• Banner

Ky eshte fundi, Xhim Morrison
  • Ky eshte fundi, Xhim Morrison

Ky është fundi, Xhim Morrison

Në vezullimin e parë të Edenit
U derdhëm poshtë në det,
U prehëm atje në bregun e lirisë,
Duke pritur diellin të ndrisë.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Ky është fundi
Origjinali: This is the end
Gjinia: Poezi
Autori: Xhim Morrison
Shqipëroi: Genci Muçollari
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2018
Fq. 156
Pesha: 0.321 kg.
ISBN: 978-9928-282-04-0

Fragmente nga libri

Duke pritur diellin

Në vezullimin e parë të Edenit
U derdhëm poshtë në det,
U prehëm atje në bregun e lirisë,
Duke pritur diellin të ndrisë.

A e ndien që pranvera po vjen te ne,
Erdhi koha të rrojmë
Nën këtë diell mbi re.
Ende, duke pritur diellin.
Po pres të vish me mua.
Po pres këngën time të dëgjosh.
Po pres të më thuash çfarë shkoi dreq.

Kjo është jeta më e çuditshme që kam njohur!

A nuk e ndien?

Zgjimi i të porsalindurit

Ëmbël ata lëvizin,
Ëmbël ata ngrihen.
Të vdekurit janë si zgjimi
I të porsalindurit.
Me gjymtyrë të paralizuara,
Dhe shpirt të lagur,
Butë ata psherëtijnë
Kredhur në habi funeral.
Kush i thirri këta të vdekur
Në vallëzim?
Ishte ajo vajza që po mësonte
Të bënte si fantazmë,
Apo ishte Zoti vetë?
Ju kam thirrur
Të shenjtëroni tokën.
Ju thirra që të shpallni
Se pikëllimi
Po bie si lëkurë e përcëlluar,
Si një përbindësh
Për t'u madhëruar.
Dhe tani po ju thërres
Që të luteni.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000177

Botuesi: Ideart

Kapercimi i oazeve, Maria Luisa Spaziani

Bëhet fjalë për një libër thuajse me një tematikë, i përbërë prej poezish dashurie, që zënë shumë mirë vendin e një rrëfimi origjinal apo edhe të një ditari lirik, që kalon përmes ngjyrimesh të shumta ndjesore dhe jo më pak ndërlikimesh erotike të një jete plot befasi e telashe.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Ideart

Mendje dimri, Wallace Stevens

Avokat dhe drejtues i një kompanie të madhe sigurimesh, poeti i madh amerikan e kërkoi poezinë jo në realitetin e përditshëm, por brenda vetes, duke thurur një rrjetë të veçantë e të habitshme aluzionesh dhe iluzionesh, ku idetë dhe mitet ushqejnë "fiksionin suprem".

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000169

Botuesi: Ideart

E kuqja eshte blu, poezi, Edoardo Sanguineti

Edoardo Sanguineti është një nga emblemat e poezisë dhe kulturës jo vetëm të neomodernitetit italian, por edhe më gjerë. Ai është poet i përtejavanguardës, kulturolog i shumëfishtë dhe autor i një serie tekstesh poetike, narrative e teatrale.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Poezi futuriste, Vladimir Majakovski

Vladimir Majakovsi lindi në Gjeorgji (në fshatin e vogël Bagdad, që më vonë u mbiquajt me emrin e tij) më 7 korrik 1893. Në moshën 13 vjeçare, pas vdekjes së babait, që kish punuar si inspektor pyjesh, vjen në Moskë, ku Vladimiri vazhdon gjimnazin deri më 1908, kur ndërpret studimet dhe i kushtohet veprimtarisë klandestine revolucionare.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)