Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Banner

Sojliu mendjemprehtë, Don Kishoti i Mançës, Miguel de Cervantes Saavedra
  • Sojliu mendjemprehtë, Don Kishoti i Mançës, Miguel de Cervantes Saavedra

Sojliu mendjemprehtë, Don Kishoti i Mançës, Miguel de Cervantes Saavedra

Albas

Shumë pak mund të ketë ngelur pa thënë për Don Kishotin. Në këtë kulm të letërsisë universale, në romanin e parë modern, Servantesi trilloi historinë e një sojliu fshatar, i cili marroset prej leximit të tepërt të romaneve kalorësiake dhe, si kalorës i mirëfilltë endacak, merr udhët me qëllimin e mirë për t’u ardhur në ndihmë nevojtarëve.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

 

Security policy (edit with Customer reassurance module)

 

Delivery policy (edit with Customer reassurance module)

 

Return policy (edit with Customer reassurance module)

Përshkrimi

Titulli: Sojliu mendjemprehtë, Don Kishoti i Mançës
Origjinali: El ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha
Gjinia: Roman
Autori:  Miguel de Cervantes Saavedra
Shqipëroi: Bajram Karabolli
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2022
Fq. 1704
Pesha: 0.52 kg
ISBN: 978-9928-375-88-9
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Shumë pak mund të ketë ngelur pa thënë për Don Kishotin. Në këtë kulm të letërsisë universale, në romanin e parë modern, Servantesi trilloi historinë e një sojliu fshatar, i cili marroset prej leximit të tepërt të romaneve kalorësiake dhe, si kalorës i mirëfilltë endacak, merr udhët me qëllimin e mirë për t’u ardhur në ndihmë nevojtarëve.
Kësisoj, në shoqëri të babaxhanit dhe të të padjallëzuarit Sanço Pança, Don Kishoti përfshihet në një sërë aventurash të pabesueshme, të cilat i rrëmbejnë të qeshurat lexuesit, pasi jeta që na rrëfen Servantesi është e gëzueshme, shpotitëse e dramatike, dhe njëherazi e këndshme dhe optimiste, pavarësisht ndeshtrashave të ekzistencës.

Fragment nga vëllimi i dytë, kap. IX)

Don Kishoti duke udhëhequr, pasi eci nja dyqind hapa, doli përpara asaj mase të madhe që bënte hijen. Aty dalloi një kullë të madhe dhe menjëherë kuptoi se kjo ndërtesë nuk ishte një kështjellë, por kisha kryesore e qytetit. Dhe tha:
- Kemi gjetur kishën, Sanço.
- E shoh, - tha Sançoja, - por, dashtë Zoti të mos përplasemi me varrezat, se nuk është mirë të ecim nëpër varre në orë këtë orë. Aq më tepër se zotërisë sate i kam thënë, nëse më kujtohet mirë, se shtëpia e zonjës Dulqinjë ndodhet në një qorrsokak.
- Të vraftë Zoti! – e mallkoi Don Kishoti. - Ku ke parë ti, budalla i dreqit, që të ketë kështjella dhe pallate mbretërore të ndërtuara në rrugë qorre?
– Imzot, nuk thonë kot: fshat e zanat, derë e tabiat. Mbase, këtu në Tobozë e kanë zakon të ndërtojnë pallate dhe ndërtesa të mëdha nëpër rrugica. Prandaj, i lutem hirësisë sate të më lërë të kërkoj nëpër këto rrugica a shtigje që më dalin përpara: kushedi, mbase në ndonjë cep më del përpara ajo kështjella që thua zotrote, që dashtë Zoti e mos qoftë, se po na vërdallos e po na  lodh shumë.
– Sanço, - gati u inatos Don Kishoti, - fol me respekt, për gjërat e zonjës sime. Eja tani, të mos nxehemi dhe ta hedhim kovën në pus, pa litar.
- Imzot, - i tha Sançoja, - unë jam i qetë, por, ama hirësi jote t’i vërë gishtin kokës dhe të mendoj se si unë mund ta mbaj mend dhe ta gjejë tani në mesnatë shtëpinë e zonjës sonë, kur e kam parë vetëm një herë? Pse nuk e gjetke dot zotrote, që duhet ta kesh parë mijëra herë?
- Sanço, - iu kthye Don Kishoti, - po deshe mos ma sos durimin. Dëgjo këtu, or heretik: a nuk të kam thënë një mijë herë që, gjatë gjithë jetës sime, nuk e kam parë asnjëherë të pashembulltën Dulqinjë? Unë kurrë nuk e kam kaluar pragun e pallatit të saj dhe se jam i dashuruar me të vetëm duke të dëgjuar se ç’flitej për bukurinë dhe mençurinë e saj të famshme.
- Tani e marr vesh këtë, - tha Sançoja. - Ama, kur nuk e paska parë hirësia jote, as unë nuk e paskam parë.
- Këtë nuk ta pranoj, Sanço, - u përgjigj Don Kishoti, - sepse vetë më ke thënë që e kishe parë duke shoshitur grurin, kur më solle përgjigjen e letrës që i dërgova me ty.
– Mos u kap pas kësaj, imzot, - ia ktheu Sançoja, - se të kam thënë që edhe vizita ime apo përgjigja që të solla, pra, edhe ato qenë me të dëgjuar; sepse kështu di çdo gjë për zonjën Dulqinjë dhe e kam aq të lehtë të rrëfej për të, sa edhe të zë qiellin me dorë.
- Sanço, o Sanço! – i tha, gjithë inat, Don Kishoti. – Nëse shakaja nuk bëhet kur duhet, del për keq. Kur unë të them që as e kam parë dhe as i kam folur zonjës së shpirtit tim, nuk duhet të thuash edhe ti që as e paske parë dhe as nuk paske folur me të, sepse ti e di mirë që e kundërta është e vërtetë.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928375889
ean13
9789928375889
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Adolfi, Benjamin Constant

Zotëri, do të duhej ta botonit këtë histori. Tani ajo s'mund të lëndojë askënd, dhe për mendimin tim, do ta kishte një dobi. Fatkeqësia e Elenorës tregon se edhe ndjenja më e zjarrtë s'mund të luftojë kundër këtij rendi gjërash.
550 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2681

Botuesi: Argeta LMG

Zonja Bovari, Gustav Flober

Vepra është një roman kronikë e kohës. Vepra është natyraliste për nga stili, sepse përshkruan me detaje të stërholluara mjedise, personazhe dhe veprime dhe trajton çështje tronditëe sikur të ndodhnin përditë në jetën e njerëzve. Floberi ndjek metodën e impersonalizmit: nuk gjykon veprimet e personazheve.
990 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001938

Botuesi: Argeta LMG

Andromaka, Zhan Rasin

Tragjedia "Andromaka" është mbështetur pikërisht mbi këtë subject: atë se çfarë ndodhi në Epir me Pirron dhe Andromakën. Personazhet e tragjedisë së Rasinit janë: Andromaka, e veja e Hektorit, skllave e Pirros; Pirro, i biri i Akilit, mbret i Epirit; Oresti, i biri i Agamemnonit; Hermiona, e bija e Helenës, e fejuara e Pirros.
500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000184

Botuesi: Ideart

Letra Dashurie, Gustave Flaubert

Shkrimtari i tregon mikeshës së tij të zemrës brengën e dashurisë, i rrëfen fshehtësitë dhe drithërimat e shpirtit që dashuron, vështirësitë që ai hasur gjatë shkrimit të "Zonjës Bovari", vuajtjet dhe nganjëherë edhe zhgënjimet nga miqësitë, fryma e kohës dhe jeta në tërësi.
700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pema

1984, George Orwell

Ne ndryshojmë nga të gjitha oligarkitë e së shkuarës, ngaqë dimë se ç’bëjmë… Nazistët gjermanë dhe komunistët rusë përdornin gati të njëjtat metoda me tonat, por s’patën kurrë guximin t’i pranonin motivet e tyre. 
1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pema

Rruga për në skelën Uigan, George Orwell

Shkrimi i librave kërkon jo vetëm rehati e qetësi – e këtë të fundit nuk arrin ta kesh dot në një shtëpi që banohet nga anëtarë të klasës punëtore – por të nevojitet edhe paqe shpirtërore. Por, puna është se ti nuk mund të rregullosh gjithçka, dhe nuk mund ta urdhërosh shpirtin e shpresës nëpërmes të cilit arrihet të krijohet gjithçmos, me atë renë e ligë...
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Helga's Secrets

Nderim Katalonjës, Ç'është socializmi, George Orwell

Këto dy vepra të sjella në shqip janë në linjën karakteristike të këtij autori, për ti nxjerrë rrënjët me themel fenomeneve të ndryshme shoqërore e për të treguar se kush mund të jetë perspektiva e sistemeve apo shoqërisë perëndimore, duke treguar për këtë, me hollësi, shkaqet, kryesisht ato që qëndrojnë të fshehura në prapaskenë e qe janë vendimtare.
1 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Follow us on Facebook