Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat

Identitete vrastare, Amin Maalouf

Vlerësimi 

Identiteti i çdo personi përcaktohet nga një bashkësi elementesh që patjetër nuk kufizohen vetëm në ato që përcaktohen në regjistrat zyrtarë. Sigurisht, pjesa më e madhe e njerëzve i përkasin një tradite fetare, një kombësie, nganjëherë edhe dy kombësive; një grupi etnik apo gjuhësor.

700,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Identitete vrastare
Origjinali: Les identités meurtriéres
Gjinia: Publicistikë
Autori: Amin Maalouf
Shqipëroi: Arben Kumbaro
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2006
Fq. 152
Pesha: 0.211 kg.
ISBN: 978-99943-32-80-5

Fragment nga libri

Identiteti i çdo personi përcaktohet nga një bashkësi elementesh që patjetër nuk kufizohen vetëm në ato që përcaktohen në regjistrat zyrtarë. Sigurisht, pjesa më e madhe e njerëzve i përkasin një tradite fetare, një kombësie, nganjëherë edhe dy kombësive; një grupi etnik apo gjuhësor; një familjeje pak a shumë të madhe; një profesioni; një institucioni apo një grupi social...

Por lista është shumë më e gjatë akoma, virtualisht e pakufizuar. Mund të ndiejmë një përkatësi pak a shumë të fortë për një rajon, një fshat, një lagje, një klan, për një ekip sportiv ose për një profesion, për një grup miqsh, një sindikatë, një ndërmarrje, një parti apo një shoqatë, një famulli, a një komunitet njerëzish që kanë një njëjtat pasione, të njëjtat preferenca seksuale, të njëjtat mangësi fizike ose që përballen në shoqëri me të njëjtën të keqe.

Të gjitha këto përkatësi patjetër që nuk kanë të njëjtën rëndësi, gjithsesi jo në të njëjtën kohë. Por asnjëra nga ato nuk është plotësisht pa domethënie. Ata janë elementë përbërës të një personaliteti, mund t'i quajmë afërsisht "gjenet e shpirtit", me kusht që të saktësohet se pjesa më e madhe e tyre nuk kanë bashkëlindur me njeriun.

Nëse secili nga këta elementë mund të ndodhet tek një numër i madh individësh, asnjëherë nuk do të gjejmë të njëjtin kombinim tek dy individë të ndryshëm, dhe pikërisht kjo përbën pasurinë e secilit, vlerën e vërtetë, kjo bën që çdo qenie të jetë e veçantë dhe fuqimisht e pazëvendësueshme.

Mbi autorin

Për Maalouf – in e lindur në Liban, "përtej detit" do të thotë Francë, në të cilën ai u vendos në vitin 1976. Një vit pas shpërthimit të kryengritjeve të përgjakshme që e ndanë vendin e tij për 18 vjet, ai zgjodhi mërgimin me dëshirën e tij, shumë larg atdheut të vet. Ai nuk u kthye kurrë.

Fati i vendit të tij ka lënë vulën e vet në punën e tij letrare. Megjithëse nuk ka lënë gjurmë të drejtpërdrejta, trauma politike ka efektet e saj përbrenda. Amin Maalouf nuk i var shumë shpresat tek konfliktet apo partitë e ndryshme; ai propozon "mitet pozitive dhe pajtuese". Drejtimi i tij personal dhe letrar është ai i krijimit të paqes, të kuptuarit e ndërsjellë ndërmjet komuniteteve në konflikt, qofshin shtete apo fe të ndryshme.

Ashtu si Pilgrimi, ai asnjëherë s'ka ndaluar së udhëtuari nëpër botë, në mënyrë që të kuptojë dhe të verë në dukje lidhjen e vërtetë ndërmjet komuniteteve, të cilat janë të ndara jo vetëm gjeografikisht, por gjithashtu edhe prej paragjykimeve. Ngjarjet e përditshme shpesh zbulojnë mundësinë e një të kuptuari të tillë, si ato ndërmjet kulturës myslimane me karakteristikat e saj islamike dhe botës perëndimore judeo – kristiane.

Sidoqoftë, historia, shpesh ofron modele të harruara të bashkëjetesës që formojë një ekuilibër. Është sikur ne të kemi bërë një prapavajtje që nga Periudha e Artë e Cordobas, kur tri fetë e mëdha jetonin paqësisht me njëra – tjerën. Me ndihmën e historisë, Amin Maalouf – i krijon individualitete të tipit të romaneve që mishërojnë bashkimin harmonik të kulturave.

Ashtu si Jaufré Rudel – i, që preferoi ta shprehte vetveten me gjuhën letrare oksitane, më mirë sesa në frëngjishten e tij natyrore, Maalouf – i vendosi t'i shkruante të gjitha romanet dhe esetë e tij jo në arabisht, por në frëngjisht, të cilën e kishte folur që në ditët e shkollës në Liban.

Ai, duke zgjedhur frëngjishten në aktin e të shkruarit, vërteton qëndrimin e tij tolerant në lidhje me temën "Një vizion kristian, pozitiv dhe pacifist të islamit", duke hyrë kështu në listën e literaturës franceze. Brenda atij territori ai e distancon vetveten nga çdo lloj kërkimi të literaturës letrare dhe ndjek një lloj narracioni tradicional që daton në periudhën e Ndriçimit, siç quhej në "trillimet" filozofike të shekullit të XVIII – të.

Nuk është një rastësi që e njëjta periudhë shënon rizbulimin e botës arabike dhe letërsisë së saj: filloi me përkthimin e "Një mijë e një netëve" dhe muslimanët u shfaqën si ideali i qenies njerëzore humaniste dhe tolerante, i atij lloji që Perëndimi ëndërronte.

Në krijimet e Amin Maalouf – it, narratori asnjëherë nuk dallohet plotësisht nga eseisti apo gazetari, që është shkrimtari i angazhuar politikisht. Por akti i narracionit, megjithatë mbetet esencial. Në të gjitha romanet e tij, çështja kryesore është të tregojë një histori, të sjellë njerëz dhe ndjenja, atmosfera dhe fate përsëri në jetë përmes anës artistike të gjuhës.

Që nga viti 1976, Maalouf – i ka jetuar në Francë, ku punoi si redaktor i revistës "Jeune Afrique", duke udhëtuar si gazetar në rreth 60 vende. Në vitin 1983, ai filloi të njihej si autor, me suksesin e romaneve të tij si: "Luani i Afrikës" dhe "Samarkanda". Librit të tij "Le Rocher de Tanios" i vitit 1993 iu dha çmimi "Prix Goncourt".

Detajet e librit
Onufri
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Identitete vrastare, Amin Maalouf

Identitete vrastare, Amin Maalouf

Identiteti i çdo personi përcaktohet nga një bashkësi elementesh që patjetër nuk kufizohen vetëm në ato që përcaktohen në regjistrat zyrtarë. Sigurisht, pjesa më e madhe e njerëzve i përkasin një tradite fetare, një kombësie, nganjëherë edhe dy kombësive; një grupi etnik apo gjuhësor.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001690

Botuesi: Te tjere

Perplasja e qyteterimeve, Samuel Huntington

Përshtypje(t): 0

Në këtë libër, autori e jep përgjigjen duke treguar jo vetëm sesi përplasjet ndërmjet qytetërimeve përbëjnë kërcënimin më të madh për paqen në botë, por edhe sesi garancia më e mirë për paqen në botë është një rend ndërkombëtar i mbështetur mbi qytetërimet.

Çmimi 1 440,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002015

Botuesi: AIIS - Tirana times

Fillesat e rendit politik, Francis Fukuyama

Përshtypje(t): 0

Në të vërtetë, të gjitha shoqëritë njerëzore dikur ishin të organizuara në baza fisnore, megjithatë, me kalimin e kohës, shumica e institucioneve të reja politike, të krijuara, përfshijnë një shtet qendror për të ruajtur paqen dhe ligje uniforme, që zbatohen për të gjithë qytetarët.

Çmimi 1 600,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2154

Botuesi: OMBRA GVG

Klime frike, Wole Soyinka

Përshtypje(t): 0

Romancier, dramaturg, poet dhe kritik, afrikani i parë me ngjyrë që u nderua me Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1986. Soyinka është burgosur disa herë për kritikat e ashpra ndaj qeverisë.  Shumë nga veprat e komedisë dhe satirës politike të Soyinkas luhen në teatrot absurde më të rëndësishme të botës. 

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2863

Botuesi: Plejad

Vepra, Branko Merxhani

Përshtypje(t): 0

Për lexuesin shqiptar, Branko Merxhani ka mbetur një emër mes së njohurës e së panjohurës: i ndeshur dikur në një revistë të moçme, i ngatërruar ja me njëfarë "Histori e Perandorisë Osmane në Ballkan", ja me diç si përkthime mësimesh të Frojdit; emër i lidhur me një artikull të zhurmshëm titulluar "Pse nuk jam marksist?".

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Tirana Times

Pit Bulls and Butterflies, A. D. Balla

Përshtypje(t): 0

Në një libër gazetaresk shkruar në anglisht për lexues ndërkombëtarë, autori përqendrohet në prirjet e mëdha ekonomike, kulturore dhe politike të kohëve të fundit, të së tashmes dhe të ardhmes në Shqipëri, rajon dhe diasporë.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000871

Botuesi: Onufri

Ftese ne studio, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Ftesë në studio" është botuar për herë të parë kur Shqipëria ishte ende komuniste. Libri u dorëzua për shtyp në pranverë të vitit 1990, në prag të ngjarjeve tronditëse, në zhvillimin e të cilave, ai ka luajtur, pa dyshim, një rol.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2303

Botuesi: Onufri

Clirimi i Serbise prej Kosoves, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një nga më të mëdhenjtë shkrimtarë europianë, Ismail Kadare, flet për temat më delikate dhe ndarjet midis serbëve dhe shqiptarëve, mbi urrejtjen e zgjatur, zemërimin dhe mllefin, mbi miqësinë dhe moskuptimet me shkrimtarët serbë, mbi shtrembërimet e historisë dhe për arsyen përse ishte dashur që Serbia të ishte e para që ta n

Çmimi 250,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU000919

Botuesi: Papirus

Ne Mirdite & Rreth e Rrotull, Fatos Baxhaku

Përshtypje(t): 0

Përmes gjinisë së reportazhit, autori i këtij vëllimi, Fatos Baxhaku sjell për lexuesin një rrëfim për rrethin e Mirditës. Ai vetë ka prekur nga afër çdo vend për të cilin tregon. Dhe e bën këtë përmes një thjeshtësie narrative, sa të duket sikur ti vetë ke shkelur aty.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU000969

Botuesi: Dija-Poradeci

Breshkat e dashuruara, Ilir Buzali

Përshtypje(t): 0

Libri është një përmbledhje me shkrime publicistike të botuar në gazetën "Nositi", Pogradec, 1996-2005. Shkrimet kanë humor, sarkazmë, politikë, probleme sociale, por edhe ironi, seriozitet, naivitet...Gjatë leximit të librit të duket sikur je në një udhëtim që s'mbaron kurrë.

Çmimi 300,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Te tjere

Perpjekja, nr. 32-33

Përshtypje(t): 0

Rëndësia e këtij numri është e dyfishtë. Së pari, ai tregon se ka studiues të rinj, që po marrin stafetën e kërkimeve me një metodologji të re shkencore, të ndryshme nga ajo e kulturës së trashëguar; së dyti, në faktin se theksi i këtyre studimeve vihet mbi periudhën e komunizmit, që është thuajse e pastudiuar, ndërkohë që ka qenë kaq vendimtare në...

Çmimi 700,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Helga's Secrets

Kujtimet e Kazanoves, vol. 2, Jacque Casanova de Seingalt

Përshtypje(t): 0

Unë i këshilloj të gjithë të rinjtë prej familjesh fisnike të cilët synojnë të bëjnë udhëtime që të bëhen frimasonë. Por, njëkohësisht do t'i këshilloja ata që të jenë të kujdesshëm kur të zgjedhin lozhën, se ndonëse shoqëria e keqe nuk mund të ketë asnjë ndikim ndërsa janë brenda lozhës, kandidati duhet të ruhet nga njohjet e papërshtatshme.

Çmimi 1 040,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000846

Botuesi: Onufri

Keshtu foli At Zef Pllumi me gazetaret

Përshtypje(t): 0

Përmban intervista të përzjedhura me gazetarët: Ilir Yzeiru, Bardhyl Matraxhiu, Iliriana Stringa, Ilirian Agolli, Dom David Gjugja, Gjergj Meta, Belina Budini, Estela Ziu, Blendi Fevziu, Elsa Demo, Alqi Kociko, Dhurata Shehri, Milena Selimi, Persida Asllani dhe Ben Andoni.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Annuario, numri 2, 2013

Përshtypje(t): 0

Titulli: Annuario, numri 2, 2013Origjinali: Annuario, numri 2, 2013Gjinia: Revistë historike dhe antropologjikeShtëpia botuese: Qendra e Kërkimeve Historike dhe AntropologjikeViti: 2013Fq. 142Pesha: 0.199 kgISBN: 977-2225-6210-01

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000475

Botuesi: Botimet Dudaj

Frasheri ne Historine e Shqiperise, Alfred e Neki Frasheri

Përshtypje(t): 0

Alfred Frashëri u lind në Korçë në vitin 1935. U diplomua Inxhinier Gjeolog i specializuar në gjeofizikë, në Universitetin e Tiranës (1961). Një ndër specialistët e parë të gjeofizikës, që ka kontribuar në ngritjen, organizimin dhe zhvillimin e Gjeofizikës Shqiptare, në veçanti të përgatitjes së specialistëve gjeofizikë dhe

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001719

Botuesi: UET Press

Perkulja dhe renia e tiranise shqiptare 1957-2010 Spartak Ngjela

Përshtypje(t): 0

...koshienca njerëzore kishte krijuar qytete të lira, tregtinë e lirë, shtetin institucionale me anë të parlamentit. Ky proces kishte nisur dhe në dy shekuj e kishte përfunduar Revolucionin Industrial, në një kohë kur arti dhe letërsia kishin krijuar një moment të ri shpirtëror në jetën njerëzore.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Ne gjendje