Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
Çmimi 0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
Çmimi 1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Banner

  • Ka mbaruar
Fausti, Johan Volfgang fon Gete

Fausti, Johan Volfgang fon Gete

2837

Në vepër trajtohet sesi njeriu ia shet shpirtin djallit për hir të një dashurie, dhe që në fakt, përbën një betejë të vështirë të gjatë ndërmjet njeriut dhe djallit. Në vepër do të shikoni qartë dobësitë njerëzore dhe kurthet djallëzore dhe do të kuptoni mundimin që i japin njeriut disa dëshira djallëzore.

400 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

 

Security policy (edit with Customer reassurance module)

 

Delivery policy (edit with Customer reassurance module)

 

Return policy (edit with Customer reassurance module)

Përshkrimi

Titulli: Fausti
Origjinali: Faust
Gjinia: Tragjedi
Autori: Johan Volfgang fon Gëte
Shqipëroi: Erion Luga
Shtëpia botuese: Zambaku
Viti: 2011
Fq. 160
Pesha: 0.21 kg
ISBN: 978-99956-08-07-1

Mbi librin

Në vepër trajtohet sesi njeriu ia shet shpirtin djallit për hir të një dashurie, dhe që në fakt, përbën një betejë të vështirë të gjatë ndërmjet njeriut dhe djallit. Në vepër do të shikoni qartë dobësitë njerëzore dhe kurthet djallëzore dhe do të kuptoni mundimin që i japin njeriut disa dëshira djallëzore. Libri fillon me marrëveshjen ku Krijuesi thekson mirësinë që ndodhet brenda njeriut, ndërsa djalli, Mefistofeli, ngulmon për të kundërtën.

Kjo marrëveshje është bërë mbi doktor Faustin dhe ngjarjet që zhvillohen rreth tij. Shpirti djallëzor i Mefistofelit mbron tezën se njeriu mund të nxirret lehtë nga rruga e drejtë. Me lejen që ka marrë nga Krijuesi i futet punës për ta nxjerrë Faustin nga rruga e drejtë. Fausti, që digjet nga dëshira për të patur një fuqi të pafundme, do t'ia shesë shpirtin djallit; në të vërtetë, do të dëshirojë të drejtohet nga e mira, por duke i shkuar nga pas djallit, do të zhytet në gabime. Në këtë mënyrë do të bëjë të palumtur ata që i rrethojnë dhe bëhet pjesë e përfundimit të tyre të keq.

Ndërsa Mefistofeli përpiqet të ushqejë dëshirat e pangopura të Faustit, ky i fundit do të përpiqet të kthehet në origjinë. Në fund të pjesës së parë, e dashura e tij, Margarit, bie në burg e ndërsa priste të merrte dënimin me vdekje për mëkatet e saj, një zë hyjnor e lajmëron se i janë falur mëkatet. Ndërsa në pjesën e dytë, të cilën nuk e pamë të nevojshme të ishte pjesë e librit, lexuesi shëtit nëpër botën mitologjike greke. Kjo pjesë përbëhet më shumë nga ngjarje dhe heronj të mitologjisë. Në fakt, Fausti është një përrallë popullore gjermane. Por, Gëte e pasuroi dhe i dha një kuptim më të gjerë. Autori ka punuar rreth dyzet vjet me këtë vepër.

Mbi autorin

Johan Volfgang fon Gëte, i biri i Johan Kaspar Gëtes, këshilltarit të Perandorit dhe Katerinë Elisabet Tekstorit, bijës së kryebashkiakut të Frankfurtit, lindi në Frankfurt më 28 gusht 1749. Ai është një poet dhe dijetar, emri i të cilit i ka kaluar kufijtë e Gjermanisë. Ai u rrit në një mjedis të kamur, ku dhe u edukua duke marrë mësime private të gjuhës latine dhe greke, si dhe në art dhe shkenca të ndryshme. Poezinë e parë e shkroi në moshën dhjetë vjeçare.

Në rininë e tij, me dëshirën e të atit, filloi studimet për drejtësi, por tre vjet më vonë u sëmur rëndë dhe u kthye në Frankfurt. Pas shërimit shkoi në Strasburg për të vazhduar studimet. Atje u njoh me një person që ndikoi thellësisht te ai, Johan Gotfrayt Herder. Gjatë jetës së tij, Gëte u njoh me shumë gra, por nuk gjente tek ato cilësitë që kërkonte, ndaj dhe u martua disa herë. Vuajtja për mosgjetjen e shoqes së zemrës u pasqyrua edhe në romanin e tij të dytë me titull "Vuajtjet e djaloshit Verter" në vitin 1774, një vepër në trajtë monologu.

Kjo vepër pati jehonë të madhe, shumë lexues filluan ta merrnin si shembull jetën e heroit të veprës, Verterit. Me këtë vepër Gëte u bë i njohur jo vetëm në Gjermani, por edhe në Europë. Gjatë shëtitjes së tij në Itali, pati rastin të njihej me artin klasik italian dhe pasi u kthye në Vajmar, filloi t'u kushtonte rëndësi të veçantë punëve të tij artistike. Drejtoi kryesinë e Teatrit të Vajmarit. Gjatë kësaj kohe, e shndërroi Teatrin e Vajmarit në një qendër kulturore të rëndësishme.

Ai u mor edhe me shkencat natyrore, por kjo mbeti gjithmonë nën hijen e anës së tij artistike. Në 1808, Gëte botoi pjesën e parë të Faustit dhe me këtë vepër zuri vend midis shkrimtarëve klasikë. Në vitet e mëtejshme ai përdori të gjitha energjitë e tij për të përfunduar veprat e lëna përgjysmë. Pjesën e dytë të Faustit arriti ta përfundonte vetëm disa ditë para vdekjes.

Kjo është një kryevepër e përfunduar përreth 40 vjet, ku pasqyrohet botëkuptimi i autorit për jetën. Në përmbledhjen e tij me poezi "Divan" ka ndikuar mendimi lindor dhe kryesisht ai i Hafiz Shirazit. Gëte, një nga poetët më të mëdhenj në Gjermani dhe Europë, ka ndikuar thellësisht në historinë e letërsisë dhe mendimit evropian. Gëte si studiues i Lindjes e Perëndimit dhe deri diku edhe i Islamit, me zgjedhjen e tij për të qenë qytetar i gjithë botës, është tashmë pronë e letërsisë botërore.

 

Detajet e librit
2837
0
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Zambaku

Ne, Jevgenij Zamjatin

Romani "Ne" i autorit rus Jevgenij Zamjatin është antiutopia e parë në fushën e letërsisë e të teorive shoqërore, njëherësh kryevepër letrare e autorit dhe vepër klasike e antiutopisë. E zhvendosur në kohë për njëmijë vjet, merr dhe karakterin e ukronisë.
Çmimi 750 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Orlandi i çmendun, Ludovico Ariosto, vol. 1+2

I tanë Ariosto asht në këtë kryevepër të dytë (mbas Komedisë Hyjnore) të letërsisë italiane. Ky poem kalorsjak heroik – komik asht vazhdimi i "Orlandit Dashunues" të poetit të madh Boiardo. Në dy tubëzat e para të poemit kemi të shenjuem në vija të përgjithshme argumentin që do të zhvillohet gjatë dyzetegjashtë këngëve.
Çmimi 2 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Fan Noli

Stacioni në horizont, Erich Maria Remarque

Kajin e mbërtheu një shqetësim, papritmas ndjeu se teksa qëndronte ulur këtu, gjysmë – indiferent, minutat dhe sekondat e jetës së tij iknin pa kthim, ndërkohë diku mes tyre rridhte e heshtur rrëkeja e Kohës, enigmatike dhe e frikshme në rrëshqitjen e saj të pandalshme të tejdukshme, si rrjedha e pamëshirshme e gjakut nga plaga.
Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2338

Botuesi: Zenit Editions

Uliksi, James Joyce

Megjithë përthyerjet që pëson gjatë përkthimeve ( dhe natyrisht çdo përpjekje për t'i konvertuar dredhitë idiosinkratike të Joyce – it nuk shkojnë larg) Uliksi ka patur në letërsi një efekt që s'mund të krahasohet.
Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Fan Noli

Sozia, Fjodor Dostojevski

Nuk jam intrigant dhe me këtë krenohem. Si diplomat unë nuk do të mund ta bëja. Thonë, gjithashtu, zotërinj, se zogu vetë i sulet gjuetarit. Ç’ është e vërteta, jam gati ta pranoj: po kush është këtu gjuetari, cili është zogu?
Çmimi 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001932

Botuesi: Onufri

Mbreti Lir, Uilliam Shekspir

"Mbreti Lir" është një tragjedi me pesë akte nga Uilliam Shekspir, e interpretuar në vitet 1605 - 1606 dhe e botuar në vitin 1608. Një nga tragjeditë më të mira, pjesa përshkohet nga pesimizmi dhe nihilizmi, gjë që e bën atë një vepër të preferuar të shekullit XX.
Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pegi

Bij dhe dashnorë, D. H. Lawrence

"Bij dhe dashnorë" është portretizimi i parë modern i një fenomeni që më pas, falë Frojdit, do të njihej si kompleksi i Edipit. Kurrë s'ka pasur djalë më të varur nga dashuria e nënës dhe më të mbushur me urrejtje për të atin sesa Pol Moreli, protagonisti i këtij romani.
Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000845

Botuesi: Onufri

Vilhelm Teli, Fridrih Shiler

Drama "Vilhelm Teli" është klasike nga uniteti i veprimit, që e përshkon tejpërtej. Zviceranët, në luftë kundër Austrisë, përbetimi i famshëm në Rytli, nishani i Telit dhe fitorja e Morgatës, përfundimtarja, këto janë pikat kryesore. Klasike, përveç gjuhës, e bën edhe imitimi i amfiteatrit grek, në të cilin kori zëvendësohet këtu me popullin përjashta, në...
Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMSCA-1

Kështjella blu, L. M. Montgomery

Valencia Stirling është 29 vjeçe, e pamartuar, dhe ka jetuar tërë jetën me familjen e saj në një rrugë të qetë, në një shtëpi të vogël dhe kurrë nuk guxonte ta kundërshtonte nënën e saj autoritare, gjithashtu edhe hallën që jetonte me to.
Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2487

Botuesi: Onufri

Jul Cezari, Uiliam Shekspir

Jul Cezari është tragjedia e parë e Shekspirit nga tri tragjeditë me temë nga historia romake. Ashtu si "Antoni dhe Kleopatra" dhe "Karioliani", "Jul Cezari" është një dramatizimi i ngjarjeve të vërteta. Shekspiri shkruan për Cezarin, Brutin dhe Mark Antonin duke u mbështetur mbi Lives të historianit të lashtë, Plutarkut.
Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2244

Botuesi: Argeta LMG

Sidi, Pjer Kornej

Titulli: SidiOrigjinali: Theatre ChoisiGjinia: TragjediAutori: Pjer KornejShqipëroi: Prokop M. GjergoShtëpia botuese: Argeta LMGViti: 2006Fq. 94Pesha: 0.13 kgISBN: 978-99943-30-38-1  
Çmimi 300 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002073

Botuesi: Te tjere

Katedralja e Parisit, Viktor Hygo

Të nesërmen në mëngjes, kur u zgjua, ajo e kuptoi që kishte fjetur dhe kjo gjë e çuditi. Esmeralda kishte kohë që nuk flinte. Një rreze gazmore e diellit, që po lindte, hyri nga dritarja dhe i ra asaj në fytyrë. Njëherësh me diellin, në dritare u duk edhe diçka tjetër, që i kalli frikën: fytyra e fatziut Kuazimodo.
Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000734

Botuesi: Onufri

Vuajtjet e djaloshit Verter, Johan Volfang Gëte

Përfytyrimi që ka Verteri për Sharlotën zbulon shpresën e tij të madhe për ta kthyer atë në një qenie të pafajshme. Prandaj, kur ajo hyn në roman, Verteri, nëpërmjet fjalëve dhe perceptimeve që ka, e përshkruan atë si një shëmbëlltyrë të virtytit. Ai e portretizon ashtu siç ajo i dukej në pamjen e jashtme, si një grua të
Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000798

Botuesi: Cabej

Faust, Johann Wolfgang von Goethe

Fausti nuk është vetëm një univers botëkuptimor për nga gjerësia dhe larmia e ideve, që trajtohen, përmenden apo thjesht vegojnë në të dhe që zbulohen apo shpalosen vazhdimisht në një dritë të re para nesh, sa herë që marrim të lexojmë a rilexojmë tërë veprën apo pjesë të caktuara të saj.
Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Follow us on Facebook