Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Tinguj që rrëfejnë, tinguj që rrëfehen, Mikaela Minga
  • Tinguj që rrëfejnë, tinguj që rrëfehen, Mikaela Minga

Tinguj që rrëfejnë, tinguj që rrëfehen, Mikaela Minga

Mjeshtërisht autorja e ka ftuar lexuesin në një rrugëtim të ri në fushën e etnomuzikologjisë dhe folkloristikës shqiptare. Tradita muzikore urbane e Elbasanit, në këtë monografi, është kthyer në një kallëzues me natyrë epistemike, nëpërmjet të cilit kërkohet të reflektohet mbi raportin që ka pasur moderniteti i planifikuar i diktaturës komuniste me tingullin si praktikë njerëzore.

1 300 Lekë
Sasia
Artikujt e fundit në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Tinguj që rrëfejnë, tinguj që rrëfehen

Origjinali: Tinguj që rrëfejnë, tinguj që rrëfehen

Gjinia: Monografi

Autori: Mikaela Minga

Shtëpia botuese: Akdemia e Studimeve Albanologjike

Viti: 2020

Fq. 286

Pesha: 0.371 kg

ISBN: 978-9928-289-52-0

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Monografia me titull “Tinguj që rrëfejnë, tinguj që rrëfehen” e Dr. Mikaela Mingës ka në fokus traditën muzikore urbane të Elbasanit. Në pamje të parë duket se autorja kërkon të na ofrojë një “inventar” mbi tipologjinë dhe zhanret muzikore që formësojnë muzikën urbane tradicionale elbasanase. Por, ndërsa lexon njëri pas tjetrit 7 kapitujt e monografisë, vëren që përshtypja është e gabuar. Mjeshtërisht autorja e ka ftuar lexuesin në një rrugëtim të ri në fushën e etnomuzikologjisë dhe folkloristikës shqiptare. Tradita muzikore urbane e Elbasanit, në këtë monografi, është kthyer në një kallëzues me natyrë epistemike, nëpërmjet të cilit kërkohet të reflektohet mbi raportin që ka pasur moderniteti i planifikuar i diktaturës komuniste me tingullin si praktikë njerëzore.

Çështja themelore, ndërmjet së cilës rreket analiza e Mingës, ka të bëjë me gjurmimin e proceseve dehumanizuese të tingullit në modernitetin diktatorial shqiptar. Për të ilustruar këto procese, autorja fokusohet në proceset arkivizuese dhe statusin që ka muzikëbërësi në historinë e dijes folklorike shqiptare gjatë diktaturës. Aspekte të caktuara të modernitetit socialist dhe raporti që ky i fundit ka me muzikëbërjen tradicionale urbane të Elbasanit e ndihmojnë lexuesin të kuptojë dhe të reflektojë për praktikat e ndarjes së tingullit nga njerëzorja.

Ndërsa Minga i mbështet argumentet dhe analizën e saj në materiale të bollshme empirike, si etnografike, ashtu dhe arkivore, paralelisht ajo ndërton për lexuesin edhe një histori kritike të dijes folklorike gjatë diktaturës në Shqipëri. Në këtë kuadër, monografia na jep mundësinë të kuptojmë aktorët, proceset institucionale, teknologjike, pushtetare dhe ideologjike, që i dhanë formë praktikave dehumanizuese dhe regjimit tingëllor socialist.

Monografia e Dr. Mikaela Mingës duhet parë si një kontribut i përveçëm, që na fton drejt thellimit të analizave të rëndësishme mbi modernitetin dhe diktatorialen në antropologjinë shqiptare.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928289520
ean13
9789928289520
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Arkitektura dhe moderniteti, Antonio Saggio

Ky botim vjen për arkitekturën dhe njeriun, për revolucionet e një shekulli, për arkitektë dhe kryevepra, për Gropius – in, Corbusier – në, Wright – in e të tjerë emra që shkruan historinë e arkitekturës, për Zaha Hadid – in dhe shansin e humbur të shqiptarëve për të pasur një vepër zahadiane në Tiranë...
2 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2577

Botuesi: Te tjere

Ne gjurmet e se ndryshmes, Arben Theodhosi

Disa memorie dhe përjetime të Theodhosit mund të shfletohen në librin dhe katalogun e tij të parë të titulluar "Rievokim". Në maj 2007 promovohet libri dhe katalogu i dytë i Theodhosit i titulluar "Sfidë ndaj kufijve" në gjuhët shqip dhe anglisht, me 58 punime kryesisht të viteve të fundit dhe me një shkrim ku autori prezanton pikëpamjet e tij.
1 000 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: CUNEOS

Muzika e filmit, Kathryn Kalinak

Një histori e shkurtër e muzikës së filmit që nga koha kur filmi nuk kishte mësuar ende të fliste dhe muzika shkoqëruese luhej drejtpërsëdrejti në sallat e kinemave e deri në kohën tonë. 
700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: IDK

Statutet e Shkodrës, nga gjysma e parë e shek. XIV me shtesat deri më 1469

Në tërësinë e tyre, kapitujt e Statuteve na paraqesin një jetë qytetare e cila nuk kishte asnjë ndryshim nga ajo që zhvillohej në shumë vende të tjera të ngjashme në Europën mesjetare. Në fakt është fjala për një dokument që na lejon ta vendosim historinë e një pjese të Shqipërisë në kontekstin më të gjerë të historisë të Mesjetës italiane dhe europiane.
2 100 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Aeditions

Histori e ilustruar e artit

Një udhëtim i jashtëzakonshëm në historinë e artit, nga pikturat e shpellave, tek ekspresionizmi abstrakt. Çdo rrymë arti e rëndësishme shpjegohet më qartë se kurrë më parë në boshte kohore të ilustruara mjeshtërisht.
5 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001211

Botuesi: Zenit Editions

Picasso, Gertrude Stein

Ai që krijon diçka është i detyruar ta bëjë atë të shëmtuar. Gjatë përpjekjeve për ta krijuar, intensiteti dhe beteja për ta krijuar këtë intensitet përherë rezulton me njëfarë shëmtie, ndërsa pasuesit mund ta bëjnë këtë gjë më të bukur sepse ata e dinë se çfarë janë duke bërë.
500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Estetika e muzikës, Carl Dahlhaus

Në këtë libër, Dahlhaus ofron njëkohësisht një histori të muzikës perëndimore që nga shekulli XVIII e këtej, si dhe një paraqitje tematike të estetikës së muzikës.
800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2472

Botuesi: Naimi

Gati per rinisje, Monika Shoshori Stafa

Autorja shfaqet mjeshtre e reportazhit problemor, historik, politik e shoqëror dhe sjell risi të naryrës teorike e praktike të këtij zhanri të gazetarisë e publicistikës.
500 Lekë
More
Ne gjendje