Më lehtë nga se mendoni, Richard Carlson

Të gjithë ne kërkojmë mënyra të ndryshme për të pasur nën kontroll jetën, në familje, punë, në shëndet, ose në planet që kemi për të ardhmen. Sfidat e përditshme shpesh na dërrmojnë, duke na e bërë jetën më të vështirë nga çfarë është në të vërtetë. Lajmi i mirë është se përgjigjet gjenden përpara nesh. Dhe ato janë "Më të lehta nga se e mendoni".

600 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Më lehtë nga se mendoni... sepse jeta nuk ka pse të jetë aq e vështirë
Gjinia: Psikologji, udhërrëfyes praktik
Autori: Richard Carlson
Shqipëroi: Denata Toçe
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2013
Fq. 210
Pesha: 0.301 kg.
ISBN: 978-9928-56-058-7

Mbi librin

Të gjithë ne kërkojmë mënyra të ndryshme për të pasur nën kontroll jetën, në familje, punë, në shëndet, ose në planet që kemi për të ardhmen. Sfidat e përditshme shpesh na dërrmojnë, duke na e bërë jetën më të vështirë nga çfarë është në të vërtetë. Lajmi i mirë është se përgjigjet gjenden përpara nesh. Dhe ato janë "Më të lehta nga se e mendoni".

Në librin "Mos e vrisni mendjen për gjëra të vogla", që është bestseller ndërkombëtar, Richard Carlson u tregoi miliona lexuesve se si të mos lejonin që gjërat e vogla në jetë t'u prishnin lumturinë. Në librin "Më e lehtë nga se e mendoni", Carlsoni na tregon se duke ndërmarrë ndryshime të vogla, por shumë të efektshme mund ta vëmë jetën në rrjedhën e duhur.

Me mënyrën fantastike të dhënies së këshillave nëpërmjet historive, Carlson na sugjeron tridhjetë e nëntë mënyra të vërtetuara që tregojnë se si një ndryshim fare i vogël mund të bëjë një dallim të madh dhe të rëndësishëm në jetën tonë.

Autori ndërkombëtar bestseller, Richard Carlson, na tregon edhe njëherë se për të përmirësuar mënyrën e jetesës nuk është aspak e vështirë. Ai i minimizon të gjitha fushat e vështira në jetën tonë, që nga puna e deri tek marrëdhëniet me familjen, miqtë, që nga të ardhurat e deri tek mirëqenia jonë fizike.

Në këto dhe çështje të tjera na jep këshilla të mençura, të vërtetuara dhe praktike, duke i paraqitur në 39 mënyra ku të gjithë ne mund të ushtrojmë vetëkontroll gjatë jetës së përditshme. Duke bërë ndryshime të vogla, si për shembull të besojmë se shpresa ka një fuqi të madhe që mund të na e ndryshojë jetën, të mos i fajësojmë gjithmonë të tjerët dhe të kursejmë për ditë të këqija, shumë shpejt do të mësojmë se është "Më lehtë nga se mendoni" për të marrë më të mirën nga ç'na ofron jeta jonë.

Fragment nga libri

12. Zbulo se çfarë të acaron

Njerëzit stresohen shumë nga gjëra të kota. Një mikeshës sime i ndryshon ngjyra e fytyrës kur i rastis një pirun shumë i vogël në tavolinë. Unë acarohem kur posta ime elektronike mbushet më shpejt se ç'mund ta zbraz. Njoh njerëz që bezdisen nga mënyra se si e parkojnë makinën të tjerët në rrugë, mënyra sesi marketet e mëdha vendosin artikujt e mbetur para të rejave dhe mënyrën se si reklamat për gjëra të panevojshme tërheqin vemendjen tonë. Lista mund të vazhdojë shumë gjatë.

Një nga studimet më të fuqishme që kam bërë ndonjëherë rreth stresit është ky: fiksimi i vazhdueshëm te ajo që na prodhon stres, mund të shkaktojë akoma më shumë stres sesa vetë stresi fillestar. E di që duket si e parëndësishme, por është e vërtetë. Dhe, njëherë që e keni zbuluar vlerën e kësaj thënieje, jeta juaj nuk do të jetë më e njëjta.

Shkon drejt e në zemër të asaj që realisht shkakton stres. Mendoni për të gjitha gjërat që ju shqetësojnë ditë pas ditë ose moment pas momenti. Për shumicën prej nesh gjërat që na bezdisin duket sikur nuk kanë të sosur. Me fjalë të tjera, thuajse çdo gjë mund të na çojë në stres–që nga opinionistët, njerëzit e zhurmshëm e deri tek shoferët e këqinj, mënyra si vishen njerëzit, mënyra si japin dorën dhe prekin me duar kur flasin, adresa jonë elektronike e mbushur plot ose piruni i vogël në tavolinë.

Nëse filloni t'u kushtoni vëmendje këtyre rasteve dhe sjelljeve që ju acarojnë, shpejt do të kuptoni që nuk janë këto gjërat specifike që ju shkaktojnë stres, por më tepër është mënyra se si ne reagojmë ndaj tyre. Pra, në vend që të reagoni si zakonisht–duke u acaruar, zemëruar dhe stresuar–thjesht kushtojini pak vëmendje shqetësimit dhe atëherë kur po vdisni nga dëshira për të reaguar.

Bëhuni vëzhgues të reagimeve tuaja. Fillimisht ndoshta nuk do të ndërgjegjësoheni që keni dalë jashtë shinave, pa kaluar disa orë. Më pas, krejt papritur do t'i thoni vetes: "Uau, e humba fare" ose "Mos, e teprova pak si shumë." Nuk prish punë nëse ju duhet pak kohë për të arritur në këtë përfundim. Është e rëndësishme që ju të kuptoni se çfarë ndodhi dhe të dini se stresi është shkaktuar jo nga faktorë të jashtëm në vetvete, por nga mendja juaj e cila ka ngecur aty.

Me kalimin e kohës, do ta keni më të lehtë të dalloni se çfarë ju acaron dhe kështu mund të parandaloni reagimet e vrullshme. Shumica e reagimeve gati refleksive janë pjesë e mungesës së ndërgjegjësimit. Nuk është objekti i acarimit tim–e-maili i mbushur–por fakti që kam ngecur në këtë mënyrë të menduari.

Prandaj, veprimi i ndërgjegjësimit, pra fakti që unë kam ngecur në mendimet e mia, është një kundërhelm i fuqishëm për përqindjen e lartë të stresit. Duke i kushtuar vëmendje burimit të stresit për atë që është në të vërtetë–diçka joreale–duket se dërgon një sinjal tek truri im që thotë: "Mos e vrit mendjet për atë."

Hapi i parë dhe i rëndësishëm për të eliminuar pjesën më të madhe të stresit në jetën tuaj është thjesht duke u bërë të ndërgjegjshëm për natyrën e gjërave që ju stresojnë. Ju mund të mendoni se është një ndryshim i vogël t'i kushtoni vëmendje asaj që ju acaron. Në fakt ashtu është, por shumë shpejt do të shihni rezultate mjaft domethënëse. Dhe sapo të kuptoni se çfarë ju streson, do t'ju duket qesharake.

Mbi autorin

Richard Carlson, Ph. D, është një nga ekspertët më të shquar në botë për lumturinë dhe reduktimin e stresit. Ai është autori i serisë së librave bestseller, që është akoma në treg "Mos e vrisni mendjen për gjëra të vogla".

Librat e Dr. Richard Carlson janë të botuara në më shumë se njëqind vende, me rreth 40 milion lexues në mbarë botën. Shumë shpesh bisedat e tij ritransmetohen në televizionet dhe radiot amerikane.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928560587
ean13
9789928560587
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001634

Botuesi: OMBRA GVG

Mos e vrisni mendjen për gjëra të vogla, Richard Carlson

Të gjithë përballemi me të gjitha llojet e çështjeve- strese, probleme të marrëdhënieve me njëri - tjetrin, probleme që kanë të bëjnë me punën, përgjegjësitë dhe mërzitje të përgjithshme. Në këtë libër, do të shpreh dy metoda shumë të rëndësishme- gjëra që mund të fillosh t'i bësh që sot , të cilat do të të ndihmojnë për t'iu përgjigjur jetës me më hijeshi.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Pema

Elementi, si ta gjesh pasionin për të ndryshuar gjithçka, Ken Robinson

Në këtë libër novator, eksperti i mirënjohur botëror Ken Robinson trajton fëmijët e mërzitur në klasë, punëtorët e zhgënjyer dhe të gjithë ne që ndihemi të frustruar, por s’e shpjegojmë dot pse – dhe na tregon se si të gjithë ne kemi nevojë ta gjejmë Elementin tonë.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Kjo shtëpi nuk është hotel, Alberto Pellai

Ky është një libër, i cili nuk ju ofron receta të tipit: "Bëni këtë apo atë gjë me fëmijët tuaj", në vend të tyre ju do të keni mundësi të lexoni tregime dhe eksperienca që do të jenë të ngjashme me historitë, përvojën apo eksperiencat tuaja si prindër.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001205

Botuesi: Te tjere

Tri ese mbi teorinë seksuale, Sigmund Freud

Pak shkrime të shekullit tonë kanë patur një ndikim kaq të fortë mbi zakonet, pedagogjinë, pra me fjalë të tjera mbi mënyrën tonë të trajtimit të seksualitetit dhe jetës, sa ky parashtrim i qartë i rëndësisë së madhe të seksualitetit në jetën psikike të njeriut.

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001612

Botuesi: Plejad

Ç'kuptim mund të ketë jeta, Alfred Adler

"Ç'kuptim mund te kete jeta" është libri më popullor i Adlerit, ku kombinohet një udhëtim i plotë i punës së tij mbi zhvillimin personal të njeriut me një qasje praktike të kuptimit të saj. Duke u përqendruar mbi ato të cilat Adleri i quan "tre detyrat e jetës – martesa, puna dhe lidhjet shoqërore – autori eksploron çështje kyçe që ndikojnë në progresin e...

Çmimi 550 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Hyrje në psikoanalizë, Sigmund Freud, vol. 2

Po kush ju ka informuar kaq keq? As që mund të bëhet fjalë që këshilla për t'i dhënë liri seksualitetit të mund të luajë rol në terapinë psikoanalitike. Pikërisht për këtë arsye nuk kemi deklaruar që i sëmuri është në konflikt të ashpër midis dëshirës libidoneze dhe shtypjes seksuale, midis drejtimit shoqëror dhe asketik.

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001334

Botuesi: Te tjere

Psikovampirët, Hamid Peseschkian, Connie Voigt

Kurrë s'mund të kënaqet shefi, shoqja i di gjithnjë gjërat më mirë se ti, fqinji që ke përballë i fut hundët kudo...dhe nganjëherë mjafton vetë mendimi për një person që të ndihesh i rraskapitur dhe fare pa energji. Koncepti i psikovampirëve ndihmon për t'u ballafaquar me këta individë të vështirë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2241

Botuesi: Botart

Libri i disiplinës, William Sears, Martha Sears

Gjithçka që duhet të dini për disiplinën, në mënyrë që të rrisni një fëmijë të gëzuar, të përshtatur si duhet dhe me sjellje të mirë nga ekspertët më të shquar të Amerikës për kujdesin ndaj bebes dhe fëmijës. Disiplinimi i fëmijës do të thotë t'i pajisësh ata me mjetet e nevojshme për të pasur sukses në jetë.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Minerva

Shkalla magjike drejt suksesit, Napoleon Hill

Shkalla magjike drejt suksesit është vëllimi ku Hill-i distiloi për herë të parë shtatëmbëdhjetë faktorët që përbëjnë filozofinë e tij të "Ligjit të suksesit", duke zbuluar se si njerëzit mund të bëhen të pasur nëse dëshirojnë vërtet dhe ndërmarrin veprimet e nevojshme përmes shfrytëzimit të intelektit. 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Minerva

Psikologjia e Parasë, Morgan Housel

Paraja - investimi, financat personale dhe vendimet e biznesit - zakonisht mësohet si një fushë e bazuar në matematikë, ku të dhënat dhe formulat na tregojnë saktësisht se çfarë të bëjmë. Megjithatë, në jetën reale njerëzit nuk i marrin vendimet financiare në kompjuter.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2544

Botuesi: Plejad

Tipat psikologjike, Carl Gustav Jung

Ky libër, njëri nga dokumentet kyç të kulturës së sotme bashkëkohore, është rezultati përfundimtar i një periudhe 20 vjeçare studimesh, të kryera nga Jungu në fushën e psikologjisë praktike, në kërkim të veçantive karakterologjike që drejtojnë raportin e individit me botën.

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001634

Botuesi: OMBRA GVG

Mos e vrisni mendjen për gjëra të vogla, Richard Carlson

Të gjithë përballemi me të gjitha llojet e çështjeve- strese, probleme të marrëdhënieve me njëri - tjetrin, probleme që kanë të bëjnë me punën, përgjegjësitë dhe mërzitje të përgjithshme. Në këtë libër, do të shpreh dy metoda shumë të rëndësishme- gjëra që mund të fillosh t'i bësh që sot , të cilat do të të ndihmojnë për t'iu përgjigjur jetës me më hijeshi.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001484

Botuesi: Dija-Poradeci

Planeti i femrave, Manjola Gusho

Nuk do t'i rezistoni tundimit për ta lexuar. Gratë dhe burrat, të rinjtë dhe të rejat, do të mësojnë shumë nga universi i femrave, por edhe i marrëdhënieve midis partnerëve, do të mësojnë të fshehta të "çuditshme" për sjelljen, do të qeshin me humorin fantastik të fshehur midis rreshtave të librit.

Çmimi 300 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMSCA-1

Psikologji praktike, Tomor H. Kokalari

Libri që keni në dorë, është një përpunim rrënjësor që i është bërë librit të përmendur më sipër, jo vetëm në formë, por edhe në përmbajtje, një përshtatje e tij për publikun tonë. Ky libër shërben për rregullimin e marrëdhënieve ndërmjet njerëzve, përmirësimin e tyre duke u mbështetur në psikologjinë e njeriut.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Fuck Kritika, Dr. Denisa Hoxha

Së fundi, ky libër është një ftesë për të hyrë në një marrëdhënie më të thellë dhe më të dashur me veten tuaj. Ashtu si një ditë kur shikoni në pasqyrë dhe ndiheni të mahnitur nga reflektimi juaj, ky libër do t’ju ndihmojë të ndiheni të mahnitur dhe të lumtur me veten tuaj - jo vetëm për një moment, sepse fuqia e vetëreflektimit do lërë gjurmë të thella...

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)