Kategoritë

Botuesit

Autorët

Harpa e barit, Truman Capote Shihe të plotë

Harpa e barit, Truman Capote

Truman Capote është një nga shkrimtarët amerikanë më të shquar të shekullit XX. Krijimtaria e tij e gjerë përfshin tregime, novela, vepra të ndryshme skenike, publicistikë, skenarë filmash, libra me temën e dashurisë dhe të krimit etj, dhe në to shpaloset më së miri i ashtuquajturi "gotiku tradicional i Jugut amerikan".

Info shtesë

SKU000173

Disponueshëria: Ne gjendje

Ky është ekzemplari i fundit!

$5.63

Me ulje çmimi!

-20%

$7.04

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Gjithe shpirtrat, Javier Marias

  Gjithe...


  Javier Marías ka një talent të jashtëzakonshëm,...

 • Kush e sundon boten?, Jim Marrs

  Kush e...


  Po ju jap një paralajmërim. Po qe se jeni...

 • Njeriu i revoltuar, Albert Camus

  Njeriu i...


  Revolta nuk është kurrsesi një kërkesë për liri...

Titulli: Harpa e barit
Gjinia: Roman
Autori: Truman Capote
Shqipëroi: Faruk Myrtaj
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2003
Fq. 160
Pesha: 0.171 kg
ISBN: 978-99927-866-6-3

Mbi librin

Truman Capote (1924 – 1984) është një nga shkrimtarët amerikanë më të shquar të shekullit XX. Krijimtaria e tij e gjerë përfshin tregime, novela, vepra të ndryshme skenike, publicistikë, skenarë filmash, libra me temën e dashurisë dhe të krimit etj, dhe në to shpaloset më së miri i ashtuquajturi "gotiku tradicional i Jugut amerikan".

Romani "Harpa e barit" është një vepër gati autobiografike, një historisë e qashtërsisë së jetës në një shtëpi – pemë simbolike sa edhe reale, kthimi "në të harruarat" që koha na detyron të bëjmë, një krijim antikonformist ndaj brutalitetit shtypës të përditshmërisë. Dy gra të moshuara dhe një djalosh mbi një pemë.

Gjykatësi, sherifi dhe turma janë dinjitarët e një qyteti të vogël amerikan. Gjykatësi pyet: "Pse këta njerëz të ndershëm duhet të jetojnë në pemë dhe pse t'i pengojmë nëse kështu dëshirojnë ata." Ky është një nga romanet më të këndshëm të këtij autori, një vepër njerëzore, plot të papritura drejt jetës së lirë. Truman Capote është nderuar me shumë çmime letrare mes së cilave përmendim Çmimin O'Henri.