Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Il Duro, D.H. Lawrence
  • Il Duro, D.H. Lawrence

Il Duro, D.H. Lawrence

'But I ran up the broken stairway, and came out suddenly, as if by a miracle, clean on the platform of my San Tommaso, in the tremendous sunshine.'

165 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Il Duro
Origjinali: Il Duro
Gjinia: Tregime
Autori:D.H. Lawrence
Shtëpia botuese: Penguin Books
Viti: 2015
Fq. 64
Pesha: 0.07 kg
ISBN: 978-0-141-39863-1
Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9780141398631
ean13
9780141398631
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Robinson Crusoe, Daniel Defoe

Robinson Crusoe is a novel by Daniel Defoe, first published on 25 April 1719. This first edition credited the work's fictional protagonist Robinson Crusoe as its author, leading many readers to believe he was a real person and the book a travelogue of true incidents.
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Silas Marner, George Eliot

‘Our consciousness rarely registers the beginning of a growth within us any more than without us: there have been many circulations of the sap before we detect the smallest sign of the bud.’
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Penguin Classics

The Nose, Nikolai Gogol

'Strangely enough, I mistook it for a gentleman at first. Fortunately I had my spectacles with me so I could see it was really a nose.'
325 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Great Expectations, Charles Dickens

As Pip unravels the truth behind his own 'great expectations' in his quest to become a gentleman, the mysteries of the past and the convolutions of fate through a series of thrilling adventures serve to steer him towards maturity and his most important discovery of all - the truth about himself.
550 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Finnegans wake, James Joyce

Finnegans Wake is the book of Here Comes Everybody and Anna Livia Plurabelle and their family - their book, but in a curious way the book of us all as well as all our books. Joyce's last great work, it is not comprised of many borrowed styles, like Ulysses, but, rather, formulated as one dense, tongue-twisting soundscape.
400 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Freud, Jonathan Lear

In this fully updated second edition, the author clearly introduces and assesses all of Freud's thought, focusing on those areas of philosophy on which Freud is acknowledged to have had a lasting impact.
2 800 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

The Age of Innocence, Edith Wharton

A divorcee, Olenska is ostracised by those around her, yet Newland is fiercely drawn to her wit, determination and willingness to flout convention. With the Countess, Newland is freed from the limitations that surround him and truly begins to ‘feel’ for the first time.
400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

A Christmas Carol, Charles Dickens

A celebration of Christmas, a tale of redemption and a critique on Victorian society, Dickens' atmospheric novella follows the miserly, penny-pinching Ebenezer Scrooge who views Christmas as 'humbug'.
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Walden and Civil Disobedience, Henry David Thoreau

In 1845 Henry David Thoreau hiked into the Walden Woods and built a small hut, where he lived alone for the next two years. Thoreau wanted to prove that man could live entirely free from the society, and his experiment tested the limits of self-reliance while also immersing him in the lush of natural beauty of New England. The writings that resulted from...
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Jane Eyre, Charlotte Brontë

Orphaned as a child, Jane has felt an outcast her whole young life. Her courage is tested once again when she arrives at Thornfield Hall, where she has been hired by the brooding, proud Edward Rochester to care for his ward Adèle. Jane finds herself drawn to his troubled yet kind spirit. 
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Mansfield Park, Jane Austen

Humble and lowly, a young Fanny Price goes to live with her wealthy Aunt and Uncle at their grand house, Mansfield Park. Growing up with her privileged and spoilt cousins, the Bertrams, she lives in the shadows of their glamorous lives, but manages to find an ally in her cousin, Edmund.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Romeo and Juliet, William Shakespeare

With a bitter feud between their respective families, Romeo and Juliet’s love is troubled from the start, and through their relationship, Shakespeare shows the fine line between love, hatred, comedy and tragedy
375 Lekë
More
Në gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Collins Classics

Sons and Lovers, D.H. Lawrence

'There was one place in the world that stood solid and did not melt into unreality: the place where his mother was. Everybody else could grow shadowy, almost non-existent to him, but she could not.'
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Lady Chatterley’s Lover, D.H. Lawrence

Desperate for an heir and embarrassed by his inability to satisfy his wife, Clifford suggests that she have an affair. Constance, troubled by her husband’s words, finds herself involved in a passionate relationship with their gamekeeper, Oliver Mellors.
400 Lekë
More
Në gjendje