• Banner

  • Çmim i zbritur

Postimpresion, Lindita Komani

2775

E rivendosur këtu, në qytetin e madh me lumin që nuk u bë dot lum, malin që me vështirësi duket ndërmjet ndërtesave që reflektojnë më së miri qenien tragjike të shqiptarëve "kokë më vete", me liqenin që duket se për çdo ditë humbet jetë, me rritjen e pamasë dhe humbjen e identitetit si qytet më vete.

700 Lekë
595 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Postimpresion
Origjinali: Postimpresion
Gjinia: Poezi
Autore: Lindita Komani
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2012
Fq. 122
Pesha: 0.22 kg
ISBN: 978-9928-06-047-7

Komente nga Lluka Qafoku ...

si post impresionizmi në pikturën (e më pak, në poezinë) post realiste, moderne, paraqet kalimin e suksesshëm të traumës së "përplasjes" së artit me teknologjinë (fotografinë, fonografinë) dhe zhvillimin industrial – kapitalist të fundshekullit XIX, me evoluimin në çlirimin e një potenciali të paparashikuar, të pamatshëm dhe masiv krijues (lindja e artit modern), ashtu dhe mentaliteti i brendshëm artistik i autores dhe madje dhe i atdheut të saj, riformohet dhe reformohet pa u dëmtuar në mision nga përvetësimi dhe përjetimi i beftë i ralitetit të sotëm perëndimor, dmth i shoqërisë së teknologjisë së informacionit dhe konsumit. Koment nga autorja E rivendosur këtu, në qytetin e madh me lumin që nuk u bë dot lum, malin që me vështirësi duket ndërmjet ndërtesave që reflektojnë më së miri qenien tragjike të shqiptarëve "kokë më vete", me liqenin që duket se për çdo ditë humbet jetë, me rritjen e pamasë dhe humbjen e identitetit si qytet më vete dhe shkrirjen e tij me gjithë të tjerët nga të cilat popullsia përbërëse tashmë vjen, me lashtësinë që i qëndron në vete, mbi vete, përqark dhe me njerëzit që vdesin për klanet dhe dukshëm më shumë se njëri – tjetrin duan të huajt, më vjen mirë të fitoj e ndaj përshtypjen që edhe këtu gjithashtu bëhet letërsi. Por se si kjo letërsi bëhet dhe se ç'do të thotë të jesh autor e letrar i mirë në Tiranën letrare, bën pjesë në atë që më mirë se çdo gjë mund të përmblidhet nën titullin "legjendë urbane" me ekzagjerimet, heronjtë e rrënuesit, inate mbi inate mbi inate dhe realitetin që diku ndodhet e që meriton të zbulohet, edhe nga unë "e huaja" në këtë mjedis. Mbi autoren Lindita Komani u lind dhe u rrit në Tiranë. Vitet e kaluara në Grac (Austri) përveçse kontribuan në shkollimin e saj në fushën e biznesit dhe financës, e bënë të rritet si krijuese në një mjedis të ndermjetëm midis gjermanishtes dhe shqipes, mes strukturave të mirëpërcaktuara të jetës austriake dhe rrjedhës së pandalshme të pasigurisë shqiptare. E kthyer në Shqipëri dhe aktive në ndjekjen e zhvillimit të kulturës në të dy vendet, Lindita vjen për lexuesin me librin e saj të parë me poezi, ndjerë prej saj vetë edhe si një kontribut për 100 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë.  

Detajet e librit
2775
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dituria

Erotika, Janis Ricos

(0)

Poezitë e tij flasin për ngjizjen mishtore, për frikën e humbjes së të dashurës, për mrekullinë e aktit erotik, për botën parë me sytë e dashurisë. Përshkrimet e tij janë tejet të gjalla, tejet tunduese, tejet të prekshme dhe të pakapshme njëkohësisht. 

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Përmasa e katërt, Janis Ricos

(0)

Përmasa e katërt, që i jep titullin librit, është, sipas vetë poetit, koha, jo thjesht koha biologjike që rrënon, shkatërron dhe e shpie njeriun drejt vdekjes, por kryesisht koha historike, e cila e shkundullon protagonistin dhe e detyron të luftojë me të shkuarën dhe të ardhmen, në mënyrë që, duke shqyrtuar veprat e veta, të shpjegojë shkaqet që i...

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Ajan

Nostalgjia është aroma, Nizar Kabani, Mahmud Dervish

(0)

Kush do t’i ndalojë agresionet, o qyteti im, Kundrejt teje, o perlë e besimeve Kush do ta lajë gjakun nga muri i gurit? Kush do ta shpëtojë Inxhilin? Kush do ta shpëtojë Kuranin? Kush do ta shpëtojë Mesihun, nga ata që e vranë Mesihun? Kush do ta shpëtojë njeriun? O Jerusalem.. o qyteti im.

Çmimi 510 Lekë Çmimi i zakonshëm 600 Lekë
More
Në gjendje

Gjylistani dhe Bostani, Saadiu

(0)

Letrarët dhe studiuesit e letërsisë botërore e vërtetojnë këtë thënie dhe për më tepër kjo shprehet qartë te “Gjylistani dhe Bostani”. Vetëm nëpërmjet saj mund të krijosh një përfytyrim të drejtë për personalitetin e Saadiut.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2845

Botuesi: Aleph

Shenime nga realiteti i vetes, Jorie Graham

(0)

Ajo që më intereson në mënyrën si i trajton temat historike në poezitë e veta Jorie Graham është se ajo i shmanget jo vetëm modelit klasik, por edhe atij kristian që evokoi Yeats - i e të tjerë pas tij, por po njëlloj ka refuzuar modelet utopike dhe populiste të poeteve feministe dhe socialistëve.

Çmimi 510 Lekë Çmimi i zakonshëm 600 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU000188

Botuesi: Ideart

Nuk di ne se deti, poezi, Claudio Pozzani

(0)

Claudio Pozzani është poet, prozator dhe muzikant i shquar për performancat dhe Teatrin e Poezisë, të cilat i ka paraqitur në festivalet më të njohur poetikë. Poezitë e tij janë përkthyer në mëse dhjetë gjuhë dhe janë përfshirë në antologjitë dhe revistat më dinjitoze bashkëkohore. Përmbledhja e tij e fundit me poezi është

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Zambaku

Pajtoni, Nikollai V. Gogol

(0)

Janë tregime me subjekt të gërshetuar fantastik dhe realist: përshkrimi i jetës fshatarake, i zakoneve dhe i dokeve të atyre anëve, shoqërohet me përshkrimet e paharrueshme të natyrës dhe me riprodhimin e goditur të gojëdhënave në frymën e folklorit ukrainas. 

Çmimi 510 Lekë Çmimi i zakonshëm 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2466

Botuesi: Aleph

Elegji Duine, Rainer Maria Rilke

(0)

E botuar më 1922 përkrah "Uliksit" të Xhojsit dhe "Tokës së shkretë" të Eliotit, udha e Elegjive Duine ka qenë e gjatë. Rilke e nisi punën me to në kështjellën Duino më 1912, ku shkroi dy elegjitë e para për t'i përfunduar të tjerat vetëm dhjetë vjet më vonë.

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)