• Banner

Mjeshtri, Colm Toibin
  • Mjeshtri, Colm Toibin

Mjeshtri, Colm Toibin

Romani "Mjeshtri" është një pasqyrë e jetës së shkrimtarit Henri Xhejms në vitet e fundit të shekullit XIX. Libri përbëhet nga njëmbëdhjetë kapituj, në të cilët zhvillohen ngjarjet prej janarit të 1895 deri në tetor të 1899, duke e ndjekur shkrimtarin nga dështimi i tij në përpjekje për të pasur sukses në teatrin e Londrës.

800 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Mjeshtri
Origjinali: The Master
Gjinia: Roman
Autori: Colm Toìbìn
Shqipëroi: Ilira Shurbani
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2010
Fq. 372
Pesha: 0.47 kg
ISBN: 978-99943-46-89-9

Mbi librin

Romani "Mjeshtri" është një pasqyrë e jetës së shkrimtarit Henri Xhejms në vitet e fundit të shekullit XIX. Libri përbëhet nga njëmbëdhjetë kapituj, në të cilët zhvillohen ngjarjet prej janarit të 1895 deri në tetor të 1899, duke e ndjekur shkrimtarin nga dështimi i tij në përpjekje për të pasur sukses në teatrin e Londrës, me dramën "Guy Domville", e deri në izolimin e tij në qytetin e Rait, ku për vite me radhë ai krijoi kryevepra me vlera të pabesueshme.

Romani nis me përshkrimin e Henri Xhejmsit si një figurë publike, që papritur ndihet i turpëruar, jo vetëm nga mënyra se si publiku reagon ndaj veprave të tij, por edhe në një mënyrë më personale, pasi asnjë nga parashikimet e bëra për të ardhmen nuk po ecte si duhet.

Henri vendos të largohet nga jeta publike duke blerë një shtëpi në Rai, ku jetoi i vetmuar e i përndjekur nga kujtimet e jetës. Portreti i Henri Xhejmsit është portreti i një njeriu që përpiqet të përballojë sfidat e jetës, duke u përpjekur të zbulojë gjithçka, qoftë edhe skutat më të errëta brenda vetes. Kishte ëndërruar shpesh për një vend të tillë të mbrojtur, ku do të jetonte e do të shkruante i qetë.

Ai ishte rreth të pesëdhjetave kur vendosi ta shmangte shoqërinë e motrës së tij të sëmurë, të cilën e adhuronte, kur zgjodhi të qëndronte larg familjes dhe vendit të tij, kur ftohu marrëdhënien me mikun e tij të ngushtë shkrimtar, duke mbetur një beqar me tërheqje seksuale të pavendosur e duke jetuar në një shtëpi në jug të Anglisë me nëpunësit dhe vizitorin e përditshëm, stenografin, të cilit i diktonte veprat e tij.

Komente mbi librin

"Një libër i guximshëm, i thellë, i shkruar mrekullisht bukur."

Guardian

"Mjeshtri është një libër i jashtëzakonshëm dhe magjepsës... Toìbìn shpalos, në një mënyrë mjeshtërore, mençurinë dhe aftësinë metaforike, psikologjinë e hollë dhe ligjërimin e një mendjeprehtësie të shkëlqyer, me të cilat një romancier i madhe rroku ngjyrimet e ndërgjegjies dhe hipokrizitë e shoqërisë."

Sunday Times

"Një nga romanet më të rëndësishëm të vitit. Mjeshtri na dhuron një intimitet të mirëfilltë me një prej atyre njerëzve që mund të ketë qenë Henri Xhejmsi."

London Review of Books

"Është e vështirë të përfytyrosh një admirues të Henri Xhejmsit, që të mos jetë mbërthyer nga ky roman: një vepër përkushtimi letar nga një shkrimtar, i cili është vetë një mjeshtër i prozës madhështore dhe i ngjyrimit psikologjik."

Sunday Telegraph

Mbi autorin

Colm Toìbìn (Irlandë, 1955) ka studiuar në University College në Dublin. Gjatë viteve 1975 – 1978 shkroi dy romane: "Jugu" dhe "Homazh Barcelonës". Kur u kthye në Irlandë punoi si gazetar për "In Dublin", "Hibernia" dhe "The Sunday Tribune". Shkrimet publicistike i përmblodhi në "Sprova të gjithanshme" (1990), "Gjaku i keq: një shëtitje përgjatë kufirit irlandez" (1987) dhe "Shenja të kryqit: udhëtime në Europën katolike" (1994). Romane te tjera: "Shqopa flakëruese" (1992), "Historia e natës" (1996), "Fari lundures i Bllekuotërit" (1999), "Mjeshtri" (2004), "Bruklin" (2009). Tregimet janë përmbldhur në: "Nënat dhe fëmijët" (2006) dhe "Familja boshe" (2010).

 

Detajet e librit
2189
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2109

Botuesi: Onufri

Tolstoi dhe gruaja e tij, Tihon Polner

Te libri që po ju ofroj, përpiqem t'i afrohem Tolstoit jo si një shenjtori. Për mua ai është një njeri (vërtet gjenial), për të cilin asgjë njerëzore nuk është e huaj. Kundërshtimin e ideve të tij ia kam lënë atij vetë. Alternimi i fazave të zhvillimit shpirtëror të Tolstoit gërshetohet (si për të gjithë njerëzit) me rrethanat e jetës së tij intime.

Çmimi 900 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2190

Botuesi: Dituria

Fari lundrues i Bllekuoterit, Colm Toibin

Në fillim të vitit 1990, tri gra: Dora Devëro, e bija e saj Lili dhe mbesa e saj Helena, takohen pas vitesh me mosmarrëveshje dhe arrijnë një armëpushim të pasigurtë. Vëllai i adhuruar i Helenës, Dikleni, po vdes. Dy shokë bashkohen me të dhe me gratë në një shtëpi të shkatërruar, të vjetër, pranë detit.

Çmimi 650 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2191

Botuesi: Dituria

Grate, T. C. Boyle

A është e lehtë të jetosh me një gjeni? Këtë do t'jua tregojë romani i ri i mrekullueshëm i T. C. Boyle, i cili përvijon një karakter të gjallë e plot ngjyra: arkitektin e famshëm Frank Lloyd Wright. Rrëfimi i vërtetë dhe trillimi janë ndërthurur me mjeshtëri për të treguar jetën e një njeriu si Wright – i.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2453

Botuesi: Onufri

Ditet e fundit te Lev Tolstoit, Vladimir Certkov

Frymëmarrja e rëndë, që vazhdonte prej disa orësh, u këmbye befas me një frymëmarrje të dobët. Pas disa çastesh, edhe ajo u këput. Interval i një qetësie të thellë. Kurrfarë sforcimi, kurrfarë përpjekjeje. Mandej fryma e fundit, e mezidëgjueshme, e thellë – e thellë, e zgjatur...

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: OMBRA GVG

Dy botë paralele, Ali Smith

“Dy botë paralele” është një roman rreth gjithanshmërisë së artit, i mrekullueshëm, kompleks dhe postmodern. Është një bisedë e shpejtë e lakimit të zhanrit midis formave, kohërave, të vërtetave dhe trillimeve. Libri ka dy histori që gërshetohen me njëra-tjetrën si një spirale e dyfishtë.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Tatuisti i Aushvicit, Heather Morris

Unë i bëra tatuazh numrin në krah, ajo bëri tatuazh emrin e saj në zemrën time... Ajo... priste radhën për të bërë tatuazh numrin e saj. Dridhej... ishte një vajzë aq e re! Ai... ishte tatuisti. Nuk e ngrinte kokën asnjëherë nga puna, por, papritmas ngriti sytë dhe pa atë... Ishte dashuri me shikim të parë.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Pylli i pigmejve, Isabel Allende

Protagonistët, të shtyrë në fillim nga kureshtja dhe më pas nga solidariteti, do të arrijnë të shmangin rreziqe pa fund, falë fuqive të tyre: Nadia duke u bërë e padukshme dhe duke folur me kafshët, Aleksandri duke u shndërruar në jaguar dhe të dy duke u mundur të komunikojnë me shpirtrat. Ata do të hyjnë në kontakt me kulturën e pigmejve, të cilët, me...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Skanderbeg Books

I ngadalti, John M. Coetzee

Fotografi Pol Reiment humbet këmbën në një aksident me biçikletë. Nga ai çast jeta e tij ndryshon në mënyrë të pakthyeshme, pavarësisht dëshirës së tij. Pasi refuzon me kokëfortësi vënien e protezës, Poli kthehet i vetmuar në apartamentin e tij në Adelaide.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Vera kur ime më i kishte sytë jeshilë, Tatiana Ţîbuleac

Aleksit i kujtohet ende vera e fundit që kaloi me të ëmën. Kanë kaluar shumë vjet që atëherë, por, kur psikologu e këshillon ta rijetojë atë periudhë, në mënyrë që të arrijë të kapërcejë bllokimin krijues që po përjeton si piktor, Aleksi nis një udhëtim që do ta përballë me emocionet e verës kur ai dhe mamaja e tij mbërritën në një fshat pushimi në Francë...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Morava

Në gjurmë të vetvetes, Deirdre Madden

Kur piktori Roderik Kenedi takon njëzetvjeçaren, Xhulia Fitzpatrik, edhe ajo artiste, iu duk sikur krizave që kishin turbulluar jetën e tij iu erdhi fundi. Por kur Xhulia njihet me Uilliam Armstrongun, një mesoburrë me profesion avokat, i solli një sërë ngjarjesh, të cilat patën pasoja dramatike për të tre ata.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Ishulli nën det, Isabel Allende

1770, Santo Domingo, sot Haiti. Teteja është nëntë vjeçe, kur i riu francez Tuluz Valmorein e blen që të merret me punët e shtëpisë. Përreth janë fushat e kallamit të sheqerit, vapa ligështuese e ishullit, puna e skllevërve.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Papirus

Dielli i skortave, Laurent Gaude

E gjen tek përpjekjet e personazheve për të jetuar, për të luftuar, për të mbijetuar, për të krijuar, për të dashuruar, për tu qetësuar dhe më në fund për tu zëvendësuar.Dikush që mendon se nuk e gjen veten në personazhet e këtij romani të paktën është i sigurt se ata nuk i janë të huaj, se në fakt ata janë ashtu siç do të kishte dëshiruar ai që të ishte,...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)