• Banner

  • I ri

Të lutem mos më harro, Dallandyshe Lusha Bushi

Është një libër për dhimbjen. Për dashurinë njerëzore nënë-fëmijë. Për fjalën e munguar. Për klithmën e heshtur. Për lotin e derdhur.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli:Të lutem mos më harro
Origjinali:Të lutem mos më harro
Kategoria: Poezi
Autori: Dallandyshe Lusha Bushi
Botues: Enja
Viti: 2023
Pesha: 0.140 kg
ISBN: 978-9928-372-87-1
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Në pamje të pare, është një titull befasues poezie, me një dialog të përbotshëm brezash, me një dialog dashurie. Por jo. Jo, Jo: Është një libër për dhimbjen. Për dashurinë njerëzore nënë-fëmijë. Për fjalën e munguar. Për klithmën e heshtur. Për lotin e derdhur. Për brengën që nganjëherë të than shpirtin. Për kurajon nganjëherë të munguar. Për forcën e pagjetur.

Për shpirtin e papërkulur të njeriut në çdo moshë. Për udhëkryqin ku na fut jeta shpesh. Për atë dëshirë-sokëllimë që shpërthen brenda vetes.

Një libër jo si të tjerët. Është nga ata libra të rrallë që kanë dy rrisqe në të njëjtën kohë. Ose ta lexosh e ta rilexosh me një frymë, po mbase edhe kur e nis vetëm një herë, nuk je në gjendje ta përfundosh dot deri në fund.

Jo nga koha e munguar, por nga mënyra e ndërtimit të tij.

Se të plas shpirti, si e themi ne, shqiptarçe.

Nuk flet ky libër për pikëlapikëla vese e për ëndrra rinore. Për rërën e plazheve. Për gjethnajën e pranverës me lule. Për politikanë të korruptuar.

Për kërkesat e shumta që ka shoqëria njerëzore me njerëz të varfër me fëmijë të paushqyer. Për luftrat që kanë ndezur zjarret në mjaft cepa të globit.

Ka në qendër kryefjalën NËNË.  Të një nëne që, në atë gjendje si është, nuk do të donte ta shihte askush. Si nuk do të donte ta shihte asnjë fëmijë, asnjë nip asnjë mbesë, asnjë motër, asnjë shoqe.

Asnjë djalë apo vajzë e kësaj nëne. Asnjë burrë. Madje asnjë fqinjë.

Ah, kjo Sëmundje Shekulli!

Këtu atdheu, bota, lulet, lisat, ortekët, malet, dyqanet me drita, plazhet, udhëtimet deri në fund të botës, sportet e shumta, rrugët, buka, një kafe e parrufitur, pragjet e shtëpive, librat, këngët e legjendat, njësohen vetëm me fjalën NËNË.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2940

Botuesi: Onufri

Njeriu ne sfere, Myftar Gjana

Ajo më kërkon zinxhirë të artë,Varëse dhe parfume,Pasdite familjare dhe llomotitje,Ndërsa unë sjella nga udhët e gjata ajroreLule, albume, libra në gjuhë të huaj,Të pluhurosura me kundërmim qytetërimesh.

Çmimi 500 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Pegi

Katër lexime për një poezi, Entela Tabaku

 Kjo metodë zbatohet këtu në shtatëmbëdhjetë poezi të botuara në përmbledhje, revista apo internet në dhjetëvjeçarin e fundit nga poetë të lindur në vitet shtatëdhjetë. Por lexuesi, me ndihmën e këtij doracaku, mund ta zbatojë lehtësisht në poezitë e përzgjedhura vetë. Ky lloj leximi është si filli i Arianës që të çon tek poezia e mirë, sepse vetëm poezia...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Pro Nobis, Jamarber Marko

Sikur të kishim pritur edhe pakNdoshta?Sikur të mos kishim pasur kaq guximNdoshta?Sikur të mos e pranonim distancën si konceptNdoshta ti tani?Nuk do të dalloje atë që rri pranë teje

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002071

Botuesi: Onufri

Dranja, Martin Camaj

Dranja, emri i veprës eponime persona poetica, një breshkë femër "me një emër gruaje", që është gjithashtu "emri i një vajze të bukur prej vendlindjes së autorit", është një formë dialektikore e emrit Drande, "Trëndafile".

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001757

Botuesi: Te tjere

Nektar i shpirtit shqiptar, Ahmet Mehmeti

"Nektar i Shpirtit Shqiptar" - Antologji poetike për Çamërinë, ku janë përzgjedhur 136 poete nga të gjitha trevat etnike shqiptare, brenda e jashtë kufijve të sotëm si dhe nga diaspora e vjetër dhe e re, me një shtrirje kohore 500-vjeçare.

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000690

Botuesi: Te tjere

Jusufi me Zelihane, Hafiz Ali Korca

Titulli: Jusufi me ZelihanëMë e bukura e ngjarjeve(Ahsen-Ul-Kasas)Shkruar në vitin 1215-1896Shtypur në vitin 1342-1923Autori: Hafiz Ali KorçaShtëpia botuese: A.C.D.O.S.Vendi dhe Viti: Tiranë, 2008f. 120Pesha: 0.15 kg. Mbi autor

Çmimi 500 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU000867

Botuesi: Te tjere

Lotet e Nimfes, Lediana Paja

Titulli: Lotët e NimfësPoeziAutori: Lediana PajaShtëpia botuese: RozafaVendi dhe Viti: Prishtinë 2008f. 72Pesha: 0.07Mbi autorenLediana Paja u lind në qytetin e Korcës. Atje kreu shkollën fillore dhe gjimnazin. Studimet

Çmimi 300 Lekë
More
In Stock
Përshtypjet (0)