• Banner

  • Ka mbaruar
Kinkakuxhi, Jukio Mishima
  • Kinkakuxhi, Jukio Mishima
  • Kinkakuxhi, Jukio Mishima

Kinkakuxhi, Jukio Mishima

SKU000436

"Kinkakuxhi" është bazuar në një ngjarje të vërtetë të vitit 1950 kur Japonia u trondit nga lajmi se një murg i ri budist kishte djegur të famshmin tempull "Tempulli i Artë", në Kioto. Ky tempull, një kryevepër e arkitekturës dhe e aranzhimit lulishtar budist, kishte qenë për më shumë se 500 vjet njëra ndër mrekullitë e botës japoneze.

700 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Kinkakuxhi (kopertinë e trashë)
Origjinali: The temple of the golden pavillion
Gjinia: Roman
Autori: Jukio Mishima
Shqipëroi: Betim Muço
Shtëpia botuese: Koha Ditore
Viti: 2005
Fq. 224
Pesha: 0.308 kg
ISBN: 84-9819-049-5

Mbi librin

"Kinkakuxhi" është bazuar në një ngjarje të vërtetë të vitit 1950 kur Japonia u trondit nga lajmi se një murg i ri budist kishte djegur të famshmin tempull "Tempulli i Artë", në Kioto. Ky tempull, një kryevepër e arkitekturës dhe e aranzhimit lulishtar budist, kishte qenë për më shumë se 500 vjet njëra ndër mrekullitë e botës japoneze.

Murgu i ri që vuante nga një çekuilibër mendor dhe që urrente veten e vet se pse kishte lindur i shëmtuar e me një pengesë në të folurit e tij, nisi të urrejë gjithashtu gjithçka të bukur dhe bashkë me to edhe tempullin kur rronte. Kjo e shpuri atë në krijimin e zjarrvënies.

Fragment nga libri

Që kur isha fëmijë, im atë më ka folur shpesh për Tempullin e Artë. Vendlindja ime është një kep i vetmuar që del në Detin e Japonisë, në veri të Maizurut. Babai, gjithsesi nuk kishte lindur atje, por në Shiraku, në rrethinën lindore të Maizurut. Ai kishte këmbëngulur t'i përkushtohej fesë e të bëhej prift i një tempulli në një kep të largët. Në këtë vend ai u martua dhe i dha jetë një fëmije që isha unë.

Në afërsi të tempullit, në kepin Nariu, nuk kishte shkollë të përshtatshme. Më në fund, unë lashë shtëpinë e prindërve dhe u dërgova në atë të tim ungji, në vendlindjen e babait. Rroja atje dhe ndiqja shkollën e Maizurut të Lindjes, duke shkuar e ardhur më këmbë.

Qielli në qytetin e tim eti ishte shumë i ndritshëm. Por çdo vit në tetor dhe nëntor, bile edhe në ditët kur nuk dukej se mund të kishte qoftë një re të vetme, do të ndodhnin rrebeshe të papritur. Ndoshta nga kjo, tek unë u zhvillua një gjendje e ndryshueshme shpirtërore.

Në mbrëmjet e pranverës, kur kthehesha nga shkolla, mund të rrija në dhomën time në katin e dytë të shtëpisë së tim ungji dhe të vështroja nga kodrat. Rrezet e diellit perëndues ndriçonin gjethet e reja që mbulonin kodrinat dhe ngjante sikur një perde e artë ishte vendosur në mes të fushave. Kur shihja këtë pamje, më vinte në mend Tempulli i Artë.

Mbi autorin

Jukio Mishima (1925 – 1970), një shkrimtar shumë produktiv, nga shumë kritikë konsiderohet të jetë novelisti më i rëndësishëm japonez i shekullit XX. Veprat e Mishimës përfshijnë 40 novela, poezi, ese dhe drama moderne. Ai është nominuar tri herë për çmimin Nobel për letërsi.

Në mesin e kryeveprave të tij është pikërisht romani "Kinkakuxhi", i shkruar më 1956, ndërsa tetralogjia "Deti i plleshmërisë" (1965 – 1970) konsiderohet të jetë arritja më e madhe e Mishimës. Si shkrimtar, ai është frymëzuar nga letërsia paramoderne, japoneze dhe botërore.

Jukio Mishima, i cili është lindur me emrin Hiraoka Kimitake, ka qenë i rrëmbyer së tepërmi nga patriotizmi perandorak japonez dhe fryma e samurajëve. Më 1968, ai themeloi shoqatën "Mburoja", një armatë private prej rreth 100 të rinjsh e përkushtuar që të ripërtërijë Bushidon, kodin e nderit të samurajëve.

Më 1970, ai mori kontrollin e shtabit perandorak në Tokio, në përpjekje për të zgjuar kombin dhe për t'ia kthyer atij idealet heroike nacionaliste të paraluftës së Dytë Botërore. Pas dështimit, më 25 nëntor 1970, Mishima bëri vetëvrasje me harakiri, mënyrë tradicionale e samurajëve, me shpatën e tij. Para se të vdiste, ai thirri: "Rroftë Perandori!". Në ditën e vetëvrasjes, Mishima ia dorëzoi botuesit faqet e fundit të veprës "Deti i plleshmërisë", që është një histori e përvojës japoneze të shekullit XX.

Detajet e librit
Koha Ditore
SKU000436
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000058

Botuesi: Botimet Dudaj

Një jetë e qetë, Kenzaburo Oe

(0)

Ky shkrimtar origjinal, që hedh poshtë sistemin e vlerave të shoqërisë ekzistuese dhe pasqyron pyetjet dhe shqetësimet e brezit të Pasluftës, ka shkruar shumë romane, novela dhe sprova, duke u bërë një nga autorët më të njohur në mbarë botën.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000407

Botuesi: Botimet Dudaj

Etje Dashurie, Yukio Mishima

(0)

Vejusha e re Ecuko është e dashuruar me një djalë të ri, që punon te shtëpia e vjehrrit të saj, Jakishit, ku banon edhe vetë. Kunetërit, kunatat dhe fëmijët e tyre jetojnë nën çatinë e gjyshit që është bërë dashnori i Ecukos.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001196

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Patriotizëm, Jukio Mishima

(0)

Në ç'pozitë të çuditshme duhet të gjendet një njeri i prirur për të zbuluar veten në moshën 38 vjeçare? Rinia e tij tashmë i përket të shkuarës së largët. E megjithatë, periudha e kujtimeve q nis me fillin e fundit të rinisë e që shtrihet deri në të tashmen, e kanë tharë prej çdo mbrese të gjallë.

Çmimi 900 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001577

Botuesi: Skanderbeg Books

Kronikat e Zogut Kurdisës, Haruki Murakami

(0)

Në rrethinat e Tokios, Okada, një burrë në moshë të re, është duke kërkuar macen e humbur të së shoqes. Ai jeton në "botën e ngushtë" të jetës së tij, gatuan, kujdeset për shtëpinë dhe merret me gjëra të së përditshmes së një njeriu pa ambicje.

Çmimi 1 600 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001604

Botuesi: Skanderbeg Books

Pylli norvegjez, Haruki Murakami

(0)

Toru, një student i urtë dhe serioz para kohe, jeton në Tokio dhe i është kushtuar Naokos, një vajze të bukur por tepër melankolike, por ndjenja e tyre e përbashkët ndikohet nga vdekja tragjike e shokut të tyre më të ngushtë para disa vjetësh.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2659

Botuesi: Skanderbeg Books

E dashura ime Sputnik, Haruki Murakami

(0)

Nje student i kolegjit, i identifikuar vetë si K., bie në dashuri me shoqen e klasës së tij, Sumiren. Devotshmëria ndaj një jete të çrregullt letrare e pengon atë nga ndonjë vetvrasje e mundshme, derisa ajo takon Miun, një grua biznesmene shumë më e vjetër dhe shumë më e sofistikuar se ajo.

Çmimi 900 Lekë
More
Ne gjendje
10 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: OMBRA GVG

Vdekje nga uji, Kenzaburo Oe

(0)

Në qendër të romanit "Vdekje nga uji" është romancieri Kogito Choko, që ka vendosur të shkruajë historinë e mbytjes në lumë të babait të tij. Në mendje prej kohësh i vërtitet pyetja pse babai i tij kishte dalë për "shëtitje me varkë" në lumë të rrëmbyeshëm në një natë stuhie.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001196

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Patriotizëm, Jukio Mishima

(0)

Në ç'pozitë të çuditshme duhet të gjendet një njeri i prirur për të zbuluar veten në moshën 38 vjeçare? Rinia e tij tashmë i përket të shkuarës së largët. E megjithatë, periudha e kujtimeve q nis me fillin e fundit të rinisë e që shtrihet deri në të tashmen, e kanë tharë prej çdo mbrese të gjallë.

Çmimi 900 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: LIRA

Shënime për Hiroshimën, Kenzaburo Oe

(0)

Shënimet e Kenzaburo Oe – së për jetën e viktimave të shumta dhe përpjekjet e guximshme të mjekëve që përkujdeseshin për to, menjëherë pas bombardimit atomik dhe për shumë vite më vonë, zbulojnë përmasat e jashtëzakonshme të këtij shkatërrimi.

Çmimi 1 100 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Arka e Noes

Rashomoni, Ryunosuke Akutagawa

(0)

Akutagawa arriti të shfaqte prirjen e tij për modernizmin në një botë imagjinare në formën e huazuar të përrallës popullore. Me fjalë të tjera, ai arriti t'i japë modernizmit të tij një "histori" duke përshtatur me mjeshtëri formën para moderne të përrallës mesjetare që kishte lulëzuar pothuajse një mijë vjet më parë.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000058

Botuesi: Botimet Dudaj

Një jetë e qetë, Kenzaburo Oe

(0)

Ky shkrimtar origjinal, që hedh poshtë sistemin e vlerave të shoqërisë ekzistuese dhe pasqyron pyetjet dhe shqetësimet e brezit të Pasluftës, ka shkruar shumë romane, novela dhe sprova, duke u bërë një nga autorët më të njohur në mbarë botën.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000407

Botuesi: Botimet Dudaj

Etje Dashurie, Yukio Mishima

(0)

Vejusha e re Ecuko është e dashuruar me një djalë të ri, që punon te shtëpia e vjehrrit të saj, Jakishit, ku banon edhe vetë. Kunetërit, kunatat dhe fëmijët e tyre jetojnë nën çatinë e gjyshit që është bërë dashnori i Ecukos.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)