Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Ka mbaruar
Middlemarch, George Eliot
  • Middlemarch, George Eliot

Middlemarch, George Eliot

600 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Middlemarch
Gjinia: Roman
Autori: George Eliot
Shtëpia botuese: Collins Classics
Viti: 2011
Fq. 992
Pesha: 0.536 kg.
ISBN: 978-0-00-790218-7

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9780007902187
ean13
9780007902187
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Penguin Books

The Plague, Albert Camus

The townspeople of Oran are in the grip of a deadly plague, which condemns its victims to a swift and horrifying death. Fear, isolation and claustrophobia follow as they are forced into quarantine. Each person responds in their own way to the lethal disease: some resign themselves to fate, some seek blame, and a few, like Dr Rieux, resist the terror.
1 310 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000224

Botuesi: Te tjere

Lets Learn Albanian, A comprehensive Course of Albanian

"Let's Learn Albanian" is designed to give practical knowledge of both spoken and written standard Albanian. The course is ideal for beginners and for those who want to deepen and consolidate their language knowledge. This course can be used for self-study or by those learning with a class.
4 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

Guliver’s travels, Jonathan Swift

On his travels he continues to meet others who force him to reflect on human behaviour - the giants of Brobdingnag, the Houyhnhnms and the Yahoos. In this scathing satire on the politics and morals of the 18th Century, Swift's condemnation of society and its institutions still resonates today.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Women in Love, D. H. Lawrence

On what grounds could we place ourselves above and beyond the animal world? What are the definitive forms of our relationships – love, marriage, family, friendship – really worth? And how might they be otherwise?
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Letters from a Stoic, Lucius Seneca

Seneca’s letters read like a diary, or a handbook of philosophical meditations. Often beginning with observations on daily life, the letters focus on many traditional themes of Stoic philosophy, such as the contempt of death, the value of friendship and virtue as the supreme good.
450 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

The Waves, Virginia Woolf

Six children - Bernard, Susan, Rhoda, Neville, Jinny and Louis - meet in a garden close to the sea, their voices sounding over the constant echo of the waves that roll back and forth from the shore.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Arrow Books

The Essential Hemingway, Ernest Hemingway

The Essential Hemmingway is the perfect introduction to his astonishing, wide-ranging body of work. This impressive collection includes the full text of Fiesta, Hemingway's first major novel; long extracts from his three greatest works of fiction, A Farewell to Arms, To Have and Have Not and For Whom the Bell Tolls; twenty-five complete stories; and the...
1 620 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Vintage

Money, Yuval Noah Harari

Why does it now have such significance in our lives? Does it make us happier or unhappier? And what does the future hold for it? With brilliant clarity and insight, Yuval Noah Harari takes the reader on a journey from the very first coins through to 21st century economics and shows us how we are all on the brink of a revolution, whether we like it or not.
600 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

The Undomestic Goddess, Sophie Kinsella

Asking for directions at a big, beautiful house, she’s mistaken for an interviewee and finds herself being offered a job as housekeeper. Her employers have no idea they’ve hired a lawyer–and Samantha has no idea how to work the oven.
1 150 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

The Doll, Ismail Kadare

 Yet despite her youthful nature, she is not without her own enigmas. Most of all, she fears that her intellectual, radical son will exchange her for a superior mother when he becomes a famous writer.
1 460 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe