Bashkëkohore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Oret, Michael Cunnungham Shfaq të madhe

Oret, Michael Cunnungham

SKU000275

Produkt i ri

"Orët" rrëfen historinë e tri femrave që janë cilësuar nga kritika si kulmet e personazheve femërore të shekullit. E para është një grua e përsyshur, e mistershme, një shkrimtare e famshme, Virxhinia Vulf, personazhi më kontradiktor, por edhe më i adhuruari në letërsinë angleze, e cila jepet në çastet para se të vetëvritej në vitin 1941.

Më shumë detaje

Ne gjendje

$7.89

-20%

$9.86

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Orët
Origjinali: The hours
Gjinia: Roman
Autori: Michael Cunningham
Shqipëroi: Albana Sala
Shtëpia botuese: Dudaj
Viti: 2003
Fq. 264
Pesha: 0.25 kg
ISBN: 978-99927-50-42-1

Mbi librin

"Orët" rrëfen historinë e tri femrave që janë cilësuar nga kritika si kulmet e personazheve femërore të shekullit. E para është një grua e përsyshur, e mistershme, një shkrimtare e famshme, Virxhinia Vulf, personazhi më kontradiktor, por edhe më i adhuruari në letërsinë angleze, e cila jepet në çastet para se të vetëvritej në vitin 1941.

Dy të tjerat janë gra që jetojnë në vende dhe kohë të ndryshme: Klarisa Van, një botuese njujorkeze e ditëve të sotme, që kërkon të organizojë një festë për Riçardin, mikun e shtrenjtë, shkrimtarin gjeni, dhe Laura Braun, një shtëpiake kaliforniane, që digjet nga dëshira për t'u arratisur vetëm për një ditë...

Komente mbi librin

"Një letërsi tronditëse, një përvojë leximi krejtësisht ripërtëritëse. Nëse ky libër nuk ju bën ujë në djersë dhe nuk ju shtyn ta shihni jetën dhe letërsinë me një vështrim të ri e kryekëput origjinal, sigurohuni nëse jeni ende gjallë."

USA Today

"Një stil i përsosur, një punë kaleodoskopike, që hedh spirancën e një bote postmoderne përjetësisht lundruese në ganxhat e stërlashta të dashurisë, dëshpërimit dhe epsheve rrënqethëse."

Los Angelos Times

"Cunningham ka krijuar diçka origjinale: një trio rrëfenjash, që ndërthuren mjeshtërisht mes tyre... Vepra e tij më e pjekur dhe më e arrirë."

The Washington Post Book World

Mbi autorin

Michael Cunningham lindi në Los Anxhelos dhe jeton në Nju Jork. Ai është autor i romaneve "Një shtëpi në fund të botës" dhe "Mishi dhe gjaku", i cili u vlerësua me çmimin "Whiting Writer's Award". Libri "Orët" është botuar në 15 vende dhe në vitin 1999 u vlerësua me çmimin "Pulitzer". Një vit më vonë romani i tij meritoi çmimin "Pen/ Faulkner Award for fiction".

 

Reviews

Write a review

Oret, Michael Cunnungham

Oret, Michael Cunnungham

"Orët" rrëfen historinë e tri femrave që janë cilësuar nga kritika si kulmet e personazheve femërore të shekullit. E para është një grua e përsyshur, e mistershme, një shkrimtare e famshme, Virxhinia Vulf, personazhi më kontradiktor, por edhe më i adhuruari në letërsinë angleze, e cila jepet në çastet para se të vetëvritej në vitin 1941.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)