• Banner

Nuk janë sytë e mi, Ervina Halili
  • Nuk janë sytë e mi, Ervina Halili

Nuk janë sytë e mi, Ervina Halili

Poezia e formuluar nga Ervina është krejt autentike, mbase pikërisht për shkak të shkrirjes në një të disa përvojave dhe mbresave të shfaqura në rrëfimet e përrallave të traditës dhe në kallëzimet e mistikëve sufi të Ballkanit.

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Nuk janë sytë e mi
Gjinia: Poezi
Autori: Ervina Halili
Shtëpia botuese: Berk
Viti: 2022
Fq. 56
Pesha: 0.14 kg
ISBN: 978-9928-4666-8-6
Ky libër është në gjuhën shqipe
Formati: Kapakë të trashë

Shënimi i botuesit
Vitin e çelim me një ndër poetet tona më të dashura të letërsisë shqipe. Poezia e formuluar nga Ervina është krejt autentike, mbase pikërisht për shkak të shkrirjes në një të disa përvojave dhe mbresave të shfaqura në rrëfimet e përrallave të traditës dhe në kallëzimet e mistikëve sufi të Ballkanit. “Nuk janë sytë e mi”, 37 poezitë e Ervina Halilit, nga nesër e gjeni në të gjitha libraritë!
👉Ervina Halili është shkrimtare dhe studiuese e letërsisë, me fokus të veçantë te miti. Ajo ka kryer hulumtime në fushën e automatizmit kolektiv dhe psikologjisë kolektive. Libri i saj "Amuletë" mori çmimin vjetor në vitin 2015 në Kosovë, ndërsa "Gjumi i oktapodit" u përkthye dhe botua në gjuhën gjermane në vitin 2016. Ervina është gjithashtu hulumtuese dhe themeluese e Arkivit privat të shkrimtarëve të Kosovës dhe Ndërmarrjes Shoqërore Rilindja në Kosovë.

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2131

Botuesi: OMBRA GVG

Cigania, Migena Gjoka

Fatet në pëllëmbën e dorës i mbajmë.Fatet në pëllëmbë të dorës s'na mbajnë.Lojë të çuditshme luajnë me neNa hedhin, na presin,Na flakin, na shkelin,Parajsën kërkojmë e ferrin ndeshim.

Çmimi 550 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dritëro

Prit edhe pak, Dritëro Agolli

Aspak s'e kisha menduar se do të botoja tani edhe një libër tjetër me vjersha në një kohë, kur i kam kaluar të 80 – të vitet dhe kur, siç i thotë Nilo Milto Sotir Gurrës "ata andej nga varrezat po na e bëjnë me sy".

Çmimi 950 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Ideart

Gjumi i tokës, Ali Podrimja

Ali Podrimja bën pjesë në bërthamën e poetëve që hynë në letërsinë shqipe në gjysmën e dytë të shek. XX dhe që, me dhimbje e mundime prometeiane, hapën udhën për një zhvillim të fuqishëm të poezisë sonë. Ali Podrimja është një shpirt e një mendje përherë në kërkim: në kërkim të lirisë, atdheut, njeriut.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000117

Botuesi: Ideart

Anija e gjumit, Arian Leka

Poezia e Arian Lekës, tek libri "Anija e gjumit", është sfidë magjepsëse për aventurë krijimi, kumte e zëra plot vibrime të brendshme, drithërima befasish, frike, gëzime e trishtime që frymojnë bashkë.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000771

Botuesi: Onufri

Ishulli Albania, Ali Podrimja

Të shkosh në ishullin prej mishi të poetit Ali Podrimja, të dëgjosh këngën e bardit modern… të besosh... të zbulosh…të bësh diçka…të thuash…Se kur atdheu është përgjysmë, ndodh e kundërta, dhembja e poetit shtohet...

Çmimi 500 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU000549

Botuesi: OMSCA-1

Thesaret e frikes, Visar Zhiti

"Thesaret e frikës" simbolizon metaforën e njeriut, krijuesit, jetën e tij, sakrificën dhe ngadhënjimin, në luftë të përhershme me padrejtësinë, me të keqen dhe vandalizmin e sistemit që përshkruhet pak a shumë si një dramë tragjikomike, madje e brishtët sepse e brishtë ishte jeta e poetit.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)