• Banner

  • Çmim i zbritur
Tatiana dhe Aleksandri, Paullina Simons
  • Tatiana dhe Aleksandri, Paullina Simons
  • Tatiana dhe Aleksandri, Paullina Simons

Tatiana dhe Aleksandri, Paullina Simons

Tatiana është vetëm tetëmbëdhjetë vjeçe, shtatzënë dhe e ve, kur arratiset nga Leningradi i shkatërruar nga lufta për të kërkuar një jetë të re në Amerikë. Por fantazmat e së kaluarës nuk e lënë të qetë. Ajo është e bindur se burri i saj, majori i Ushtrisë së Kuqe, Aleksandër Belov, është ende gjallë dhe ka dëshpërimisht nevojë për të...

1 500 Lekë
1 275 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Tatiana dhe Aleksandri
Origjinali: Tatiana and Alexander
Gjinia: Roman
Autori: Paullina Simons
Shqipëroi: Platon Pulla
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2015
Fq. 624
Pesha: 0.833 kg.
ISBN: 978-99943-1-940-4

Mbi librin

Tatiana është vetëm tetëmbëdhjetë vjeçe, shtatzënë dhe e ve, kur arratiset nga Leningradi i shkatërruar nga lufta për të kërkuar një jetë të re në Amerikë. Por fantazmat e së kaluarës nuk e lënë të qetë. Ajo është e bindur se burri i saj, majori i Ushtrisë së Kuqe, Aleksandër Belov, është ende gjallë dhe ka dëshpërimisht nevojë për të...

Ndërkohë, përtej oqeanit dhe kontinentit, në Bashkimin Sovjetik, Aleksandri, i cili sapo i ka shpëtuar ekzekutimit, është vënë në krye të një batalioni ushtarësh të konsideruar si të pavlerë nga komanda e lartë sovjetike.

Jo të gjithë i mbijetojnë kësaj sfide, por Aleksandri është i vendosur t’i udhëheqë përmes rrënojave të Europës në një përpjekje të dëshpëruar për të shpëtuar nga makineria vdekjeprurëse e Stalinit, dhe për të gjetur sërish Tatianën...

Koment nga Historical Novels Review

“Tatiana dhe Aleksandri” është një histori dashurie epike dhe erotike, plot emocion që ndërthuret me aksion drithërues e disa herë të egër... një histori që e shoqëron lexuesin në një udhëtim përmes Europës së shkatërruar nga lufta... “Tatiana dhe Aleksandri” i saj janë dy karaktere të fuqishme e të ndërlikuara, që tërheqin pa vështirësi vëmendjen e lexuesit.

Mbi autoren

Paullina Simons lindi në Leningrad (Shën Petërburg), ish-BRSS, më 1963. Kur ajo ishte dhjetë vjeçe, familja e saj emigroi në SHBA. Pasi mbaroi shkollën e lartë, filloi punë si gazetare e më pas si përkthyese. Romani i saj i parë, “Tulli”, njohu sukses të menjëhershëm.

Vepra e saj më e famshme është trilogjia “Tatiana dhe Aleksandri” - titull që mban dhe libri i dytë i kësaj trilogjie. Libri i parë, “Kalorësi i Bronztë”, është botuar nga TOENA në vitin 2013 dhe së shpejti do të botohet edhe libri i tretë, “Kopshti Veror”.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001523

Botuesi: OMBRA GVG

Shpirt pezull, Margaret Mazzantini

(0)

...një ditë me shi e zogj që ndotin rrugët, një vajzë peëmbedhjetë vjçare që aksidentohet me motorin e saj, një ambulancë që turret drejt spitalit ku punon kiriug i ati i vajzës. Është ai që ngjarja e ka vendosur përballë fatit dhe operacionin e së bijës e lë në duart e kolegut të tij neurokirurg.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pegi

Vajzat e rritura nuk qajne, Fay Weldon

(0)

Herë i tallnin, herë i adhuronin, herë nuk i shihnin dot me sy e herë u vinte keq për to, për këto gra të pazakonta, për Lajlën, Stefaninë, Alisën, Nensin me shoqe, për këtë grup grash të pavarura, plot dëshirë për jetë, seks dhe përjetime, të cilat në dhjetëvjeçarin e fundit të shekullit e kthyen botën përmbys, e bënë lëmsh e li.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Vetem nuk shpeton kush, Margaret Mazzantini

(0)

Delia dhe Gaetano dikur ishin një çift. Tani nuk janë më, dhe sonte duhet të mësojnë si të mos jenë. Gjenden për darkë, në një restorant jashtë, pak kohë pasi kanë zhbërë atë që dikur ishte një familje. Ai është transferuar në një apartament, ajo ka mbetur në shtëpi me të bijtë e vegjël Kozmo dhe Niko.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: KR2P4

Botuesi: Bota Shqiptare

Fati është në yje, Nicholas Sparks

(0)

Dy çifte, dy histori dashurie, një rrëfim i shkëlqyer. Një rrugë e mbuluar nga bora, një makinë që humb kontrollin dhe përplaset. Në timon është i moshuari Ira, i cili tani bllokohet brenda, i plagosur dhe i vetëm mes ngricës. Dhimbja nuk e lë të lëvizë kurse qëndrimi zgjuar është një sforcim i pabesueshëm.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Arka e Noes

Letra Milenës, Franz Kafka

(0)

Franz Kafka e takoi Milena Jesenskà-n në vitin 1920, kur ajo ishte duke përkthyer tregimet e tij të hershme në gjuhën çeke, dhe shumë shpejt marrëdhënia e tyre kaloi në një fazë më të ngushtë. Ndjenjat e Kafkës ndaj Milenës qenë aq të forta, saqë i rrëfeu asaj ditarët e tij dhe, duke vepruar kësisoj, i hapi asaj zemrën dhe i rrëfeu ndërgjegjjen e vet. 

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001989

Botuesi: Botimet Dudaj

Ai që nuk dinte të dashuronte, Harold Robbins

(0)

"Ai që nuk dinte të dashuronte" është frymëzuar nga jeta e multimilionerit Howard Hughes. Xhonas Kordi, një cinik me shpirt të trazuar, që trashëgon një perandori financiare, kërkon dashurinë e vërtetë. Tri janë gratë e fatit të tij: Rina, një vejushë marramendëse; Xheni, një aktore e rastësishme, që ishte e paracaktuar për filma jetëpakë, si dhe Monika.

Çmimi 1 275 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Dituria

Vajza e mjaltit, Cristina Caboni

(0)

Anxhelika nuk ia ka dalë kurrë të ngulet diku. Asnjëherë nuk ka dashur të lidhet me diçka apo dikë, gjithmonë e gatshme t'ia mbathë nga të gjitha për shkak të frikës. Por ka një vend ku ajo ndihet si në shtëpi, dhe ai vend është pikërisht mes bletëve të saj.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: K1R2P12

Botuesi: Bota Shqiptare

Net të stuhishme, Nicholas Sparks

(0)

Dhjetor 1988: në një ishull të vogël të Karolinës së Veriut ndeshen fatet e Polit dhe Adrienës, dy persona që mbledhin me vështirësi copëza nga ekzistenca e tyre e shkuar. Në atë vend të veçuar që do të përfshihej nga uragani dhe era e tërbuar, ata të dy afrohen shumë me njëri – tjetrin.

Çmimi 765 Lekë Çmimi i zakonshëm 900 Lekë
More
In Stock

Referenca: K1R1

Botuesi: Morava

Bastardi i bukur, Christina Lauren

(0)

Kloja mendjemprehtë dhe e vendosur, që është në prag të marrjes së diplomës së masterit, ka një problem të vetëm: shefin e saj, Benetin. Tridhjetëvjeçari joshës, arrogant dhe egocentrik, është po aq i urryeshëm sa magnetik. Një Bastard i bukur.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: IDK

Une e doja, Anna Gavalda

(0)

Adriani ka ikur. E ka lenë. Për një grua tjetër, më të re në moshë. Kloe bashkë me të dy fëmijët, ndjehet si e shokuar. Atëherë, Pieri, i vjehërri ndjen se duhet t'i rrijë asaj pranë e ta ngushëllojë. Dhe ashtu, në atë mënyrën e tij. Në vend që ta dënojë të birin për atë që ka bërë, duket sikur në një farë mënyre e adhuron.

Çmimi 553 Lekë Çmimi i zakonshëm 650 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)