• Banner

Kthimi i syve, Kujtim Morina
  • Kthimi i syve, Kujtim Morina

Kthimi i syve, Kujtim Morina

2342
Kujtim Morina lindi në vitin 1972 në Has. Është diplomuar për Matematikë në Universitetin e Tiranës (1994), pastaj për Drejtësi në Universitetin e Shkodrës (2004) dhe ka përfunduar një Program Master dyvjeçar për Integrimin Europian dhe Rajonalizëm në Universitetin e Gracit në Austri (2008).

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 35,90 SEK Deri në 107,71 SEK
36,36 SEK
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi
Titulli: Kthimi i syveOrigjinali: Kthimi i syveGjinia: PoeziAutori: Kujtim MorinaShtëpia botuese: PrinciViti: 2010fq. 98Pesha: 0.12 kgISBN: 978-99956-732-7-7 Mbi autorin Kujtim Morina lindi në vitin 1972 në Has. Është diplomuar për Matematikë në Universitetin e Tiranës (1994), pastaj për Drejtësi në Universitetin e Shkodrës (2004) dhe ka përfunduar një Program Master dyvjeçar për Integrimin Europian dhe Rajonalizëm në Universitetin e Gracit në Austri (2008). Nga viti 1999 deri në fillim të vitit 2009, ka punuar me organizata ndërkombëtare në Kukës duke filluar me UNHCR, CARE dhe një kohë të gjatë me OSBE - në. Aktualisht punon në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe banon në Tiranë. Libri i tij i parë me poezi "Dehja nën mjegull" u botua në vitin 2007. Ky është libri i tij i dytë. Ka filluar të shkruajë prozë, merret me përkthime letrare dhe studime. Fragment nga libri Kthimi i syve Më dolën sytë nga vendiDhe ikën për të parë botën,një shkrepje këtu, një atje nuk e ndjeva menjëherëmë kish pasë kapitur një gjumë i rëndësa kur u zgjova dhe preka gropëzat e syveu tmerrova kur i gjeta bosh pasi e mora pak veten, u nisa në kërkimi thirra kujtesës të më tregontenga shkonin sytë zakonishtdhe fillova të kërkoj si somnambul kërko këtu e kërko atjenë male e fusha e luginanë dete, liqene e cekëtinafillova të kuptoj si orientohen të verbritsi shohin të verbrit?Që të mos bien në humnerëSa herë lëshojnë hapin  
Detajet e librit
Princi
2342
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Onufri

Vepra poetike ne nje vellim, Ismail Kadare

(0)

Janë përfshirë poezi të shkruara mbi 60 vjet më parë duke u mbyllur me poemën "Tirana në dimër', 2005. Veç përzgjedhjes nga librat e njohur si: "Ëndërrimet" 1957, "Lirika", botuar rusisht, Moskë 1961, "Shekulli im", "Përse mendohen këto male", "Motive me diell", "Koha", "Ftesë në studio" janë përfshirë dhe poezi të panjohura, nxjerrë nga arkivi privat i...

Çmimi 181,82 SEK
More
Në gjendje

Referenca: 2349

Botuesi: Te tjere

Rabini i pasy, Lisandri Kola

(0)

Zhapiku u kulaç si kushëriri tjetër pa këmbë mbi do gjethe të kthyera në pleh kur pa ballin tim. Fillova t'i flas. Unë jam një shpirt i rilindur. I njoh mirë dhëmbët e tu. Ati im ish shkrimtar i pafe; vëllai një flokëpërdredhur mbi supe. Nëna ishte një mbretëreshë e martuar rishtas. Unë jam kripë e futur mishit për njerëzit.

Çmimi 18,18 SEK
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

Qielli s'pranon arna, Anila Kruti

(0)

"Qielli s'pranon arna" titullohet përmbledhja e tretë me poezi e autores Anila Kruti. Si nëntitull shoqërues i librit vjen emërtesa 99 poezi lirike, ku disa prej tyre janë pa titull dhe, pjesa më e madhe emërtohet, i cili qysh në krye përthekon profilin e saj, si lëvruese zelltare e lirikës së larmisë.

Çmimi 36,36 SEK
More
Në gjendje

Referenca: 2423

Botuesi: Botart

Alter Ego, Lediona Braho

(0)

Lediona Braho është lindur më 5 gusht 1991 në Konispol. Shkollën 8 – vjeçare dhe të mesme i kreu në vendlindje. Ka filluar të shkruajë që në moshën 10 vjeçare, fillimisht lirika të shkurtra për natyrën. Më vonë bëri përpjekjet për të shkruar një roman, i cili mbeti në letër, por që çeli krijime të shkurtra, kryesisht poezi.

Çmimi 45,45 SEK
More
In Stock

Referenca: SKU000771

Botuesi: Onufri

Ishulli Albania, Ali Podrimja

(0)

Të shkosh në ishullin prej mishi të poetit Ali Podrimja, të dëgjosh këngën e bardit modern… të besosh... të zbulosh…të bësh diçka…të thuash…Se kur atdheu është përgjysmë, ndodh e kundërta, dhembja e poetit shtohet...

Çmimi 45,45 SEK
More
In Stock

Referenca: SKU001956

Botuesi: Toena

Shtegtim pulebardhe, Alma Papamihali

(0)

Poetja Alma Papamihali është delikate, e dashuruar, që i qëmton me kujdes motivet dhe i punon me durim vargjet si te gdhendura në filigrane. Por nga ana tjetër, ajo është poete, ku herë - herë në mënyrë të natyrshme merr vrull shpirti bohem.

Çmimi 45,45 SEK
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMBRA GVG

Si shpend i ngujuem, Havzi Nela

(0)

Të gjitha këto që kam shkruar deri këtu, me vjet të tana kanë qëndrue në tru dhe duke i përsëritë me vetveten, me kokë nën jorgan, ose në vende ku isha ma i vetmuem, kam mundë me i ruejtë në kujtesë.

Çmimi 54,55 SEK
More
Në gjendje

Referenca: SKU001761

Botuesi: Te tjere

Eliksir dashurie, Ahmet Mehmeti

(0)

Vëllim poetik me tematikë të larmishme ku dominojnë motivet patriotike, erotike, filozofike. E veçanta e këtij vëllimi është figuracioni i larmishëm, ritmika e melodika tingëlluese si dhe stili telegrafik, pa fjalë të tepërta dhe me shumë ndjenja të sinqerta.

Çmimi 27,27 SEK
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)