• Banner

  • Çmim i zbritur

Alter Ego, Lediona Braho

2423

Lediona Braho është lindur më 5 gusht 1991 në Konispol. Shkollën 8 – vjeçare dhe të mesme i kreu në vendlindje. Ka filluar të shkruajë që në moshën 10 vjeçare, fillimisht lirika të shkurtra për natyrën. Më vonë bëri përpjekjet për të shkruar një roman, i cili mbeti në letër, por që çeli krijime të shkurtra, kryesisht poezi.

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 419 Lekë Deri në 1 256 Lekë
500 Lekë
425 Lekë Ruaj 15%
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: Alter Ego
Origjinali: Alter Ego
Gjinia: Poezi
Autori: Lediona Braho
Shtëpia botuese: Botart
Viti: 2012
Fq. 82
Pesha: 0.12 kg
ISBN: 978-9928-116-23-7

Mbi autoren
Lediona Braho është lindur më 5 gusht 1991 në Konispol. Shkollën 8 – vjeçare dhe të mesme i kreu në vendlindje. Aktualisht studion për Psikologji në Universitetin e Tiranës. Ka filluar të shkruajë që në moshën 10 vjeçare, fillimisht lirika të shkurtra për natyrën. Më vonë bëri përpjekjet për të shkruar një roman, i cili mbeti në letër, por që çeli krijime të shkurtra, kryesisht poezi. Gjatë rrugëtimit të saj poetik, e kanë mbështetur miqësisht dhe profesionalisht profesorët e nderuar dhe shkrimtarët: Pajtim Çaushi dhe Bardhyl Maliqi.
Fryt i punës dhe angazhimit të deritanishëm të Lediona Brahos janë dy librat: "Ag..." (2008) dhe "Përtej ëndrrës" (2009), shkrime dhe ese të paraqitura në konkurse lokale dhe kombëtare, skica etj. Muza poetike e ngjyros jetën e Lediona Brahos si bojërat telajon e një piktori: Ajo është agu dhe muzgu i ditëve të saj, fillimi dhe mbarimi i gjithçkaje që e bën të jetë ajo që është.

Fragment nga libri

Ti qave
Dhe pemët shkundën gjethet,
Që, si zogj të vrarë
Mbuluan tokën e thatë.
Dy pika loti lagën buzët e çarjeve.
Të mbylla sikur një libër filozofik,
Të kyça, e mandej, ca bulëza më njomën faqet.
Të flaka, siç flakim një send
Dhe u mundova të harroj fjalët,
Fjalët...Lamtumirë!  

Detajet e librit
2423
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Lulet e egra, Emil P. Asdurian

(0)

Libri "Lulet e egra" përfshin pesëdhjetë e një poezi të zgjedhura. Ideja, ashtu si vetë libri, u ngjiz në vitet 2014 dhe 2015, me rrënjët thellë në një mall për vendlindjen, atë dashuri shpesh të pashprehur, ashtu si dhe të një kohe të vështirë, por tepër romantike, të rinisë sime, kur ndrydhur brenda një muri të betontë të një diktature, që u mundua të...

Çmimi 510 Lekë Çmimi i zakonshëm 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000140

Botuesi: Ideart

Udha, Xhevahir Spahiu

(0)

Xhevahir Spahiu është një nga poetët më të mirë që ka Shqipëria, poet me një shprehje të fuqishme metaforike, me përplasje idesh, me një frymë lirike dhe zhvillim dramatik të vargut, me një figuracion të plotë, por kryesisht me ide të thella, tronditëse.

Çmimi 1 700 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 000 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)