Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers
Sojliu mendjemprehtë, Don Kishoti i Mançës, Miguel de Cervantes Saavedra
  • Sojliu mendjemprehtë, Don Kishoti i Mançës, Miguel de Cervantes Saavedra

Sojliu mendjemprehtë, Don Kishoti i Mançës, Miguel de Cervantes Saavedra

Albas

Shumë pak mund të ketë ngelur pa thënë për Don Kishotin. Në këtë kulm të letërsisë universale, në romanin e parë modern, Servantesi trilloi historinë e një sojliu fshatar, i cili marroset prej leximit të tepërt të romaneve kalorësiake dhe, si kalorës i mirëfilltë endacak, merr udhët me qëllimin e mirë për t’u ardhur në ndihmë nevojtarëve.

ALL1,000
Quantity
In stock

Description

Title: Sojliu mendjemprehtë, Don Kishoti i Mançës
Original: El ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha
Category: Novella
Author:  Miguel de Cervantes Saavedra
Translator: Bajram Karabolli
Publisher: Albas
Year: 2022
Pgs: 1704
Weight: 0.52 kg
ISBN: 978-9928-375-88-9
This book is in Albanian

Fragment nga vëllimi i dytë, kap. IX)

Don Kishoti duke udhëhequr, pasi eci nja dyqind hapa, doli përpara asaj mase të madhe që bënte hijen. Aty dalloi një kullë të madhe dhe menjëherë kuptoi se kjo ndërtesë nuk ishte një kështjellë, por kisha kryesore e qytetit. Dhe tha:
- Kemi gjetur kishën, Sanço.
- E shoh, - tha Sançoja, - por, dashtë Zoti të mos përplasemi me varrezat, se nuk është mirë të ecim nëpër varre në orë këtë orë. Aq më tepër se zotërisë sate i kam thënë, nëse më kujtohet mirë, se shtëpia e zonjës Dulqinjë ndodhet në një qorrsokak.
- Të vraftë Zoti! – e mallkoi Don Kishoti. - Ku ke parë ti, budalla i dreqit, që të ketë kështjella dhe pallate mbretërore të ndërtuara në rrugë qorre?
– Imzot, nuk thonë kot: fshat e zanat, derë e tabiat. Mbase, këtu në Tobozë e kanë zakon të ndërtojnë pallate dhe ndërtesa të mëdha nëpër rrugica. Prandaj, i lutem hirësisë sate të më lërë të kërkoj nëpër këto rrugica a shtigje që më dalin përpara: kushedi, mbase në ndonjë cep më del përpara ajo kështjella që thua zotrote, që dashtë Zoti e mos qoftë, se po na vërdallos e po na  lodh shumë.
– Sanço, - gati u inatos Don Kishoti, - fol me respekt, për gjërat e zonjës sime. Eja tani, të mos nxehemi dhe ta hedhim kovën në pus, pa litar.
- Imzot, - i tha Sançoja, - unë jam i qetë, por, ama hirësi jote t’i vërë gishtin kokës dhe të mendoj se si unë mund ta mbaj mend dhe ta gjejë tani në mesnatë shtëpinë e zonjës sonë, kur e kam parë vetëm një herë? Pse nuk e gjetke dot zotrote, që duhet ta kesh parë mijëra herë?
- Sanço, - iu kthye Don Kishoti, - po deshe mos ma sos durimin. Dëgjo këtu, or heretik: a nuk të kam thënë një mijë herë që, gjatë gjithë jetës sime, nuk e kam parë asnjëherë të pashembulltën Dulqinjë? Unë kurrë nuk e kam kaluar pragun e pallatit të saj dhe se jam i dashuruar me të vetëm duke të dëgjuar se ç’flitej për bukurinë dhe mençurinë e saj të famshme.
- Tani e marr vesh këtë, - tha Sançoja. - Ama, kur nuk e paska parë hirësia jote, as unë nuk e paskam parë.
- Këtë nuk ta pranoj, Sanço, - u përgjigj Don Kishoti, - sepse vetë më ke thënë që e kishe parë duke shoshitur grurin, kur më solle përgjigjen e letrës që i dërgova me ty.
– Mos u kap pas kësaj, imzot, - ia ktheu Sançoja, - se të kam thënë që edhe vizita ime apo përgjigja që të solla, pra, edhe ato qenë me të dëgjuar; sepse kështu di çdo gjë për zonjën Dulqinjë dhe e kam aq të lehtë të rrëfej për të, sa edhe të zë qiellin me dorë.
- Sanço, o Sanço! – i tha, gjithë inat, Don Kishoti. – Nëse shakaja nuk bëhet kur duhet, del për keq. Kur unë të them që as e kam parë dhe as i kam folur zonjës së shpirtit tim, nuk duhet të thuash edhe ti që as e paske parë dhe as nuk paske folur me të, sepse ti e di mirë që e kundërta është e vërtetë.

Product Details

Specific References

ISBN
9789928375889
EAN13
9789928375889
16 other products in the same category:

Reference: SKU000747

Publisher: Onufri

E fshehta përvëluese, Stefan Cvajg

Për herë të fundit gjilpëra e kompasit të vullnetit rri pezull mes dorëheqjes përfundimtare dhe shpresës për një përvojë erotike.
ALL700
More
In Stock

Reference: 2551

Publisher: Toena

Shpresa, Andre Malraux

Libri flet për 8 muajt e parë të Luftës Civile në Spanjë midis fashistëve të udhëhequr nga Gjenerali Franko dhe republikanëve. Është një roman që flet për luftën, një roman polifonik (me shumë zëra) sepse Malraux refuzon të ndalet tek psikologjia e personazheve.
ALL1,000
More
In Stock

Publisher: Dituria

Paraja, Emil Zola

Pushteti i parasë, fuqia, lavdia, janë leva që lëvizin pothuajse gjithçka në botën njerëzore. Në fuqizimin e pafre dhe më pas në shkatërrimin e Bankës Botërore, shohim shpërblimin për çmendurinë e përgjithshme, magjinë e pushtetin e parasë te të gjithë personazhet e romanit. Të gjithë i nënshtrohen Sakarit të plotfuqishëm: agjentët, shtypi, politika,...
ALL900
More
In stock

Publisher: Buzuku

Armiku i popullit, Henrik Ibsen

"Armiku i Popullit", i shkruar më 1883 – në një mot me kryeveprën e Nietzsche – s "Kështu foli Zarathustra", është drama e tij sociale m'e bukur dhe m'e fortë.... Subjekti i saj me pak fjalë është ky: Doktor Stokmani zbulon që uja e banjave, ku shërben si mjek, përmban mikrobe sëmundjesh të rrezikshme nga shkaku që qyngjet shkojnë nëpër toka të molepsura...
ALL650
More
In stock

Rasti i çuditshëm i Benjamin Butonit dhe dy novela të tjera, F. S. Fitzgerald

Në këtë botim përmbledhës të tregimeve kryesore të shkrimtarit Francis Scott Key Fitzgerald, i njohur shkurt si Fitzgeraldi, paraqiten tri tregimet: “Rasti i çuditshëm i Benjamin Butonit” (The curious case of Benjamin Button), “Bernika shkurton flokët” (Bernice bobs her hair) dhe “Diamanti i madh sa Ritzi” (Diamond as big as the ritz).Fitzgeraldi njihet...
ALL700
More
In stock

Reference: 2718

Publisher: OMBRA GVG

Motra Keri, Teodor Drajzer

Romani "Motra Keri" qëndron krejtësisht jashtë sferës së historive dhe përshkrimeve që na japin librat e zakonshëm. Ai le pas vetes mbresa të pashlyeshme madhështie, dinjiteti dhe hapësire epike. Ky libër nuk është një tregim apo roman në kuptimin e rëndomtë të kësaj fjale; ai është njëkohësisht edhe psalm i jetës, edhe një kritikë e fuqishme ndaj saj.
ALL1,000
More
In stock

Publisher: Bota Shqiptare

Njeriu që qesh, vol. 1+2, Viktor Hygo

Në natën e 29 janarit 1690, një fëmijë dhjetëvjeçar braktiset pasi burrat që e kishin mbajtur që nga lindja. Fëmija është këmbëzbathur dhe duke vdekur urie në mes të një stuhie dëbore ndërsa mbërrin te një trekëmbësh që mban kufomën e një krimineli të varur. Poshtë trekëmbëshit, një grua rreckamane ka ngrirë nga i ftohti. Fëmija tenton të vijojë më tutje...
ALL2,000
More
Last items in stock

Publisher: Pegi

1984, George Orwell

Regjimi totalitar i Vëllait të Madh, që vëzhgon vazhdimisht gjithkënd dhe  gjithçka nëpërmjet ekraneve të panumërta, ushtron kontrollin absolut mbi  veprimet dhe ndërgjegjet e njerëzve. Gjithçka i shërben pushtetit. Librat,  gazetat, arkivat dhe mendjet falsifikohen pareshtur, sepse “kush ka në dorë të  shkuarën, ka në dorë të ardhmen; kush ka në dorë të...
ALL1,000
More
In stock

Publisher: Fan Noli

I huaji, Albert Camus

Nga thellësitë e së ardhmes gjatë kësaj jete absurde që kisha bërë, një frymë e pakuptueshme ngjitej drejt meje duke kapërcyer vitet e pajetuara dhe kjo frymë rrafshonte në udhë e sipër gjithçka më shtrohej përpara në ato vite po aq të zbrazëta që po jetoja.
ALL800
More
In stock

Publisher: Fan Noli

Thuamë se më dashuron, Erich Maria Remarque

Thuamë që më do, duamë e thuama këtë. Kemi shumë gjëra për të arritur e këtë do ta përsëris pa u lodhur, o ti, vela ime e vogël dhe e bukur që vrapon nëpër detin me ngjyrë të verës së errët, fluturo dhe eja tek unë. Era fëshfërin në gjethet e pemëve e më thotë se pikërisht koha e lashtë e yjeve na hodhi në krahët e njëri – tjetrit.
ALL1,000
More
In stock

Publisher: Pegi

Bij dhe dashnorë, D. H. Lawrence

"Bij dhe dashnorë" është portretizimi i parë modern i një fenomeni që më pas, falë Frojdit, do të njihej si kompleksi i Edipit. Kurrë s'ka pasur djalë më të varur nga dashuria e nënës dhe më të mbushur me urrejtje për të atin sesa Pol Moreli, protagonisti i këtij romani.
ALL1,200
More
In stock