Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Dashnori, Margerit Dyras

SKU000427
Vlerësimi 

Fundi i viteve '20 të shekullit të kaluar në Sajgon të Vietnamit. Një 16 vjeçare franceze kthehet në konvikt pasi ka kaluar pushimet verore në familjen e saj të përçarë. Në anijen që kalon lumin Mekong ajo takon një dashnor të paharrueshëm: një kinez i pasur dhe shumë më i moshuar.

Zbritja në sasi

Sasia Zbritje Ju kurseni
3 591,76 Lekë Deri në 1 775,27 Lekë
600,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Dashnori (kopertinë e trashë)
Origjinali: L'amant
Gjinia: Roman
Autori: Margerit Dyras
Shqipëroi: Nasi Lera
Shtëpia botuese: Koha Ditore
Viti: 2005
Fq. 96
Pesha: 0.182 kg
ISBN: 84-9819-044-4

Mbi librin

Fundi i viteve '20 të shekullit të kaluar në Sajgon të Vietnamit. Një 16 vjeçare franceze kthehet në konvikt pasi ka kaluar pushimet verore në familjen e saj të përçarë. Në anijen që kalon lumin Mekong ajo takon një dashnor të paharrueshëm: një kinez i pasur dhe shumë më i moshuar.

Të dy fillojnë një aferë të zjarrtë, e cila është e pazakonshme për shkak të dallimit në moshë dhe normave shoqërore që vlejnë në Azi. Në romanin autobiografik "Dashnori", autorja franceze Margerit Dyras përshkruan etjen e pafundme për seks dhe kënaqësi të një vajze franceze me një kinez.

Mirëpo, kjo aferë kurrsesi nuk guxon të kthehet në dashuri. Dyras e ka shkruar këtë roman në moshë të thyer, kur fytyra e saj ishte rrudhur nga konsumi i tepërt i alkoolit. Kalimi i lumit simbolizon hyrjen në botën e të rriturve. Tani e tutje, kinezi i pasur për çdo ditë e merr vajzën me limuzinë para konviktit dhe me kërkesën e saj ai i tregon asaj fshehtësitë e seksit, ekstazën dhe përjetimet e përndezura.

Ndonëse kinezi i shpall asaj dashuri, francezja dëshiron që ai ta trajtojë vetëm si prostitutë. Kinezi i pasur e fton familjen e vajzës në darka të shtrenjta. Por, nëna e saj kurrë nuk e pranon aziatikun; fundja miqësia me një kinez për banorët e kolonisë franceze në Sajgon është e barabartë me kolapsin social.

Krahas dashurisë me kinezin, autorja ka shkruar edhe një kronikë familjare mbi varfërinë, raportin e vështirë me nënën vejushë dhe për vëllain e dhunshëm. Në fund, kinezi vendos ta respektojë traditën dhe martohet me një kineze të shtresës së lartë, të cilën atij ia kanë zgjedhur prindërit. Gjatë kthimit me anije në atdhe, francezja, ndërkohë 18 vjeçare, është e vetëdijshme se e ka dashur kinezin.

Koment nga Marsel Reish – Ranicki

"Një rrëfim delikat, i cili luhatet mes dashurisë dhe prostitucionit, pa turp, pa krenari dhe pa asnjë gjurmë koketërie... Le ta kuptojë çdokush në mënyrën e vetë këtë roman. Mua më duket se Margerit Dyras ka dashur të thotë: Dashuria nuk është një shajni e zbrazët."

Fragment nga libri

Mund ta gënjeja veten duke kujtuar se jam e bukur si gratë e bukura, si gratë që nuk ua ndajnë sytë, sepse me të vërtetë të gjithë m'i mbërthenin sytë. Por unë e dija se nuk ishte puna te bukuria, por te diçka tjetër për shembull, po, te diçka tjetër, për shembull... te diçka shpirtërore.

Në qoftë se do të doja të dukesha e bukur, mund të dukesha edhe e bukur, po qe se donin të isha e tillë, e bukur ose e këndshme, e këndshme, për shembull për familjen, aspak nuk mund të merrja me mend çdo gjë që ata donin nga unë.

Dhe të besoja. Të besoja se isha tepër tërheqëse. Gjithashtu e dija se sapo ta besoja këtë gjë, ajo do të kthehej në një të vërtetë për atë që më shihte dhe donte të isha sipas shijes së tij. Kështu, mund të isha me ndërgjegjie të qetë, tërheqëse, megjithëse më gërryente vdekja e vëllait. Vetëm nëna është fajtore për vdekjen. Fjalën tërheqëse unë e them ashtu si thoshin për mua, ashtu si thoshin për fëmijët.

Mbi autoren

Margerit Dyras u lind më 4 prill 1914 në Giadinh, një paralagje e Sajgonit (Vietnam). Në moshën 6 vjeçare mbeti pa të atin, ndërsa e ëma, Marie, ishte e detyruar të kujdeset për të dhe dy vëllezërit e saj. Në moshën 18 vjeçare, Dyras u kthye në Francë, ku studioi drejtësinë dhe shkencat shtetërore në Universitetin e Sorbonës.

Më 1939 u martua me poetin Robert Antelme. Pasi u lirua nga kampi i përqendrimit në Dakau, Antelme jetoi një kohë bashkë me Dyras dhe me një burrë tjetër në një "ménage á trois" (shprehje franceze për marrëdhënie mes tre personave). Martesa dështoi për shkak të jobesnikërisë së Dyras, e cila u bë e njohur për shumë afera në Francë.

Famën botërore si shkrimtare ajo e fitoi në vitin 1959 me skenarin për filmin "Hiroshima, mon amour". Për romanin "Dashnori", i cili u botua në vitin 1984, Margerit Dyras u shpërblye me çmimin e njohur "Goncourt". Dyras vdiq më 3 mars 1996 në Paris.

Detajet e librit
Koha Ditore
SKU000427
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Dashnori, Margerit Dyras

Dashnori, Margerit Dyras

Fundi i viteve '20 të shekullit të kaluar në Sajgon të Vietnamit. Një 16 vjeçare franceze kthehet në konvikt pasi ka kaluar pushimet verore në familjen e saj të përçarë. Në anijen që kalon lumin Mekong ajo takon një dashnor të paharrueshëm: një kinez i pasur dhe shumë më i moshuar.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000967

Botuesi: Dituria

Dashnori, Marguerite Duras

Përshtypje(t): 0

Duras lëviz në drejtim të një arti gjithnjë e më të zhveshur dhe të një frymëzimi në të cilin autobiografia çlirohet nga pëlhurat e saj të fundit. Ndër to një dëshmi përvëluese: Dashnori, evokim i matur dhe tronditës i një marrëdhënieje të një vajze evropiane me një kinez të pasur.

Çmimi 400,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Moderato cantabile, Marguerite Duras

Përshtypje(t): 0

"Moderato cantabile" është një nga librat e parë që i sollën famë Marguerite Duras – it. Libri u bë shumë popullor, duke shitur mbi gjysmë milioni kopje në Francë. "Moderato cantabile" konsiderohet shpeshherë si pjesë e rrymës "Nouveau Roman" (romani i ri).

Çmimi 500,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001183

Botuesi: Onufri

Jeta e fshehte e Salvador Dalise, e treguar nga ai vete

Përshtypje(t): 0

Kjo autobiografi e hershme, që zgjat deri në fund të tridhjetave, është aq e paparashikueshme dhe provokuese, sa dhe arti i tij. Vetëportretizimi shumëngjyrësh fillon me rikoleksionimet e tij të hershme dhe mbaron në kulmin e suksesit të tij të hershëm.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000385

Botuesi: Albin

Djalli ne trup, Raymond Radiguet

Përshtypje(t): 0

"Djalli në trup", që është një nga dy kryeveprat e Raymond Radiguet (1903-1923), të cilën ai do t'ia lerë trashëgim kohës së tij, mbasi të vdesë në moshën 20 vjeçare, e njeh publikun shqiptar me një autor francez të cilësuar "një gjeni të parakohshëm", "një çudi".

Çmimi 400,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000742

Botuesi: Onufri

Dhoma 411, Simona Vinci

Përshtypje(t): 0

Një grua shihet në pasqyrë, lakuriq në një dhomë hoteli, pikërisht në qendër të Romës, jo larg Panteonit. Ajo fillon të tregojë historinë e saj të dashurisë, por mund të ishte gjithashtu një tjetër histori: një tjetër dashuri dhe një burrë tjetër...

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: K1R2P20

Botuesi: Fan Noli

Kundër rrymës, Danielle Steel

Përshtypje(t): 0

Shumë pak njerëz e mundin vështirësinë e madhe në një situatë të pamundur dhe dalin fitimtarë. Më zë tmerri kur shoh fëmijët e mi të lëndohen, në çdo moshë që kanë. Kësaj i trembem më shumë dhe shumica nga ne kështu ndihet.

Çmimi 1 400,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Argeta LMG

Don Kishoti i Mançës, Migel De Servantes Saavedra

Përshtypje(t): 0

Me pikëllim të madh u flet të afërmeve për gabimet e veta, dhe në atë gjendje pafuqie urdhëron që i lë trashëgiminë mbesës vetëm nëqoftëse ajo nuk martohet me një që ishte i dhënë pas leximit të librave kalorësiakë. Kjo kryevepër mbyllet kështu me vdekjen e heroit tonë, kalorësit Don Kishoti.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000503

Botuesi: OMSCA-1

Kimi, Rudyard Kipling

Përshtypje(t): 0

Historia shpalos sfondin e Lojës së Madhe, konflikteve politike mes Rusisë dhe Britanisë në Azinë Qendrore. Ajo është vendosur pas Luftës së Dytë afgane e cila përfundoi në vitin 1881, por para se tretës, ndoshta në periudhën 1893-1898. Novela është dalluar për një portretizim të hollësishëm të popullit, kulturës dhe feve të ndryshme të Indisë.

Çmimi 750,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000428

Botuesi: Koha Ditore

Dite te qeta ne Klishi, Henri Miller

Përshtypje(t): 0

"Ditë të qeta në Klishi" është një nga romanet biografike të Millerit. Flet për jetën e tij si shkrimtar i varfër dhe i panjohur që kishte shkuar në Paris në fillim të viteve '30, duke lënë prapa një martesë në shkatërrim e sipër dhe një karrierë të palumtur.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Zenit Editions

Zonja Eduarda dhe tregime te tjera, Georges Bataille

Përshtypje(t): 0

Georges Bataille mbetet një nga figurat më të shquara të letërsisë së shekullit të XX – të, aq shumë ai u përpoq nëpërmjet studimit kritik të ligjërimit të shkruar – i cili sipas tij nuk mund të jetë veçse prometean – të jetojë nën shkapërthyerjen e furishme të rregullave, eksperiencën e skajshme, dhe asaj që një njeri "di prej faktit të të qenit".

Çmimi 400,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

E veçanta e dhjetorit, Donald Ryan

Përshtypje(t): 0

Kjo histori, sa e ëmbël, aq dhe e hidhur, na kujton se në jetë jemi të rrethuar nga shpirtra të thjeshtë, të cilët shpesh janë më të thellë e më të mençus se ç’mund të mendojmë.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Falja e denimit, Patrick Modiano

Përshtypje(t): 0

"Falja e dënimit" merr në gjirin e veprës së Patrick Modiano – s një ngjyrim tejet të veçantë, një nuancë unike. Në fillim ngaqë këtu bëhet fjalë për njërin nga tekstet e rralla të paraqitur çiltërsisht autobiografik, ose duke na e dhënë shumë çiltërsisht iluzionin.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Një brengë përtej ëndrrave, Peter Handke

Përshtypje(t): 0

Një grua që, për ta bërë me baba djalin që pret prej një burri të martuar, heq dorë nga buzëqeshja, martohet me një nënoficer të Vermahtit dhe transferohet me të në Berlin. Në fund të luftës, kur kthehet në vendlindje, zbulon letërsinë - Hamsunin, Dostojevskin, Folknerin - por nuk arrin ta gjejë ngushëllimin e dëshiruar

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Skanderbeg Books

Ftese per ndeshkim, Vladimir Nabokov

Përshtypje(t): 0

Janë ditët e fundit të të burgosurit Cincinat C., i dënuar me vdekje për "turpin gnoseologjik". I burgosuri ynë, një vetmitar shembullor, përpiqet të përshtatet në qelinë e tij, me ata pak personazhe që e lidh jeta e atyre pak ditëve në pritje të ndëshkimit fatal.

Çmimi 900,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Artist i botës flutarake, Kazuo Ishiguro

Përshtypje(t): 0

Në rininë e tij, si djalosh i talentuar në pikturë, por edhe krenar e i vëmendshëm ndaj mjerimit ku ishte zhytur vendi, artisti Masuxhi Ono, nuk dëshironte t’ia kushtonte artin e tij vetëm kremtimit të bukurisë fizike, asaj “botës fluturake” të jetës së natës, qejfeve dhe zdërhalljeve me miq e geisha. 

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje