Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

33, Sokol Balla
  • 33, Sokol Balla

33, Sokol Balla

SKU001443
Vlerësimi 

Sokol Balla ka lindur në Tiranë, më 7 maj 1973. Për pesë vjet kryen studimet e larta, me rezultate të shkëlqyera, në Universitetin e Tiranës, një vit në filozofi dhe katër vjet në gazetari, si brezi i parë i laureuar, nqë nga rihapja e tij në 1992, njëyet vjet pasi u mbyll nga regjimi komunist, në vitin 1972.

1 200,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: 33
Gjinia: Scripta manent / Publicistikë
Autori: Sokol Balla
Shtëpia botuese: UET Press
Fq. 506
Pesha: 0.89 kg
ISBN: 978-99956-39-29-7

Mbi autorin dhe librin

Sokol Balla ka lindur në Tiranë, më 7 maj 1973. Për pesë vjet kryen studimet e larta, me rezultate të shkëlqyera, në Universitetin e Tiranës, një vit në filozofi dhe katër vjet në gazetari, si brezi i parë i laureuar, nqë nga rihapja e tij në 1992, njëyet vjet pasi u mbyll nga regjimi komunist, në vitin 1972. Bashkëpunimin me shtypin e shkruar e nis në vitin 1990, për të nisur pastaj karrierën si gazetar në redaksinë e jashtme të Televiyionit Shqiptar, në gusht 1992.

Brenda dy vjetësh shndërrohet në një prej gazetarëve krzesorë të aktualitetit dhe politikës. Në vitin 1994 krzen një specializim tre mujor, në një prej gazetarëve kryesore në Boston, "The Patriot Ledger". Në vitin 1995, pas largimit nga Partia Demokratike, ku kreu funksionet e Shefit të Informacionit dhe Zëdhënësit politik, i rikthehet karrierës si gazetar dhe redaktor, në të përditshmet më të rëndësishme të vendit "Gazeta Shqiptare" dhe "Koha Jonë". Në vitin 1997 është në grupin themelues të revistës, e më pas të kompanisë KLAN, ku, gjithashtu evidentohet si komentator.

Bashkëpunëtor prej shumë vitesh me mediat e huaja, si AP dhe CNN, me të cilin pati një kontratë bashkëpunimi dz vjeçare, deri ne vitin 1998. Gjatë viteve 1998-2002 vazhdon karrierën në Londër, si gazetar, pranë Shërbimit Botëror të BBC, një rikthim në radio, që prej viteve të adoleshencës, kur ishte një prej realizuesve kryesorë të emisioneve për fëmijë në Radio Tirana, në vitet tetëdhjetë. Pas kthimit nga Londra, karriera e tij prek majat e televiyioneve kryesore në vend, kua i ka kryer detyrat e rëndësishme, si dejtor i lajmeve (KLAN TV, 2002-2003 dhe TOP CHANNEL, 2005-2009).

Paralelisht, evidentohet si një nga analistët më të spikatur dhe të pavarur në vend. Rubrika e tij e përjavshme ANTISHQIPTARI, vazhdon të botohet, prej vitit 2003 e deri më sot, në revistën "KLAN", gazetën "Standard" dhe revistën "MAPO". Si rezultat, boton librin e parë, me të njëjtin emër, "Antishqiptari". (Shtëpia botuese "55", 2005) dhe ndërkohë po përgatit botimin e volumit të dztë, me yhvillimet e viteve 2005-2010. Karriera televizive e tij merr një zhvillim tjetër me emisionet politike FAHRENHEIT (Vizion Plus, 2005) dhe TOP STORY (2006, deri më sot, edicioni i katërt) në TOP CHANNEL, tashmë nj prej programeve më të ndjekura nga audienca shqiptare televizive.

Është fitues i disa çmimeve kombëtare: çmimi Soros "SKUPI I VITIT" në 1995; çmimi Kombëtar Velija në vitet 1996 dhe 1998; çmimi Soros "REPORTAYHI I VITIT" në 1997. Në vitin 2007 fiton çmimin prestigjioz "LIDERSHIPI I VITIT". Është i martuar, që prej vitit 2005."33" është libri i tij i dytë.

Detajet e librit
UET Press
SKU001443
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

33, Sokol Balla

33, Sokol Balla

Sokol Balla ka lindur në Tiranë, më 7 maj 1973. Për pesë vjet kryen studimet e larta, me rezultate të shkëlqyera, në Universitetin e Tiranës, një vit në filozofi dhe katër vjet në gazetari, si brezi i parë i laureuar, nqë nga rihapja e tij në 1992, njëyet vjet pasi u mbyll nga regjimi komunist, në vitin 1972.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001118

Botuesi: Te tjere

Jeta ime... Interviste me Blendi Fevziun

Përshtypje(t): 0

Puna është jeta juaj. E tillë është edhe për Blendi Fevziun, i cili ka sjellë në një libër të përmbledhura 23 intervista të marra në studion e tij. Janë 23 personazhe që drejtpërdrejtë apo indirekt, në mënyrë të dukshme apo të kamufluar kanë dominuar jetën politike dhe publike në Shqipëri. 11 vite komunikim me publikun vjnë në një botim që sjell copëza të...

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001742

Botuesi: UET Press

Fjala e lire, sfide europiane, Sokol Balla

Përshtypje(t): 0

Studimi i Sokol Ballës, i realizuar për llogari të studimeve të tij Master në Universitetin e Cardiff, na krijon një rast sistematik për të rimenduar debatin për lirinë e shtypit në Shqipëri. Ai është një debat i vjetër; i cili është një debat i bërë pafund këta 20 vjet në Shqipëri; i cili është një debat i bërë brenda nocionit të debatit të madh për lirinë.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001030

Brand: Dituria

Jete artistesh, Miho Gjini

Review(s): 0

Title: Jetë artistëshAuthor: Miho GjiniPublisher: DituriaYear: 2002Pgs. 200Weight: 0.28 kgISBN: 978-99927-47-47-1

Price ALL600.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000619

Brand: Plejad

Tajar Zavalani, Misioni i shekullit XX

Review(s): 0

Title: Misioni i shekulli XXOriginal: Misioni i shekulli XXCategory: Political sciencesAuthor: Tajar ZavalaniPublisher: PlejadYear: 2010Pgs. 320Weight: 0.42 kgISBN: 978-99956-658-8-3

Price ALL700.00
More
In Stock