Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur

Dekalogu i një lagjeje tiranase

Libri vjen si një lexim i bukur e i thukët “nën hardhi”, i cili nëpërmjet rrëfimit të jetëve njerëzore përgjatë shtatë dekadave, krijon një panoramë të historisë dhe etnokulturës së Tiranës. Dekalogu vjen gjithashtu si një homazh ndaj arkitekturës lokale dhe "pa autor", asaj arkitekture e cila formësoi dhe u formësua nga 'modus vivendi’ i tiranasve.

900,00 Lekë
810,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Dekalogu i një lagjeje tiranase

Origjinali: Dekalogu i një lagjeje tiranase

Gjinia: Kulturë, Ese

Shtëpia botuese: Berk

Viti: 2020

Fq. 144

Pesha: 0.180 kg

ISBN: 978-9928-4627-1

Mbi librin

Libri vjen si një lexim i bukur e i thukët “nën hardhi”, i cili nëpërmjet rrëfimit të jetëve njerëzore përgjatë shtatë dekadave, krijon një panoramë të historisë dhe etnokulturës së Tiranës. Dekalogu vjen gjithashtu si një homazh ndaj arkitekturës lokale dhe "pa autor", asaj arkitekture e cila formësoi dhe u formësua nga 'modus vivendi’ i tiranasve. Në përfundim të tij, urojmë t’ju kemi lënë me një sërë pyetjesh të rëndësishme.

Fragment nga libri

"Çdo familje e mirëqenë kish detyrimin të ndante vitrin, i cili llogaritej mbi sasinë e grurit për frymë që konsumonte në vit një familje. Çmimi i grurit llogaritej mbi grurin thekëzi, a më saktë gruri më i shtrenjtë. Por më kryesorja ish pabujësia e të bërit mirë, apo, siç thuhej ndryshe:

- Mos ta shofi e majta se ç’bën e djathta.

Menuja e drekës së Bajramit ishte nga menutë më të bollshme të cilën Safeti vijoi ta respektonte edhe gjatë viteve të diktaturës, pavarësisht mungesave të mëdha. Ajo përfshinte: qeshqek me tri lloje gruri, pasi tri llojet duheshin që gjuha të ndjente e të shtypte tri kokrra të ndryshme me tri kohë të ndryshme zjerjeje. Kështu, ndërsa gruri thekzi mbetej i plotë, dy llojet e tjera të grurit shpërthiqeshin më shpejt dhe shërbenin për të trashur lëngun. Tek oborri i shtëpisë rrihej gruri në një havan bronzi të kallajisur nga brenda, pastaj hidhej në një kaike të përfushtë dhe fryhej lehtë për ta dëlirur nga herdhet e kashtëzat. Më pas zjehej me zjarr të avashtë në lëngun e yndyrtë të qafës së dashit deri në zbrujtje, kriposej, derdhej në një tepsi porcelani, ndryshe quajtur fajancë. Në përfundim, shenjoheshin do gropëza të vogla me lugë mbi sipërfaqe, të cilat mbusheshin nga tlyni i tretur që i derdhej sipër.

Ëmbëlsira tipike e Bajramit ishte kabunia, pilafi fillestar i së cilës gatuhej edhe ai me qafë dashi, e pastaj përzihej me kanellë e rrush të thatë. Pikërisht për të mos hequr dorë nga gatimi i këtij kremti, në kohën e vobektësisë së madhe të socializmit, kur nuk gjehej rrushi i thatë, Safeti mbolli thuajse në fund të oborrit një filiz rrushi pa bërthamë, i cili bënte një dyzinë bistaqe në vit, aq sa i duheshin asaj për kabuni. I përvëlonte me finjë të nxehtë kokrrat e rrushit të shkoqitura, i shtrinte në një tepsi të cekët bakri dhe i nxirrte të thaheshin në tarracë bashkë me pestilin e kumbullave dhe nerdenin e rrushit."

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet
Vlerësojeni 

Një rrugicë

Një libër me ese nga autori Krymi sjell në jetë një rrugicë tiranase, në të cilën, ngjarjet e mëdha të historisë së Shqipërisë apo edhe të botës, duket se kanë kaluar pa lënë gjurmë.

Ajo njihet si një nga rrugicat që lidh Rrugën e Kavajës me rrugën Myslym Shyri. Si një nga ajo vështirë se mund të dallohet nga të tjerat rrugica mes dy rrugëve, njëra e njohur për shopping dhe tjetra, për qofte, dy kisha, një xhami, shumë potere.

E pra, te kjo rrugicë, (emrin po jua lëmë pa përmendur që ta zbuloni kur të lexoni librin), njerëzit kanë lindur, kanë jetuar, kanë vdekur. Përreth tyre, afër, por, në një farë mënyre, të shkëputur apo të huaj prej tyre, ngjarjet e mëdha të historisë së njerëzimit kanë rrjedhur. Perandoria Osmane ra, mbretëria u vendos, mbretëria ra, Gjermani erdhi, Gjermani iku. Komunistët erdhën e ikën.

Dhe rrugica është aty ku ka qenë, njerëzit e saj janë aty ose janë ndarë nga jeta, shtëpitë që kanë lënë pas, për aq sa kanë mbijetuar, janë shpirti i ekzistencës sonë.

Një rrëfenjë magjepsëse vjen nga botimet Berk për një lagje, që mundet ose mund të mos jetë krijuar në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë apo në fillim të shekullit të njëzetë, për njerëzit që banuan dhe vijojnë të banojnë në këtë lagje, për jetët e tyre plot aventura, aventura që në mënyrë të pashmangshme lidhen me ngjarjet e mëdha historike, luftëra botërore, kriza urie, perde të hekurta që ndajnë lindjen nga perëndimi dhe që në fund fare, këto të gjitha nuk kanë kurrfarë rëndësie. Jeta private e çdo njeriu, qoshet e fëmijërisë, oborri i shtëpisë, një pemë kumbulle apo një bravë dere, këto janë gjërat që ia vlejnë t’i kushtohet një libër.

Write your review

Dekalogu i një lagjeje tiranase

Dekalogu i një lagjeje tiranase

Libri vjen si një lexim i bukur e i thukët “nën hardhi”, i cili nëpërmjet rrëfimit të jetëve njerëzore përgjatë shtatë dekadave, krijon një panoramë të historisë dhe etnokulturës së Tiranës. Dekalogu vjen gjithashtu si një homazh ndaj arkitekturës lokale dhe "pa autor", asaj arkitekture e cila formësoi dhe u formësua nga 'modus vivendi’ i tiranasve.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Berk

Tingujt shungullues të shpirtit, Lazër Shantoja

Përshtypje(t): 0

Tingujt shungullues të shpirtit” është një përzgjedhje shkrimesh publicistike të Lazër Shantojës, kuruar dhe përgatitur për botim nga Arben Ndreca. Libri vjen si një bashkëpunim i botimeve “Berk” me Qendrën e Studimeve Albanologjike "Shejzat Pleiades". Në më shumë se 400 faqe, janë përmbledhur materiale publicistike të Shantojës, shkruar në një hark të...

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

HomeLand, Albania’s hidden gems, Fation Plaku

Review(s): 0

Në Shqipëri jam ngjitur jo vetëm në shumicën e majave më të larta, por kam zbuluar në këtë rrugëtim vende të një bukurie natyrore të rrallë të tokës, detit, ajrit dhe të trashëgimisë kulturore, të cilat jam përpjekur t'i pasqyroj tek ky album fotografish.

Price ALL5,500.00
More
In stock

The Letters of Vincent Van Gogh

Review(s): 0

Few artist’s letters are as self-revelator as Vincent Van Gogh’s, and this selection, spanninh his artistic career, sheds light on every facet of the life and work of this complex and tortured man.

Price ALL1,900.00
More
There are not enough products in stock