• Banner

Dublineska, Enrique Vila-Matas
  • Dublineska, Enrique Vila-Matas

Dublineska, Enrique Vila-Matas

“Dublineska” është një roman universal mbi përballjen midis librit dhe teknologjisë nëpërmjet peizazhit të Dublinit të Xhojsit dhe Beketit.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Dublineska

Origjinali: 

Gjinia: Roman

Autori: Enrique Vila-Matas

Shqipëroi: Erion Karabolli

Shtëpia botuese: Arka e Noes

Viti: 2021

Fq. 

Pesha: 0.34 kg

ISBN: 978-9928-468-63-5

Formati: Kapakë të hollë

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Samuel Riba do të mbushë 60 vjeç. Si një prej botuesve më të suksesshëm të Barcelonës, ai ka botuar shumë prej shkrimtarëve më të rëndësishëm të breznisë së tij. Por befas përfshihet nga një atak paniku i nxitur me gjasë edhe prej lënies së alkoolit, po aq sa edhe prej shqetësimit mbi të ardhmen e librit. Në kërkim të një shpërqendrimi të ri, i lind mendimi të kryej një udhëtim në Dublin, një qytet të cilin nuk e ka shkelur kurrë por për të cilin shumë vite më parë ka parë një ëndërr që nuk i hiqet nga kujtesa. Kësisoj, bind disa prej miqve të tij të shkojnë në Bloomsday dhe të përshkojnë rrugët në të cilat zhvillohen ngjarjet e Uliksit të James Joyce. Por ndërsa shkojnë për të kremtuar dhe mbajtur ligjëratën e tyre në funeralin e librit dhe të epokës së Gutenbergut, një figurë e mistershme shfaqet në varrezë, që i ngjason mbrojtësit të Joyce: Samuel Beckett-it. A është njëmend Beckett, apo është shkrimtari gjeni për të cilin Riba ka shpenzuar gjithë jetën duke e kërkuar? Teksa i mëshon kësaj pyetjeje, ai shenjon vdekjen dhe zbulimet qartësuese mbi jetën.

Enrique Vila-Matas (1948) ka lindur në Barcelonë dhe mbahet sot si një prej romancierëve më të rëndësishëm bashkëkohorë që ka Spanja. “Dublineska” është kryevepra e tij. Vepra e tij është e përkthyer në mbi 30 gjuhë dhe ai është kandidat i Çmimit Nobel. Ndër romanet e tjerë të tij përmendim “Bartlëbi & Co.”, “Kaseli i dalë mendsh”, “Një shaka e pamenduar” etj.

VLERËSIME

“Një shkrimtar që s’ka të dytë në peizazhin e romanit spanjoll” – Roberto Bolaño

“Vepra e Vila-Matas më ka lënë një përshtypje trandëse. Jam i magjepsur prej humorit të tij, prej diturisë së jashtëzakonshme që ka për të gjitha llojet e letërsisë, prej dhembshurisë që ka për shkritmarët dhe prej mospasjes drojë për të ngritur argumente në letërsi që t’i bëjë mandej pjesë të asaj që shkruan” – Paul Auster

“Me gjasë, figura letrare më domethënëse e letërsisë bashkëkohore” – Joanna Kavenna, New Yorker

“Tejet original; sa i qartë, po aq edhe qesharak” – The Guardian

“Enrique Vila-Matas ka qenë pioneri i një prej përgjigjeve më interesante të letërsisë bashkëkohore kundrejt shkrimtarëve të mëdhenj modernistë” – The Paris Review

“Vila-Matas është një iluzionist që ndjek gjurmët e Nabokovit, një ‘mashtrues’ brilant, ashtu si të gjithë artistët e mëdhenj” – Nelly Kaprièlian, Les Inrockuptibles

“Një banket i vërtet letrar. Një roman i shkëlqyer, më i miri dhe më ambiciozi i Enrique Vila-Matas” – Santos Sanz Villanueva

“Një roman që, ashtu si Uliksi i Joyce, është një nostalgji për të pajetuarën dhe një epope e mrekullueshme e jetës së përditshme” – Juan Antonio Masoliver Ródenas, La Vanguardi

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Kukulla e Kokoshkës, Afonso Cruz

Në Drezdenin e rrënuar nga bombardimet, gërshetohen dhe shkrihen jetët e Isak Dresnerit, djaloshit hebre gjerman që ka gjetur strehë në qilarin e një dyqaní zogjsh për t'i shpëtuar përndjekjes naziste; Bonifac Vogelit, pronarit té dyqanit; si dhe piktores Cilía Kacev, e cila, me fustanin e gjelbër dhe zemrën e mardhur, i përshkon jetët e të dyve si hija e...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Aleph

Mjeshtra të vjetër, Thomas Bernhard

Miku i tij i afërt Aztbacher është ftuar në takim dhe nëpërmjet syve të tij, ne mësojmë edhe më shumë për Regerin - vdekjen tragjike të së shoqes, mendimet e tij vetëvrasëse dhe për rrjedhojë arsyen e vërtetë të takimit. 

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Shpata e Medinës, Sherry Jones

Si studiuese e gjuhës arabe dhe e civilizimit islam, Sherry Jones, vite me rradhë ka punuar për romanin e saj të parë "Xhevahiri i Medinës", me synimin që botës perëndimore t'i paraqiste njërën nga personalitetet më të jashtëzakonshme të Islamit dhe njërën nga gratë më të mëdha në historinë e njerëzimit, Aishe bin Ebu – Bekirin, bashkëshorten më të dashur...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Toena

Oskari dhe Zonja Rozë, Eric-Emmanuel Schmitt

Oskari, rrëfyesi i këtij trilli, është dhjetë vjeç. I sëmurë me leucemi, ai jeton prej një kohe shumë të gjatë në spital, sepse forma e sëmundjes që ka nuk i është përgjigjur trajtimit mjekësor. Prindërit e tij, të cilët i sjellin vazhdimisht dhurata, janë të pakëndshëm në vizitat e tyre. Doktor Duseldorf dhe infermieret janë të sjellshëm, por mbajnë një...

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Toena

Si çokollatë e hidhur, Lesley Lokko

Laura, shtatëmbëdhjetë vjeçe, e bukur, por tashmë dy herë e braktisur: një herë nga nëna e saj dhe një herë nga një ushtar i ri, i cili e la shtatzënë dhe pa përkrahje. Amelina - punon për familjen e privilegjuar të Laurës. Ajo nuk ka njerëz të afërt dhe nuk di asgjë për të kaluarën e saj.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Aleph

Alisa, Judith Hermann

Judith Hermann tregon për ditët e tranzicionit, të pritjes, të mbajtjes dhe të lëshimit dhe se sa të qarta dhe verbuese mund të jenë ndonjëherë ditë të tilla. "Alice" është një libër me fuqi të jashtëzakonshme dhe bukuri të madhe letrare nga një prej shkrimtarëve më të mirë të Evropës.

Çmimi 1 100 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Buzuku

Dora Bruder, Patrick Modiano

Që atëherë, Parisi ku jam munduar të gjej gjurmët e saj ka mbetur po aq i shkretë e i heshtur sa atë ditë. Eci mes rrugësh të shkreta. Për mua të tilla mbeten, edhe në mbrëmje, në orën e bllokimit të trafikut, kur njerëzit nxitojnë drejt hyrjeve të metrosë.

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: K3R1

Botuesi: Skanderbeg Books

Droje dhe dinjitet, Dag Solstad

Pas një reagimi, si zakonisht shpërfillës e të mërzitshëm të klasës, ndaj shpjegimit pasionant prej tij të "Rosës së egër" së Ibsenit, profesori i letërsisë, Elias Rukla, arrin në pikën e krizës së thellë emocionale si pasojë e një episodi me çadrën, që nuk e hap dot në oborrin e shkollës dhe në prani të nxënësve.

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Pavdekësia, Milan Kundera

Në Francën bashkëkohore, Anjeza, e martuar dhe me një vajzë të rritur, ndihet e tëhuajësuar nga i shoqi, e bija dhe motra e saj. Në Vajmarin e shekujve 18-19, Gëtja, tashmë i martuar prej kohësh dhe drejt pleqërisë, përjeton një histori të ngatërruar me Betina Brentanon, njëzet vjet më e re se ai dhe e sapomartuar.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Dashnori i Kinës së Veriut, Marguerite Duras

Një ngjarje unike letrare: M. Duras, pasi mëson për vdekjen e burrit që kishte qenë protagonist i romanit "Dashnori", gjashtë vjet më pas rishkruan historinë e dashurisë. Protagonistët janë po ata: burri kinez dhe pesëmbëdhjetëvjeçarja e bardhë. I njëjti sfond: Indokina e viteve tridhjetë, me pasditet e saj rraskapitëse, aroma e shiut dhe jaseminit.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMSCA-1

Një burrë i quajtur Uve, Frederik Backman

Uvja ka parime të patundura, rutinë të rreptë, ai mendon se rregullat janë bërë për t'u ndjekur dhe se shenjat rrugore janë vendosur që të zbatohen. Njerëzit e quajnë atë "një fqinj i hidhur." Por a mund të jetë "i hidhur" Uvja vetëm se nuk ecën me një buzëqeshje të stampuar në fytyrë përgjatë gjithë kohës?

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Hajdutja e librave, Markus Zusak

1939. Gjermania naziste. Vendi mban frymën. Vdekja kurrë nuk ka qenë më e zënë me punë se tani. Lizeli, një vajzë nëntë vjeçare, jeton në rrugën Himel me familjen që e birësoi. Prindërit ia dërguan në një kamp përqendrimi. Lizeli vidhte libra. Kjo është historia e saj dhe historia e banorëve të asaj rruge kur nisën të binin bombat.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)