Kategoritë

Botuesit

Autorët

Jeta pasionante e Mopasanit, Stephen Coulter Shihe të plotë

Jeta pasionante e Mopasanit, Stephen Coulter

Ai dehej nga vera e jetës. Ai e donte qiellin si zog, pyllin si ujk endacak, shkëmbinjtë si dhi e egër, barin e dendur për t'u rrotulluar në të dhe për të vrapuar si mëz, qartësinë e ujit si peshk. Ai ndjente brenda tij jetën e të gjitha kafshëve të fushave, të gjitha instiktet, të gjitha dëshirat e turbullta të krijesave të gjalla...

Info shtesë

SKU000175

Disponueshëria: Ne gjendje

Ky është ekzemplari i fundit!

$7.89

Me ulje çmimi!

-20%

$9.86

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Europa Ballkanike, Bernard Lory

  Europa...


  Vendet ballkanike nuk është se i drejton ndonjë...

 • Kush e sundon boten?, Jim Marrs

  Kush e...


  Po ju jap një paralajmërim. Po qe se jeni...

 • Njeriu i revoltuar, Albert Camus

  Njeriu i...


  Revolta nuk është kurrsesi një kërkesë për liri...

Titulli: Jeta pasionante e Mopasanit
Origjinali: La via passionnèe de Guy de Maupassant
Gjinia: Biografi
Autori: Stephen Coulter
Shqipëroi: Sonila Meksi
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2004
Fq. 392
Pesha: 0.391 kg
ISBN: 978-99927-919-6-9

Fragmente nga libri

Ai dehej nga vera e jetës. Ai e donte qiellin si zog, pyllin si ujk endacak, shkëmbinjtë si dhi e egër, barin e dendur për t'u rrotulluar në të dhe për të vrapuar si mëz, qartësinë e ujit si peshk. Ai ndjente brenda tij jetën e të gjitha kafshëve të fushave, të gjitha instiktet, të gjitha dëshirat e turbullta të krijesave të gjalla...

Një dashuri kafshërore dhe e thellë, mëshirëplotë dhe e shenjtë për gjithçka që jetonte, që rritej, për gjithçka që ishte një krijesë në sytë e të gjallëve. Dhe atij i vinin në vesh zërat që i përgjigjeshin:
-Dashuro, Gi, sepse ti je një njeri i vetmuar. Dashuro!

Dashuria dhe çmenduria kishin qenë temat kryesore të jetës së tij. U varros pa arkivol, në varrezat e Monparnasit. Kishte shprehur dëshirën që të varrosej rrafsh në atë tokë që e kishte ushqyer; ajo u respektua. Zola mbajti fjalimin solemn. Ndërmjet atyre që nderonin për herë të fundit eshtrat e tij ishin edhe dy gra që ai i kishte dashur: Hermina dhe Klemi. Ato u larguan, të heshtura dhe të kapura për dore.