• Banner

  • Ka mbaruar
Antologji e mendimit estetik shqiptar 1504-1944, Nasho Jorgaqi
  • Antologji e mendimit estetik shqiptar 1504-1944, Nasho Jorgaqi
  • Antologji e mendimit estetik shqiptar 1504-1944, Nasho Jorgaqi
  • Antologji e mendimit estetik shqiptar 1504-1944, Nasho Jorgaqi

Antologji e mendimit estetik shqiptar 1504-1944, Nasho Jorgaqi

Artin në tërë historinë e tij të lashtë e ka shoqëruar gjykimi dhe mendimi i shoqërisë. Pa lindur akoma shkenca letrare, populli, në forma të ndryshme, ka ditur t'i shprehë gjykimet e veta, të manifestojë konceptet e tij estetike, të tregojë se ç'është për të e bukur apo e shëmtuar.

1 200 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Antologji e mendimit estetik shqiptar 1504 – 1944 (kopertina e trashë)
Origjinali: Antologji e mendimit estetik shqiptar 1504 – 1944
Gjinia: Antologji, letërsi, art
Autori: Nasho Jorgaqi
Shtëpia botuese: Naim Frashëri
Viti: 1979
Fq. 508
Pesha: 0.635 kg.

Mbi librin

Artin në tërë historinë e tij të lashtë e ka shoqëruar gjykimi dhe mendimi i shoqërisë. Pa lindur akoma shkenca letrare, populli, në forma të ndryshme, ka ditur t'i shprehë gjykimet e veta, të manifestojë konceptet e tij estetike, të tregojë se ç'është për të e bukur apo e shëmtuar.

Veç kësaj, vetë arti dëshmon se gjatë ecurisë së tij ka ndier nevojën e përgjithësimit të praktikës krijuese, të zbulimit të ligjeve dhe të parimeve që e udhëheqin dhe e përcjellin krijimtarinë artistike.

Të gjitha këto kanë qenë të lidhura ngushtë me kërkesat e shoqërisë, të kushtëzuara nga rrethanat historike dhe prej kësaj, s'është zor të kuptohet se kjo ka qenë dhe rruga përmes së cilës ka kaluar nga një epokë në tjetrën mendimi estetik i çdo vendi.

S'ka dyshim se mendimi estetik është pjesë e pandarë e kulturës dhe e jetës shpirtërore të popullit, tregues kuptimplotë i vitalitetit dhe individualitetit të tij. Këtë tregues e gjejmë të pranishëm dhe në jetën dhe historinë e popullit shqiptar.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001340

Botuesi: OMBRA GVG

Jeta e Fan S. Nolit, vol. 1Jeta e Fan S. Nolit, vol. 1, Nasho Jorgaqi, Nasho Jorgaqi

Është përshkrimi më shterues i jetës dhe veprës së Nolit. Është një kryevepër në llojin e vet. Është një enciklopedi e Nolit, ku mund të gjesh përgjigje për çdo aspekt të jetës së tij, si patriot, dijetar dhe kishtar. Libri i N. Jorgaqit meriton vlerësimin më të lartë.

Çmimi 1 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001341

Botuesi: OMBRA GVG

Jeta e Fan S. Nolit, vol. 2, Nasho Jorgaqi

Është përshkrimi më shterues i jetës dhe veprës së Nolit. Është një kryevepër në llojin e vet. Është një enciklopedi e Nolit, ku mund të gjesh përgjigje për çdo aspekt të jetës së tij, si patriot, dijetar dhe kishtar. Libri i N. Jorgaqit meriton vlerësimin më të lartë.

Çmimi 1 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001901

Botuesi: OMBRA GVG

Koha e kujtimeve, Nasho Jorgaqi

Besimi tek tempulli i letërsisë dhe dashuria për personazhet e mëdhenj të saj, shqiptarë e të huaj, të vjetër e të rinj, ishte gjëja e parë që binte në sy sapo njiheshe me Nasho Jorgaqin. Duket sot si një gjë e natyrshme, por të admiroje atë tempull e ato personazhe, në një kohë që admirimi kërkohej për tjetërkënd, nuk ka qenë i thjeshtë.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:
Përshtypjet (0)