• Banner

  • Ka mbaruar

Jeta sekrete e bleteve, Sue Monk Kidd

Romani prek majat e "realizmit magjik" që harmonizojnë të mrekullueshmen me të zakonshmen, duke mbartur një rrëfim të jashtëzakonshëm.

800 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Jeta sekrete e bletëve
Origjinali: The secret life of bees
Gjinia: Roman
Autori: Sue Monk Kidd
Shqipëroi: Nestor Nepravishta
Shtëpia botuese: Omsca 1
Viti: 2009
Fq. 312
Pesha: 0.36 kg
ISBN: 978-999430-41-61-0

Komente mbi librin

"Një kënaqësi absolute që nuk duhet ta humbisni."

Time Out New York

"Ndoshta është e vërtetë se nuk ka libra të përkryer, por kur mbaron së lexuari këtë libër ndryshon mendim."

Book Magazine

"Metaforat që të lënë pa fjalë dhe karakteret realiste janë kaq prekëse sa nuk mund t'i mbani dot lotët."

Library Journal

"Thjesht: libër shumë i bukur... Gjuhë mahnitëse... Të ofron bukuri, mister, zgjidhje dhe të gjitha në të njëjtin sfond."

Nashville Scene

"Do të përpiqeni t'i mbani lotët ndërsa e lexoni, por ju sigurojmë që kjo është e pamundur. Përmbaheni veten. Gjuha e bukur dhe rrëfimi pa dorashka i këtij romani të shkruar shkëlqyeshëm i meritojnë orët e ëmbla që kalojmë me të."

Southern Living

"Kidd ka shkruar një roman triumfues, drejtuar të gjitha moshave rreth nevojës së të gjithëve për dashuri."

New Orleans Time

"Romani prek majat e "realizmit magjik" që harmonizojnë të mrekullueshmen me të zakonshmen, duke mbartur një rrëfim të jashtëzakonshëm."

Richmond Times – Dispatch

Mbi autoren

Sue Monk Kidd u lind më 1948 në qytetin Silvester, Xhorxhia. Romani i saj "Jeta sekrete e bletëve" ka qenë për më shumë se njëqind javë në listën "Bestseller" dhe është shitur në miliona kopje në mbarë botën, duke fituar njëkohësisht shumë çmime të rëndësishme letrare dhe duke u kthyer tashmë në një libër klasik modern të letërsisë amerikane.

Studio "Fox Searchlight Pictures" realizoi filmin me të njëjtin titull në tetor të vitit 2008, me një staf të përbërë nga yje kinematografie. Romani i saj i dytë "The Marmaid Chair", Number one of bestseller New York Times, fitoi më 2005 çmimin Quill Ward për rrëfimin më të mirë artistik. Sue Monk Kidd jeton në Çarleston, Karolina e Jugut, me bashkëshortin e saj.

 

Detajet e librit
2977
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000444

Botuesi: Koha Ditore

Vilet e zemerimit, Xhon Stajnbek

Bujq të varfër nuk mund të mbijetojnë në Oklahoma. Me shpejtësi përhapet lajmi për një vend të premtuar, ku mund të nxirren fitime dhe të sigurohet ekzistenca: Kalifornia. Karvanë bujqish nisen nëpër pluhur dhe vapë të padurueshme. Pasi arrijnë në Kaliforni, shpejt ndiejnë shtypjen e pronarëve të tokave.

Çmimi 990 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2927

Botuesi: Infbotues

Bashkë me erën, vëllimi i parë, Margaret Mitchell

Skarletë O'Hara, gruaja e re tekanjoze dhe e pacipë, protagonistja e romanit, i përballon mundimet me shpirt pushtueseje; e pazonja, po ashtu si populli i vet i Jugut, "për të njohur disfatën edhe kur e ka para syve", nxiton të shkojë drejt së ardhmes duke menduar se "tek e fundit, nesër është ditë e re".

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: K3R5

Botuesi: Skanderbeg Books

Gruaja e mesdites, Julia Franck

Helene kërkon të lërë pas krahëve shumë gjëra, kujtimin e një nëne të sëmurë që i ka shkaktuar një fëmijëri të trazuar, një jetë tejet të vështirë, një dashuri të lënë përgjysmë nga fati i keq, një martesë të marrë fund pa shumë shpjegime, një motër me të cilën i ka humbur prej kohësh lidhjet, dhe punën e sa j si infermiere mes dhjetëra të plagosurëve.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Skanderbeg Books

Në vetën e parë njëjës, Haruki Murakami

 Me një zë të thellë, majmuni i beson bindjes dhe egos së tij se po vjedh emrat e grave me të cilat bie në dashuri. Këto tregime janë rrëfenja në kufijtë e historive të vërteta, të mbushura me po aq mister sa fantazi. Një prozë gjeniale që të grish ta lexosh e lexosh, sërish.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Shpata e Medinës, Sherry Jones

Si studiuese e gjuhës arabe dhe e civilizimit islam, Sherry Jones, vite me rradhë ka punuar për romanin e saj të parë "Xhevahiri i Medinës", me synimin që botës perëndimore t'i paraqiste njërën nga personalitetet më të jashtëzakonshme të Islamit dhe njërën nga gratë më të mëdha në historinë e njerëzimit, Aishe bin Ebu – Bekirin, bashkëshorten më të dashur...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001108

Botuesi: Te tjere

Nusja Amerikane, Mario Soldati

"Nusja amerikane" është një roman dashurie dhe vetmie, një rrëfim dhe me reflektim mbi një diskutim dashurie. Është një libër me një tension të dyfishtë, një tregim sentimental dhe një refleksion moralist. Në qendër të romanit, është Edit, grua dhe bashkëshorte, e cila vuan një fat tragjik, në sfondin e Amerikës.

Çmimi 600 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2894

Botuesi: Toena

Pelegrini i Kompostelës, Paulo Coelho

Romani tregon udhëtimin e rrëfimtarit Paulo përgjatë shtegut të pelegrinëve që të çonte në Shën Zhak të Kompostelës, në Spanjë. Në shoqërinë e udhërrëfyesit të tij shpirtëror, misteriozit dhe enigmatikut Petrus, Paulo përballet me një sërë provash, takon persona që vënë në rrezik mbërritjen dhe besimin e tij.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Komploti kundër Amerikës, Philip Roth

Menjëherë pas fitores, Lindberghu negocion për një “mirëkuptim” të përzemërt me Adolf Hitlerin, ndërsa qeveria e re fillon një program të antisemitizmit njerëzor. Nga ky çast e tutje, Shtetet e Bashkuara ndalojnë së mbështeturi britanikët dhe francezët dhe, prapa neutralitetit në dukje, hyjnë në marrëveshje me Gjermaninë e Hitlerit.

Çmimi 1 250 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Historia e një pulëbardhe dhe e maçokut që e mësoi të fluturonte, Luis Sepulveda

Historia e një pulëbardhe dhe e maçokut që e mësoi të fluturonte është libri që ka pushtuar zemrat e miliona lexueve të çdo moshe. Pasi u zhyt në një njollë vaji në ujërat e Detit të Veriut, pulëbardha Kengah, gati duke vdekur, ndalon në ballkonin e maçokut Zorba, të cilit i merr tri premtime: të mos e hajë vezën që ajo po lind, të kujdeset e t'i mësojë...

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)