• Banner

Shtegtare / Migratory, Kozeta Zavalani
  • Shtegtare / Migratory, Kozeta Zavalani

Shtegtarë / Migratory, Kozeta Zavalani

SKU001594
600 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Shtegtarë / Migratory

Origjinali: Shtegtarë / Migratory

Gjinia: Poezi

Autori: Kozeta Zavalani

Shtëpia botuese: Ada

Viti: 2010

fq. 184

Pesha: 0.20 kg

ISBN: 978-99943-58-92-2

Mbi autorin

Kozeta Zavalani (Qirjo) lindi në Korçë në 8 mars 1958. U diplomua në Fakultetin Ekonomik në Universitetin e Tiranës më 1982 dhe në vitin 1985 është specializuar për gazetari. Ka punuar në Televizionin Shqiptar e tani është kryeredaktore e revistës “Stina për ndryshim”, organ i shoqatës “Familja dhe media – Fuqia për ndryshim”. Është zgjedhur “Ambasadore e Paqes” nga Federata e Familjes për Paqen Universale, ndërsa “Connect Us Communications Canada” në edicionin e vitit 2007 ka shpallur Kozetën një ndër gratë e vitit 2007 (Ëoman of the Ëorld – 2007). Është anëtare e Ëorld Poets Society (Ë.P.S), Union of Poets & Ëriters dhe e Poetëve për të Drejtat e Njeriut. Në 2009 është nderuar me Çmimin e Parë për cikël me poezi nga Redaskia “Nositi”. Ka qenë bashkautore në 1976 në librin me poezi “Këngët e para” dhe në 1978 në vëllimet me tregime “Heronj të heshtur”. Ka botuar nga 1997-2002 gazetën periodike “Edhe menaxhere”. Në vitet 2000-2002, ka botuar vëllimet “Gra që më kanë frymëzuar”. Në vitin 2007, botoi vëllimin “Gjysmëbota” dhe në 2010 botoi vëllimin “Shtegtarë”.

Detajet e librit
Te tjere
SKU001594
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Libri i tiranive, Ismail Syla

(0)

Autori ka pranëvënë si një "urdhër" superior e me një renditje të përkryer jetësore, korelative e perspektive para gjërave më të shenjta të njeriut, si Lirisë, Zgjimit, Bukurisë, Lisit, apo Proverbave shqipe, Robërisë, Vetmisë, Kaosit etj., fjalën prozaike "tirani" ose "gjithëpushteshmëri", që përdoret në leksikun e zakonshëm e aktiv, si sundim absolut e...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2627

Botuesi: Onufri

Kohe per askund, Arben Shehi

(0)

Duke hedhur këto shënime kam menduar se nëse shprehja e njohur "poezia sidoqoftë është një pasqyrë e vogël e vetë poetit" ka pjesë të së vërtetës, kjo është padyshim e vërtetë edhe për Arben Shehin. Një poezi thellësisht lirike e plot kontraste, një pasqyrim i plotë i lirisë, si dimensioni i tij më i qenësishëm.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2131

Botuesi: OMBRA GVG

Cigania, Migena Gjoka

(0)

Fatet në pëllëmbën e dorës i mbajmë.Fatet në pëllëmbë të dorës s'na mbajnë.Lojë të çuditshme luajnë me neNa hedhin, na presin,Na flakin, na shkelin,Parajsën kërkojmë e ferrin ndeshim.

Çmimi 550 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000768

Botuesi: Onufri

Pa formë është qielli, Ismail Kadare

(0)

Njëqind vjershat dhe poemat në këtë përmbledhje janë gjithë ç'është më e mira në pesëdhjetë vjetët e krijimtarisë poetike të Ismail Kadaresë. Shumë prej këtyre vjershave kanë qenë bërthama të veprave të tij të ardhshme në prozë.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Jubileu i shiut të çmendur, Skënder Buçpapaj

(0)

Skënder Buçpapaj e përfshin të gjithë leksikun e gjuhës shqipe, në mënyrën më elegante supreme, mjeshtër i metaforave dhe asosacioneve, mjeshtër i figurave të kuptimit e shqiptimit poetik, mjeshtër i kontrasteve, duket se i ka shterur të gjitha fjalët e kësaj jete, asnjë objekt i kësaj bote s'ka mbetur jashtë orbitës së poetit pa u përmendur.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)