Kategoritë

Botuesit

Autorët

Dashnori, Marguerite Duras Shihe të plotë

Dashnori, Marguerite Duras

Duras lëviz në drejtim të një arti gjithnjë e më të zhveshur dhe të një frymëzimi në të cilin autobiografia çlirohet nga pëlhurat e saj të fundit. Ndër to një dëshmi përvëluese: Dashnori, evokim i matur dhe tronditës i një marrëdhënieje të një vajze evropiane me një kinez të pasur.

Info shtesë

SKU000967

Disponueshëria: Në gjendje

$4.50

Me ulje çmimi!

-20%

$5.63

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Loja e rruazave prej qelqi, Hermann Hesse, vol. 2

  Loja e...


  Secili prej nesh s'është gjë tjetër veçse një...

 • Robi i manive, Timo Flloko

  Robi i...


  Orët e gjata vonë përcjell,Gjumin mposht në...

 • Hija e shtetit osman, Erhan Afyoncu

  Hija e...


  Perandoria Osmane është një prej tre...

Titulli: Dashnori
Origjinali: L'amant
Gjinia: Roman
Autori: Marguerite Duras
Shqipëroi: Nasi Lera
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2002
Fq. 104
Pesha: 0.145 kg.
ISBN: 978-99927-47-62-5

Mbi librin

Marguerite Duras lindi më 1914 dhe që me romanin e saj të parë hyri në letërsinë bashkëkohore franceze si një uragan, ku natyra njerëzore gjeti pasqyrimin e vet më të çiltër. Emri i saj ka mbi 50 vjet që udhëton nëpër botë nëpërmjet veprash befasuese, ku problemet e mprehta sociale që shqetësojnë sot botën njerëzore, kanë gjetur te pena e shkrimtares bisturinë e së vërtetës së dhimbshme.

Personazhet e Durasit përpiqen t'i shmangen vetmisë për t'i dhënë kuptim jetës së tyre nëpërmjet dashurisë absolute, krimit apo çmendurisë. Duras ndoshta është nga shkrimtarët e rrallë që nuk i kanë fshehur asgjë lexuesit, duke bërë autopsinë e tyre, mbasi kanë bërë autopsinë më të vështirë të njeriut, atë të vetvetes. Vetëm një shkrimtar i tillë mund të shkruajë një roman si "Dashnori", një nga veprat më tronditëse jo vetëm në letërsinë franceze por edhe asaj botërore.

Duras lëviz në drejtim të një arti gjithnjë e më të zhveshur dhe të një frymëzimi në të cilin autobiografia çlirohet nga pëlhurat e saj të fundit. Ndër to një dëshmi përvëluese: Dashnori, evokim i matur dhe tronditës i një marrëdhënieje të një vajze evropiane me një kinez të pasur.

Romani "Dashnori", fitues i çmimit të madhe letrar Prix Goncourt, 1984, është vlerësuar si një nga dhjetë romanet më të mirë të botuar në dhjetëvjeçarin e fundit. Deri tani ky roman është botuar në 34 gjuhë.