Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Libri i tiranive, Ismail Syla
  • Libri i tiranive, Ismail Syla

Libri i tiranive, Ismail Syla

Vlerësimi 

Autori ka pranëvënë si një "urdhër" superior e me një renditje të përkryer jetësore, korelative e perspektive para gjërave më të shenjta të njeriut, si Lirisë, Zgjimit, Bukurisë, Lisit, apo Proverbave shqipe, Robërisë, Vetmisë, Kaosit etj., fjalën prozaike "tirani" ose "gjithëpushteshmëri", që përdoret në leksikun e zakonshëm e aktiv, si sundim absolut e despotik, si të ishin bash Zotat tanë.

700,00 Lekë
560,00 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Libri i tiranive
Origjinali: Libri i tiranive
Gjinia: Poezi
Autori: Ismail Syla
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2016
Fq. 196
Pesha: 0.201 kg.
ISBN: 978-9928-205-47-6

Koment nga Kujtim Dashi

Pasi i shkon deri në fund vëllimit poetik "Libri i tiranive" të Ismail Sylës, të pushton vetvetiu një ndjenjë keqardhjeje se si është e mundur, që në dy republika shqiptare me një kufi formal e paradoks mosbashkimi gjeopolitik të tyre, të kemi këtë nivel ende të pakënaqshëm të njohjes e të shkëmbimeve reciproke të vlerave të mirëfillta letrare e artistike në mes të njëri-tjetrit dhe, në të njëjtën kohë, pushtohesh nga gëzimi e kënaqësia se një libër i tillë, me siguri, do të kapërcejë këtë "kufi" hëpërhë shqiptaro-shqiptar, duke u botuar nga "Toena". Libri i tiranive!

Autori ka pranëvënë si një "urdhër" superior e me një renditje të përkryer jetësore, korelative e perspektive para gjërave më të shenjta të njeriut, si Lirisë, Zgjimit, Bukurisë, Lisit, apo Proverbave shqipe, Robërisë, Vetmisë, Kaosit etj., fjalën prozaike "tirani" ose "gjithëpushteshmëri", që përdoret në leksikun e zakonshëm e aktiv, si sundim absolut e despotik, si të ishin bash Zotat tanë.

Me "tiranitë" e sipërpërmendura, autori i njohur Ismail Syla ka krijuar sistemin e tij poetiko-koordinativ të mirëmenduar si një tabelë poetike "mendelejeviane", për ta shijuar bukurinë e shprehjes poetike origjinale e metaforike të tij dhe, në aspektin më utilitar, për ta orientuar artistikisht e estetikisht lexuesin shqiptar drejt tiranive a superioriteteve reale e thelbësore të jetës së tij të trazuar historikisht, që ushqehen në filozofinë e pedagogjinë popullore si dhe në përvojat vetjake.

Këtë vëllim poetik do ta quaja si një enciklopedi poetike të botës shqiptare e shkruar me një frymëzim e me plot gjetje e imazhe poetike të fuqishme, mençurore e humane, me një strukturë kompozicionale polifonike të mirëthurur e të mbajtur gjatë, siç duket në mendjen e tij, si kryemotiv, si kryekëngë e vademekum vlerash shpirtërore, që zbulohen ca nga ca si një bukuri nën duvak.

Fakti që nën çdo poezi vihet, madje me saktësi e detaje, vendi dhe kohëlindja e çdo poezie, si një lloj biografie a konturi ekzakt poetik dëshmon preokupimin e vazhdueshëm të autorit që është gjithkund i pranishëm dhe i ngarkuar në kurriz bletërisht me këto tirani, që formësojnë konstitucionin shpirtëror të popullit tonë apo duan ta përsosin atë, të djeshmen, të sotmen e të ardhshmen, si realitet, dëshirë, ëndërr a përjetim konkret i çastit apo i ditës, prej nga burojnë vetvetishëm në vargjet e tij poetike, të cilat e tregojnë aq sa një bard, që udhëton i menduar me fjalën e mençur dhe vargun, aq dhe një lirik i ndjeshëm, projektori metaforik i të cilit ka arritur të depërtojë deri në pejzat më të holla të shpirtit njerëzor.

Gjithëpushtetshmëritë apo tiranitë e Ismail Sylës nisin nga "Tirania e robërisë" me katër vargje kuitesenciale poetike, që i bën një prerje prolog apo "uverturë" të historisë sonë kombëtare me një gjuhë poetike sentencioze. Dy jetë korbi zgjati nata mbi tokën tonë/ Dhe galat glasitën njëqind vjet me radhë/ Ati ynë, sa yje këtë qiell e bëjnë të kaltër/ Dhe sa Drinër e bëjnë këtë dhé të bardhë.

Dhe, si të ngrejë një piramidë të tiranisë së rëndë të robërisë shumëllojmëria dhe pesha e së cilës, varg pas vargu, strofë pas strofë dhe me një kreshendo të admirueshme, ia mbërrin qëllimit.

Dhe, për një arsye tjetër, pasi brenda piramidës nistore të Robërisë, në perëndimin e pashmangshëm të saj, autori ka zbuluar fillesat e një piramide tjetër himn, më të shenjtë e më universale, atë të Lirisë, për ta ngritur atë fuqishëm si bajrak i patundur për të gjithë breznitë, duke e populluar edhe me emra frymëzues të cilët do t'i marrë e rimarrë edhe në "Tiranitë" e tjera, në kontekste të tjera a në portretizime të shkëlqyera, si atë të Lirisë, Zgjimit, të Bukurisë, të Lisit etj., apo dhe duke ngritur edhe tiranitë e tjera si karakollë prej të cilave duhen ruajtur breznitë e reja të kërcënuara prej tinzanive të pabesa, brenda dhe jashtë vetes...

Gjithashtu, ciklet brenda "Tiranive" janë jo vetëm një gjetje interesante, por dhe njëra më e bukur se tjetra, pra të një tonaliteti unik cilësor. Të bien në sy notat e mprehta humoristike e, shpeshherë sarkastike, të qëmtuara a të krijuara prej Ismail Sylës, prirja e thekshme drejt të vërtetave universale që gjenden në mençurinë popullore a në këngët e popullit tonë, çmjegullimi i sentencave të njohura apo njëfarë deheroizimi, tonet polemizuese e retoriko-aksiomatike, por dhe të shtruara siç janë përcjellë e përcillen nga brezi në brez përvojat a të vërtetat universale, duke iu kundërvënë paradokseve konceptuale të bartura a të krijuara nga gjeneratat e reja rishtazi.

"Libri i tiranive" shquan për një pasuri të madhe gjuhësore burimore gjithëkombëtare e mjetesh stilistikore poetike, çka e bën më të dashur për lexuesin.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Libri i tiranive, Ismail Syla

Libri i tiranive, Ismail Syla

Autori ka pranëvënë si një "urdhër" superior e me një renditje të përkryer jetësore, korelative e perspektive para gjërave më të shenjta të njeriut, si Lirisë, Zgjimit, Bukurisë, Lisit, apo Proverbave shqipe, Robërisë, Vetmisë, Kaosit etj., fjalën prozaike "tirani" ose "gjithëpushteshmëri", që përdoret në leksikun e zakonshëm e aktiv, si sundim absolut e despotik, si të ishin bash Zotat tanë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000140

Botuesi: Ideart

Udha, Xhevahir Spahiu

Përshtypje(t): 0

Xhevahir Spahiu është një nga poetët më të mirë që ka Shqipëria, poet me një shprehje të fuqishme metaforike, me përplasje idesh, me një frymë lirike dhe zhvillim dramatik të vargut, me një figuracion të plotë, por kryesisht me ide të thella, tronditëse.

Çmimi 1 600,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 000,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000138

Botuesi: Ideart

Shenjat e dores, Lindita Arapi

Përshtypje(t): 0

…përherë e papre ky zë, timbri i tij plot dritëhije dëgjohet gjithmonë në vargjet e poetes Lindita Arapi, një metrikë e heshtur dhe e fshehtë: (gjithmonë) vazhdueshëm në luhatje, vibrim, shkrirje njësh nga figura në figurë, mes Momentales dhe së Vazhdueshmes, lënie lamtumire dhe Rikthimi; Ludvig Hartinge

Çmimi 400,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Imgur, Skënder Buçpapaj

Përshtypje(t): 0

Skënder Buçpapaj e përfshin të gjithë leksikun e gjuhës shqipe, në mënyrën më elegante supreme, mjeshtër i metforave dhe asosacioneve, mjeshtër i figurave të kuptimit e shqiptimit poetik, mjeshtër i kontrasteve.

Çmimi 800,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000768

Botuesi: Onufri

Pa forme eshte qielli, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Njëqind vjershat dhe poemat në këtë përmbledhje janë gjithë ç'është më e mira në pesëdhjetë vjetët e krijimtarisë poetike të Ismail Kadaresë. Shumë prej këtyre vjershave kanë qenë bërthama të veprave të tij të ardhshme në prozë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000627

Botuesi: Te tjere

Diku, dike, dikush, Edmond Shallvari

Përshtypje(t): 0

Titulli: Diku...Dikë...Dikush... Poezi Autori: Edmond Shallvari Enti botues: Dija Vendi dhe Viti: Pogradec; Mars, 2008 f. 96 Pesha: 0.07 kg.   Mbi Librin dhe Autorin Edmond Shallvari ka lindur në qytetin e Korçës më 1957. Ka kryer studimet e

Çmimi 240,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 300,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU000605

Botuesi: Toena

Zbathur, Flutura Acka

Përshtypje(t): 0

Në tempullin e poezisë janë të paktë xhonglerët e fjalës. Flutura Açka është një e tillë. Poezia e Açkës spikat për parapëlqimet drejt një vargu me ngarkesa të epshme figurative, me prapthina e përmbyllje të befta. Të shkruash bukur nuk është e lehtë.

Çmimi 400,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 500,00 Lekë
More
In Stock