• Banner

Mall, Luan Kurti
  • Mall, Luan Kurti

Mall, Luan Kurti

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 296 Lekë Deri në 889 Lekë
300 Lekë
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: Mall Origjinali: MallKategoria: PoeziAutori: Luan KurtiShtëpia botuese: Botimet KumiViti: 2009fq. 91Pesha: 0.13 kg ISBN: 978-99956-48-36-7 Mbi librin Poezitë e këtij libri i këndojnë në mënyrë tepër të hollë e të ndjeshme, jetës, ndjenjave të holla, dashurisë për gruan, fëmijët, prindërit, ëndrrave rinisë së hershme, iluzioneve që ato lanë pas, me një përkujdesje dhe nostalgji e cila krijon lëndën, motivin, pikënisjen për të sotmen dhe të ardhmen. ..Ja disa nga vargjet e poezisw e cila mban dhe titullin e librit.... ...Ah, malli po më djeg,s&#39ka për mua paqe, qetësi,varka ëndrrave mbeti në breg,pamëshirë mes dallgësh, në stuhi. ...Ah&#39 malli po më djeg,si një tokë pa ujë e zhuritur,po më fiken yjet dalngadalë,brengën time kurrë s&#39ke për ta ditur! Poeti i kushton një vëmendje të veçantë temës sociale, jetës së vështirë të njerëzve të thjeshtë, të cilët në këtë xhungël urbane, apo rurale, në një terren të egër, ku konkurenca nuk njeh rregulla loje dhe aq më pak mëshirë, përpiqen të ruajnë ekzistencën e tyre...Një nga këto poezi është edhe "misërpjeksja". ..Poezitë janë klasike, me rima të ngrohta, ku ndihet ndikimi kryesisht I poezisë ruse, por edhe poezi me vargje të lira, poezi të stilit migjenian, që trajtojnë me një pathos të veçantë tema dhe ide të mëdha të kohës sonë, larg shtampave dhe imitimeve...Janë poezi të një lloji krejt të veçantë, rikthimi I vlerave më të mira të motmoteve, që ndoshta në rendje të modernizmave letërsia e sotme i ka harruar...

Detajet e librit
Te tjere
SKU001758
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: OMBRA GVG

Si shpend i ngujuem, Havzi Nela

Të gjitha këto që kam shkruar deri këtu, me vjet të tana kanë qëndrue në tru dhe duke i përsëritë me vetveten, me kokë nën jorgan, ose në vende ku isha ma i vetmuem, kam mundë me i ruejtë në kujtesë.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Fluturimi i korbave, Bardhyl Londo

I drejtpërdrejtë në komunikim, me një këndvështrim qytetar që i shmanget patetikës, qibar në fjalë por jo i sofistikuar në konceptime, Bardhyl Londo është poet me zemrën në dorë. Ai është nga ata poetë që kanë tharm të fortë krijues, çka do të thotë afatgjatë, prandaj pavarësisht nga mosha, talenti i tyre nuk fiket.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pegi

Katër lexime për një poezi, Entela Tabaku

 Kjo metodë zbatohet këtu në shtatëmbëdhjetë poezi të botuara në përmbledhje, revista apo internet në dhjetëvjeçarin e fundit nga poetë të lindur në vitet shtatëdhjetë. Por lexuesi, me ndihmën e këtij doracaku, mund ta zbatojë lehtësisht në poezitë e përzgjedhura vetë. Ky lloj leximi është si filli i Arianës që të çon tek poezia e mirë, sepse vetëm poezia...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU002072

Botuesi: Onufri

Palimpsest, Martin Camaj

Rreziku i vëzhgimit të cekët, asnjë milimetër i thellë, në shpirtin e veprës është brenga më e madhe e Camajt përballë veprës së tij të kryer. E kryer, e përfunduar në formën e saj gjuhësore kombëtare, çdo gur i ngrehinës së tij poetike mbart erën e shekujve të traditës klasike që e kanë ushqyer.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Shekuj të një jete, Angjelina Ndoj

Angjelina Ndoj ka lindur në Fan të rrethit të Mirditës në vitin 1986. Më pas shpërngulet familjarisht në rrethin e Kurbinit, në Adriatik ku Angjelina kryen shkollën fillore dhe të mesme. Pas martese ajo emigron në Greqi, ku jeton edhe sot e lumtur me familjen.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001757

Botuesi: Te tjere

Nektar i shpirtit shqiptar, Ahmet Mehmeti

"Nektar i Shpirtit Shqiptar" - Antologji poetike për Çamërinë, ku janë përzgjedhur 136 poete nga të gjitha trevat etnike shqiptare, brenda e jashtë kufijve të sotëm si dhe nga diaspora e vjetër dhe e re, me një shtrirje kohore 500-vjeçare.

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)