Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Ka mbaruar
A tale of two cities, Charles Dickens
  • A tale of two cities, Charles Dickens

A tale of two cities, Charles Dickens

It was a time when injustice was met by a lust for vengeance, and rarely was a distinction made between the innocent and the guilty. It was published in weekly installments from April 1859 to November 1859 in Dickens's new literary periodical titled 'All the Year Round'. This novel is regarded as one of Dickens's most popular and most innovative works.

375 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: A tale of two cities

Origjinali: A tale of two cities

Gjinia: Roman

Autori: Charles Dickens

Shtëpia botuese: Collins Classics

Viti: 2012

Fq. 446

Pesha: 0.260 kg

ISBN: 978-0-00-735089-6

Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9780007350896
ean13
9780007350896
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Collins Classics

Ethan Frome, Edith Wharton

When Ethan takes Zeena’s cousin, Mattie, home from a dance he is entranced: Mattie brings with her the possibility for happiness, and with that she quickly becomes a symbol of hope for Ethan.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

A Moveable Feast, Ernest Hemingway

'If you are lucky enough to have lived in Paris as a young man, then wherever you go for the rest of your life, it stays with you, for Paris is a moveable feast'
1 200 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Arrow Books

A Moveable Feast, Ernest Hemingway

Featuring a personal Foreword by Patrick Hemingway, Ernest’s sole surviving son, and an Introduction by grandson of the author, Seán Hemingway, editor of this edition, the book also includes a number of unfinished, never-before-published Paris sketches revealing experiences that Hemingway had with his son, Jack, and his first wife Hadley. Also included...
1 250 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Wordsworth Classics

A Christmas Carol, Charles Dickens

When Charles Dickens wrote A Christmas Carol in 1843 he fashioned an enduring gift to the world, capturing the essence of the love, kindness and generosity of the Christmas season. It is a timeless classic and the story’s uplifting magic remains as potent today as when it was first published.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Classics

Il Duro, D.H. Lawrence

'But I ran up the broken stairway, and came out suddenly, as if by a miracle, clean on the platform of my San Tommaso, in the tremendous sunshine.'
165 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Shirley, Charlotte Bronte

The Shirley of the title is a woman of independent means; her friend Caroline is not. Both struggle with what a woman's role is and can be. Their male counterparts - Louis, the powerless tutor, and Robert, his cloth-manufacturing brother - also stand at odds to society's expectations. 
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Books

The Beautifull Cassandra, Jane Austen

A selection of Austen's dark and hilarious early writings - featuring murder, drunkenness, perjury, theft, poisoning, women breaking out of prison, men forging wills and babies biting off their mothers' fingers..
200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Madame Bovary, Gustave Flaubert

Disenchanted with her husband and seeking an escape from their dull marriage she is soon tempted into a brief romantic liaison with another man. Although short-lived, she remains desirous of passion and the finer things in life and embarks on another affair, destroying her reputation.
400 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Wordsworth Classics

Adam Bede, George Eliot

The story’s plot follows four characters rural lives in the fictional community of Hayslope—a rural, pastoral and close-knit community in 1799. The novel revolves around a love triangle between beautiful but thoughtless Hetty Sorrel, Captain Arthur Donnithorne, the young squire who seduces her, Adam Bede, her unacknowledged lover, and Dinah Morris,...
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

The Iliad, Homer

The epic poem The Iliad begins nine years after the beginning of the Trojan War and describes the great warrior Achiles and the battkes and events that take place as he quarrels with the King Agamemnon.
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje