• Banner

Ari i rreme, Maro Douka
  • Ari i rreme, Maro Douka

Ari i rremë, Maro Douka

Ndryshimi i regjimit në Greqi ishte një epokë kalimtare dhe fluide, plot kundërshtime dhe surpriza... Secili më vete dhe të gjithë së bashku kërkonin të pagabueshmen. Disa kërkonin shpërblime dhe disa heshtnin... Pikërisht në atë kohë shfaqet prozatorja e re Maro Douka, që me "Arin e rremë" hap perden dhe e vë gishtin në plagë.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Ari i rremë
Origjinali: Η αρχαία σκουριά
Gjinia: Roman
Autori: Maro Douka
Shqipëroi: Maklena Nika
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2016
Fq. 280
Pesha: 0.371 kg.
ISBN: 978-9928-217-15-8

Mbi librin

Ndryshimi i regjimit në Greqi ishte një epokë kalimtare dhe fluide, plot kundërshtime dhe surpriza... Secili më vete dhe të gjithë së bashku kërkonin të pagabueshmen. Disa kërkonin shpërblime dhe disa heshtnin... Pikërisht në atë kohë shfaqet prozatorja e re Maro Douka, që me "Arin e rremë" hap perden dhe e vë gishtin në plagë.

Ngjarjet e romanit zhvillohen në vitet e para të ndryshimit të regjimit, në fillim në periudhën e diktaturës, gjatë Luftës Civile, pushtimit gjerman dhe shkatërrimit të Azisë së Vogël. Heroina kryesore dhe rrëfimtarja e kësaj historie është Mirsinia. Vajzë nga klasa borgjeze, ndryshe nga vetë shkrimtarja, por që përzihet e bëhet pjesë e rezistencës, pjesë e komunistëve.

Po a ndihet ajo deri në fund një "heroinë"? Cili është zhgënjimi i saj më i madh? Dashuria me Pavllon, zhgënjimi nga "shokët", mungesa e idealeve për të cilat kishte luftuar? Lexojeni këtë roman dhe do të emocionoheni së bashku me Mirsininë. Një roman kurajoz dhe me ndjeshmëri të thellë!

Fragment nga libri

Pas Kërshëndellave të vitit 1974, një e njohura ime e vjetër m'u afrua tinëz dhe më tha se, nëse isha e interesuar të hyja në Organizatën e saj, duhej të plotësoja një pyetësor. Organizata që më propozoi nuk më interesonte, por isha kureshtare. Ideja se do të filloja t'u përgjigjesha të gjitha atyre "si"-ve dhe "pse"-ve më joshi.

Pastaj, isha mësuar; qysh kur u bëra e majtë dhe, për shkak të kushteve, duhej të jepja vazhdimisht llogari dhe të rrëfehesha. Madje edhe kur nuk më pyesnin të tjerët, rrëfehesha unë aq shpesh, sa m'u bë zakon. Është e vërtetë se kur flasim ndiejmë më pak dhimbje ose e harrojmë vetveten.

Dhe unë fitova zakonin të flisja vazhdimisht me vete, pikërisht si dështakët që nuk e pranojnë se janë të tillë. Prandaj humbas fillin e mendimeve, rrallëherë arrij të jem e saktë, zakonisht dal nga tema dhe kur ndërgjegjësohem për këtë, është vonë. Tani kam mbetur në kurthin e pamjes së jashtme të realitetit siç më zbulohet.

Është si të flitja pa një dëgjues përballë, si të mos tregoja apo vërtetoja asgjë. Çështja është e thjeshtë: nëse nuk e bëj vetë autoanalizën, nuk duhet ta pres nga askush. Dhe ndërsa flas, zbuloj kotësinë e zërit tim; tronditem ëmbël dhe nis e m[ rreh zemra, si t'i jem afruar një sipërfaqeje verbuese.

Ndiej se po i qasem gjithnjë e më pranë diçkaje jashtëzakonisht të papërcaktuar: "Qiparisit dhe Pemës së Mollës" të këngës popullore - "dhe u përkul qiparisi dhe e puthi mollën" - por pa dashur të afrohem. Rri ashtu në një gjendje dehjeje dhe ankthin që nuk jam në gjendje të qëndroj përgjithmonë në këtë joshje të palëvizshme, një lloj ekuilibri drejt vdekjes sime.

Sigurisht, të gjitha këto janë fjalë të bukura pa themel. Do të tregohesha më e sinqertë nëse do të thosha, vetëm me dy fjalë, se thjesht bëra qejfin tim - ata muaj që prekja butësisht të kaluarën, ndieja lumturi dhe lehtësim. Isha, pra, e mësuar, ngurrime nuk kisha, dhe si fillim mora pyetësorin:

Si më quajnë.
Ku dhe kur kam lindur.
Ku dhe me kë banoj.
Ç'punë bëjnë prindërit e mi.
Kam luftuar në fshehtësi ose hapur dhe si.
Jam regjistruar në ndonjë shoqatë, korporatë, dhe në cilën.
Ç'bindje politike ka familja ime.
Si dhe pse u bëra e majtë.
Më ka bezdisur ndonjëherë Asfalia.
Cili do të jetë profesioni im i ardhshëm.
Ç'libra kam lexuar.
Ç'aftësi dhe ç'dobësi mendoj se kam.
Çfarë ndihme pres nga Organizata.
Si e shoh Organizatën dhe pse dua të jem pjesë e saj.

Mërmërisja pyetjet, duke u përpjekur t'i fusja në kokë. Më acaronte përsosmëria e tyre dhe në të njëjtën kohë më inatoste. Edhe pse u përpoqa t'i ndiqja germë për germë, rresht për rresht, nuk ia dola. Por, pak nga pak, po ngjizeshin brenda meje, po bëheshin një masë kompakte.

Kjo ndodhi disa vjet më parë. Unë kisha një lidhje me Pavllon - kështu fillon në përgjithësi kronologjia ime, them: Para Pavllos, Pas Pavllos. Edhe pse nuk besoj shumë te ngjarjet vendimtare, rikthehem sërish aty ku u ndamë, por ndarja tërhiqej zvarrë ende në indiferencë.

Komente mbi librin

"... "Ari i rremë" është historia e një edukimi sensual, portreti i një brezi dhe rrëfimi i një dështimi. Nëse libri i Maro Doukës pati një sukses të tillë në Greqi sapo u botua dhe mbeti ende një vepër e rëndësishme, kjo ndodh se një brez i tërë identifikohet me të..."

Fucille Farnoux, "Le Monde"

"... Kam dëgjuar shumë të thonë se te "Ari i rremë" shohin një epokë të tërë. Po, është e vërtetë edhe kjo. Por para së gjithash, unë shoh atë fytyrë lakuriqe, të parobëruar, që përpiqet pa u mbështetur askund, të artikulojë shprehjen e ndaluar "unë jam"."

Kei Tsitseli, "Kathimerini"

Mbi autoren

Maro Duka ka lindur në Hania, më 1947. Prej vitit 1966 jeton në Athinë. Ka përfunduar studimet për histori dhe arkeologji në Fakultetin e Filozofisë në Athinë. Për romanin "Ari i rremë" (përkthyer në shumë gjuhë europiane) është nderuar me çmimin Nikos Kazantzakis; për romanin Qyteti lundrues me Çmimin e Dytë Kombëtar dhe për romanin Të pafajshëm dhe fajtorë Akademia e Athinës i ka dhënë Çmimin e Prozës Kosta Urani. Për këtë roman ka fituar edhe çmimin Balkanika. Vepra të tjera të autores:

- Pusi, disa njerëz, novela, 1974;
- Ku janë krahët, novelë, 1975.
- Carre fixe, tregime, 1976, bot. i ripunuar, 2007.
- Ari i rremë, roman, 1979, bot. i ripunuar, 2008.
- Qyteti lundrues, roman, 1983, bot. i ripunuar, 2007.
- Plepa të palëvizshëm, roman, 1987, bot. i ripunuar, 2008.
- Në fundin e imazhit, roman, 1990, bot. i ripunuar, 2006.
- Prozatori dhe shtamba e tij, tekste, 1992.
- Një beretë e purpurt, roman, 1995, bot. i ripunuar, 2007.
- Mekanikë qiellore, roman, 1999.
- Të pafajshëm dhe fajtorë, roman, 2004.
- Lustrafinat e zeza, proza, 2005

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Zenit Editions

Vrasësja, Aleksandros Papadiamantis

"Vrasësja" është një gur themeli i letërsisë së re greke. Edhe para saj, më të rrallë, ku u jepej rasti ta takonin, njerëzit e letrave, pavarësisht paraqitjes së tij të thjeshtë gati – gati prej oshënari, i drejtoheshin me nderim zoti Aleksandër; ishte pranuar, thënë ndryshe, prej shumëkujt si një zë me mjaft peshë në letërsinë greke të kohës.

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Papesha Joanë, Emanuel Roidis

"Papesha Joanë", ndonëse një titull i padëgjuar për lexuesin tonë, është një nga romanet më të rëndësishëm të letërsisë së re greke dhe, pa dyshim, më i lexuari e më i përfoluri. E shkroi një tridhjetëvjeçar nga Ishujt Ciklade dhe suferina që shkaktoi, qysh nga viti 1866 kur u botua, ende nuk është platitur.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Tundimi i fundit, Nikos Kazanxaqis

Romani "Tundimi i fundit", i konsideruar si kryevepër nga kritikët në mbarë botën, është një interpretim laik i Ungjillit. Me një gjuhë të zgjedhur e gurgulluese, Kazanxaqis përshkruan një Jezu shumë njerëzor, të tunduar, të kapluar nga frika, dyshimi dhe dhimbja, duke nxitur kështu debate, kundërshtime dhe akuza për blasfemi.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Onufri

Gjenerali në labirintin e tij, Gabriel Garcia Marquez

Ky roman i shkurtër, i bazuar në histori, përshkruan ditët e fundit të Simon Bolivarit. Në moshën 46 vjeçare, në vitin 1830, i plakur para kohe, i rraskapitur dhe gati në agoni, Gjenerali (siç referohet në libër), dikur heroi dhe presidenti i republikës së kombeve, që i çliroi nga dominimi spanjoll, por tashmë pa lavdi, ndërmerr një udhëtim të fundit,...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001659

Botuesi: Toena

Buzë lumit Piedra u ula dhe qava, Paulo Coelho

Në çdo histori dashurie ka diçka që i afron protagonistët me përjetësinë, me të fshehtat e hyjnores, me thelbin e jetës: në një buzëqeshja, në një përkëdhelje, në një shikim a në një frazë mbase të lënë edhe përgjysmë, të dashuruarit dinë gjithmonë të kapin kumtet që u flasin zemrat për t'i drejtuar në shtegun e përkryerjes.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002018

Botuesi: Dituria

Nje tjeter pranvere, Gabriella Magrini

Tridhjetë vjet martesë, dy fëmijët tashmë të rritur, një jetë kushtuar familjes, por mbi të gjitha burrit: Aliçja, pothuajse pesëdhjetëvjeçare, është shembulli i një zonje të përkryer borgjeze, që s'ka pasur kurrë as dyshimin më të vogël se fati i një gruaje të brezit të saj mund të ishte ndryshe.

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Botimet Dudaj

Kthimi, Dulce Maria Cardoso

Një tablo e nderë, dramatike, treguar përmes syve të një fëmije për "kthimin" në atdhe, që përbën njëkohësisht edhe një radiografi gjuhësore të një vendi ende të mpirë dhe ndoshta të zhgënjyer nga ndryshimet jo shumë të largëta historike.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Morava

Çështja Finkler, Haward Jacobson

Xhulian Treslovi, një profesionist i rëndomtë dhe ish-drejtues emisionesh në BBC dhe Sem Flinkeri, një filozof, shkrimtar dhe personalitet i njohur hebre, janë shokë të vjetër shkolle. Pavarësisht marrëdhënies së acaruar dhe jetëve shumë të ndryshme, kurrë nuk i kanë humbur kontaktet me njëri-tjetrin apo me ish-mësuesin e tyre, Lajbor Sevcikun.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Agim, Eli Vizel

Gjatë një nate tipike të Palestinës nën sundimin britanik, Elisha i ri mediton për vrasjen që duhet të kryejë në mëngjes.Elisha, i mbijetuar i Aushvicit dhe Buhenvaldit, ka humbur gjithçka, përfshi edhe familjen, mësuesin e Kabalës dhe një pjesë të fëmijërisë.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Pallati prej letre, Miranda Cowley Heller

Një mëngjes të mrekullueshëm gushti, Eli Bishop niset të notojë në liqenin poshtë "Pallatit prej letre" - shtëpia e pushimit të familjes së saj në Kejp Kod. Kur zhytet nën ujë, përjeton sërish takimin pasionant të një nate më parë, në qoshen e shtëpisë që di të gjtiha të fshehtat e saj më të errëta, ndërsa i shoqi dhe e ëma bisedojnë me mysafirët...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001174

Botuesi: OMSCA-1

Ndihma, Kathryn Stockett

Tri femra të zakonshme tashmë janë gati të bëjnë një hap të jashtëzakonshëm. Njëzetedyvjeçarja Skiter sapo është kthyer në shtëpi pas mbarimit të kolegjit "Ol – Mis". Ajo ka një diplomë, por nëna e saj nuk do të jetë e lumtur, derisa Skiteri të ketë një unazë në gisht.

Çmimi 1 100 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001108

Botuesi: Te tjere

Nusja Amerikane, Mario Soldati

"Nusja amerikane" është një roman dashurie dhe vetmie, një rrëfim dhe me reflektim mbi një diskutim dashurie. Është një libër me një tension të dyfishtë, një tregim sentimental dhe një refleksion moralist. Në qendër të romanit, është Edit, grua dhe bashkëshorte, e cila vuan një fat tragjik, në sfondin e Amerikës.

Çmimi 600 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Fan Noli

Stambolli ishte një përrallë, Mario Levi

Nuk ishte faji im as që Stambollin e jetoja si një përrallë, as që nganjëherë doja t'u ngjaja personazheve të librave apo tregimeve, apo qoftë edhe dramave të jetës sime që më tregonin një drejtim, as që pa e kuptuar edhe vetë përdorja fjajët e "të tjerëve", i ndikuar nga ndonjë lajthitje e moçme, as që e njihja shpresën e ndonjë udhëtimi të ri, të ndonjë...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Poeteka & Ideart

Thjeshtri, Jurij Hudolin

Romani "Thjeshtri" i Jurij Hudolin (titulli i origjinalit Pastorek), i paraqet lexuesit pamje të gjalla, shqetësuese të një fëmijërie shumë të vështirë, diku në një fshat të vogël në Istria, në fund të viteve tetëdhjetë: një fëmijë që rritet prej një nëne shumë joshëse, por të plogët, me një baba që mungon dhe, mbi të gjitha, me një njerk të vrazhdtë e të...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001210

Botuesi: Morava

Kur qau Nicja, Irvin D. Yalom

Në Vjenën e shekullit XIX, një dramë dashurie, fati dhe vullneti do të luhej në mendjen e bërthamës intelektuale që përcaktoi epokën. Zhozef Brojeri, themeluesi i psikanalizës, është në kulmin e karrierës së tij.

Çmimi 900 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Albas

Më fal, Ida Hegazi Høyer

Një vajzë takon një djalë. Është dashuri me shikim të parë. Ai duket i dashuri perfekt, student i filozofisë që e mahnit me bisedat intelektuale dhe shpirtin e lirë. Ata fillojnë bashkëjetesën menjëherë, të përpirë tërësisht nga njëri-tjetri. Por jo gjithçka shkon siç duhet. 

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)