erik Segal

Shkruar me gjithë pasionin e " Histori Dashurie" dhe forcën e "Klasës", Erik Segali na fut në jetën e klasës së Shkollës së Mjekësisë së Harvardit të vitit 1962. Romani i tij mahnitës na shfaq zanatin e mjekëve, çfarë ndikon në sjelljen e tyre, intrigat, lëndimi... dhe dashuria.
Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2487

Botuesi: Onufri

Jul Cezari, Uiliam Shekspir

Jul Cezari është tragjedia e parë e Shekspirit nga tri tragjeditë me temë nga historia romake. Ashtu si "Antoni dhe Kleopatra" dhe "Karioliani", "Jul Cezari" është një dramatizimi i ngjarjeve të vërteta. Shekspiri shkruan për Cezarin, Brutin dhe Mark Antonin duke u mbështetur mbi Lives të historianit të lashtë, Plutarkut.
Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dritan Tirana

Çelësat e mbretërisë, Archibald J. Cronin

Ne, Kisha e shenjtë katolike; dhe, në të vërtetë, tërë Kishat e botës së krishterë, ne, pra, marrim pjesë në një luftë botërore. Më keq akoma, e shenjtërojmë. Ne dërgojmë miliona prej bijve tanë fort të dashur në masakër, për të lënë atje jetën, gjymtyrët apo shpirtin, për të vrarë e për t'u vrarë, me një buzëqeshje hipokrite dhe bekimin tonë apostolik.
Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2597

Botuesi: OMBRA GVG

Majkelli, vellai i Xherrit, Xhek London

Nuk është kollaj t'i bindësh njerëzit të mblidhen dhe akoma më e vështirë t'i bësh ata të lëvizin në protesta të organizuara kundër kushteve të padurueshme të jetës, aq më tepër për kafshët, të cilat me aq "dashuri" i kanë skllavëruar.
Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002045

Botuesi: Argeta LMG

Xha Gorioi, Honore de Balzak

Ngjarja vendoset në "Pensionin Familiar" pronë e trashëguar e zonjës Voker e cila jetonte pa të shoqin e vdekur prej disa vitesh tashmë.Në këtë shtëpi qëndronin pleq e të rinj duke paguar një shumë mujore sipas marrvëeshjes. Një ndër banorët ishte Xha Gorio, një ish i pasur që e kishte krijuar kapitalin e tij duke shitur fide e makarona.
Çmimi 890 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pegi

Histori dashurie në Oksford, Max Beerbohm

Culika, mbesa e një rektori, është një magjistricë dinake, me famë nga Nju Jorku deri në Shën Petërsburg, një divë me tërheqje magjepsëse, një vajzë nga të atillat. Kjo femër me bukuri të jashtëzakonshme mbërrin në Oksford, një botë burrërore akademikësh të privilgjuar dhe menjëherë shkatërron gjithë trupën studentore, duke u shndërruar në fillim në një...
Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Pema

451 Farenhajt, Ray Bradbury

451 farenhajt është tashmë një klasik i letërsisë botërore ku ngjarja zhvillohet në një të ardhme distopike. Sot, mesazhi që përçon kjo vepër ka fituar rëndësi më shumë se kurrë më parë.
Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Follow us on Facebook