Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur

Kremlini prej sheqeri, Vladimir Sorokin

Vlerësimi 

Me mijëra prej këtyre kremlinësh u shpërndahen në Sheshin e Kuq fëmijëve fatlumë, por njëri syresh bie edhe në duart e disidentëve të cilët kënaqen me Kremlinin prej sheqeri në një prej mbledhjeve të tyre të fshehta.

900,00 Lekë
810,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kremlini prej sheqeri

Origjinali: Sakharnyy Kreml’

Gjinia: Roman

Autori: Vladimir Sorokin

Shqipëroi: Korab Hoxha

Shtëpia botuese: Arka e Noes

Viti: 2020

Fq. 208

Pesha: 0.268 kg

ISBN: 978-9928-4555-5-0

Mbi librin

Ngjarjet e romanit “Kremlini prej sheqeri” rrëfehen në Rusinë e vitit 2028. Ky roman përbëhet prej 15 kapitujsh, rrëfimesh, skenash dhe miniaturash, të gjitha të ndryshme për nga forma dhe personazhet, por me një temë e cila rimerret dhe përcillet nëpër tekst që prej titullit: një kopjim i saktë në trajtë i Kremlinit të bardhë si bora, bashkë me kullat dhe portat, i bërë i gjithi prej sheqeri – dhurata e sundimtarit të Rusisë në Pragun e Krishtlindjes. Me mijëra prej këtyre kremlinësh u shpërndahen në Sheshin e Kuq fëmijëve fatlumë, por njëri syresh bie edhe në duart e disidentëve të cilët kënaqen me Kremlinin prej sheqeri në një prej mbledhjeve të tyre të fshehta.

E kështu, ky objekt i çmuar i sundimit bie edhe në dorën e një lypësi, të një shërbyesi civil në burgun e Ljubjankës, specialiteti i së cilit janë torturat, në dorën e një xhuxhi nga trupa e gjykatësve në Kremlin e gjer te gratë e një bordelloje. Nëpërmjet kësaj udhe që bën një Kremlin prej sheqeri, Sorokin na rrëfen një Rusi totalitare, me varfërinë dhe absurdin e një sistemi që gjithnjë i qëndron mbi krye qytetërimeve, cilatdo qofshin ato. “Kremlini prej sheqeri” është një enigmë e formuar prej gurësh shumëngjyrësh mozaiku, të cilët, të gjithë bashkë, formojnë portretin e një shoqërie totalitare. Ndërsa Sorokini zhvendoset nga një rrëfim te një tjetër, ai e shpie lexuesin te rrugicat dhe qoshet më të errëta të jetës ruse, duke krijuar kësisoj një lloj enciklopedie metafizike të shpirtit të Rusisë.

Komente mbi librin

“Autori ia ka arritur ta kthejë Kremlinin prej sheqeri në një lajtmotiv, në një meta-simbol i cili shfaqet ndryshe në secilin prej teksteve dhe në një mënyrë origjinale. Është njëkohësisht një objekt devotshmërie dhe kënaqësie “kompesuese” për njerëzit, një ngushëllim për ata që e thithin” -                                                    Andreas Tretner, Pëkthyesi gjerman i Sorokinit

“Çdokush që dëshiron të mësojë më tepër mbi Rusinë dhe ku mund ta shpjerë regjimi i Putinit, lipset ta lexojë këtë libër. I errët dhe distopik, por që është pjesë e jetës sonë”                                                                                                                                Garry Kasparov, TIME

“Një satirë “pa të burgosur” nga një prej yjeve të letërsisë ruse”                                                                                                                                        Taylor Antrim, Newsweeek

“Libri i Sorokinit është si një peshk i hijshëm dhe i guximshëm… Ai ka një imagjinatë sypatrembur, të gatshme për t’u përdorur në mënyrën më groteske dhe energjike”                                                                                                                    Alexander Nazaryan, The New Republic

“Sorokini kombinon shpikjen futurologjike dhe anarkizmin politik me efektin e mbrapshtë satirik…” –                                                                         Tony Wood, London Review of Books

“Me gjasë, asnjë shkrimtar tjetër postmodern nuk arrin të shpalosë ankthin e rivendonsjes së Rusisë drejt autoritarizmit, aq sa ia del ta shprehë satira e Sorokinit”                                                                                                                                               Kirkus Reviews

“Krijimet e Sorokinit janë njëherazi jashtëzakonisht të çuditshme, po aq sa edhe tejet familjare për ne. Prej penës së tij pikon tërbimi imagjinativ…”                                                                                                                                                                  Library Journal

“Nëse radhët do të organizoheshin në bazë merite, do të ishte e drejtë që Vladimir Sorokini të vendosej në krye”                                                                                                                                                                                                      Lucy Ellman, The Guardian

“Sorokini është një prej shkrimtarëve më argëtues, të mençur dhe trazues të Rusisë”                                                                                                         Elaine Blair, The Nation

“Polemikat e ndjekin shkrimtarin rus Vladimir Sorokin ashtu siç qeni ndjek një bastun”                                                                                   Ken Kalfus, The New York Times Book Review

"Vladimir Sorokin është emri më unik në letërsinë e sotme ruse... Ai përdorur estetikën e realizmit magjik duke krijuar situata fantazmagorike, antibotën, dhe anasjelltas"                                                                                                                                                 D. Suvorov

Detajet e librit
Arka e Noes
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Kremlini prej sheqeri, Vladimir Sorokin

Kremlini prej sheqeri, Vladimir Sorokin

Me mijëra prej këtyre kremlinësh u shpërndahen në Sheshin e Kuq fëmijëve fatlumë, por njëri syresh bie edhe në duart e disidentëve të cilët kënaqen me Kremlinin prej sheqeri në një prej mbledhjeve të tyre të fshehta.

Write your review
16 other products in the same category:

Brand: Botimet Dudaj

Pylli i pigmejve, Isabel Allende

Review(s): 0

Protagonistët, të shtyrë në fillim nga kureshtja dhe më pas nga solidariteti, do të arrijnë të shmangin rreziqe pa fund, falë fuqive të tyre: Nadia duke u bërë e padukshme dhe duke folur me kafshët, Aleksandri duke u shndërruar në jaguar dhe të dy duke u mundur të komunikojnë me shpirtrat. Ata do të hyjnë në kontakt me kulturën e pigmejve, të cilët, me...

Price £6.92 Regular price £7.69
More
In stock

Reference: SKU001617

Brand: Skanderbeg Books

Inati, Philip Roth

Review(s): 0

"Inati", rrëfenja për arsimimin e një të riu mes mundësive tmerruese dhe pengesave të pashpjegueshme të jetës, është një kontribut i fuqishëm në zhbirimin që Roth i bën ndikimit të historisë amerikane mbi jetën e individit të brishtë.  

Price £5.38
More
In stock

Reference: SKU000494

Brand: OMSCA-1

Medea, Ludmilla Ulickaja

Review(s): 0

Title: MedeaCategory: NovelAuthor: Ludmilla UlickajaAlbanian translator: Sokrat GjerasiPublisher: Omsca-1Pgs. 248Weight: 0.3 Kg.  

Price £4.62
More
There are not enough products in stock