Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Të gjithë artikujt më të shitur
Perralla te arta
  • Perralla te arta

Perralla te arta

2651
Vellezerit Tafa

Në këtë vëllim janë përmbledhur disa nga përrallat më të famshme për fëmijë si: "Kaçurrelearta", "Xheku dhe farat magjike", "Gërshetëza", "Gishtoja", "Rreth botës për 80 ditë" dhe "Gishtëza".

1 000 Lekë
Sasia
Artikujt e fundit në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përralla të arta (kopertinë e trashë)
Origjinali: Përralla të arta
Gjinia: Përralla
Shqipëroi: Taulant Tafa, Eri Tafa
Shtëpia botuese: Vëllezërit Tafa
Viti: 2012
Fq. 140
Pesha: 1.01 kg
ISBN: 978-99956-96-28-3

Mbi librin

Në këtë vëllim janë përmbledhur disa nga përrallat më të famshme për fëmijë si: "Kaçurrelearta", "Xheku dhe farat magjike", "Gërshetëza", "Gishtoja", "Rreth botës për 80 ditë" dhe "Gishtëza".

Fragmente nga libri

Kaçurrelearta

Në anën tjetër të pyllit jetonte një vajzë e vogël që e thërrisnin Kaçurrelearta. Ajo ishte e bukur si një ëngjëll e kudo që shkonte sillte mbarësi. Atë mëngjes, Kaçurrelearta përshëndeti prindërit dhe u nis si zakonisht në shëtitjet e saj. Ndërsa ecte si e hutuar nga bukuria e mëngjesit, u gjend në një lëndinë në thellësi të pyllit. Në atë lëndinë ishte shtëpia e tre arinjve. Kaçurrelearta pa e kuptuar u drejtua në shtëpinë e madhe në lëndinën e pyllit.

Xheku dhe farat magjike

Jetonte dikur në një kasolle një grua e varfër me djalin e saj të vetëm, Xhekun. Djali rritej e jeta e tyre rrokullisej keq e më keq. Kishin shitur gjithçka për të mposhtur mjerimin dhe u kishte mbetur lopa e vetme që u mbante gjallë shpirtin. Një ditë, gjendja e tyre u rëndua shumë. Mamaja e sëmurë u detyrua t'i thoshte të birit të shiste lopën e vetme. Ajo e porositi t'i bënte sytë katër se tregtarët do ta shihnin të vogël e do ta mashtronin.

Gërshetëza

Na ishte një mbret dhe një mbretëreshë që nuk kishin fëmijë. Edhe pse kishin një mbretëri, jeta u zymtohej ngaherë e më shumë. Përballë kështjellës mbretërore, kishte kopshtin një shtrigë e zezë. Në kopshtin e saj, e asgjëkund tjetër, rritej marula magjike, një bimë që bënte mrekullira. Një ditë mbretëresha i tha mbretit të merrte një marulë magjike, ndryshe ajo do të vdiste.

Gishtoja

Burri dhe gruaja e morën djalin në kasollen e tyre dhe e quajtën Gishto. Edhe pse ata kujdeseshin shumë, ai nuk u rrit që nuk u rrit. Gishtos i pëlqente të luante e të bënte shaka. Shpesh ngjitej në supet apo shpinën e babait dhe fillonte e shëtiste sikur të kishte kodra e lëndina. Gishtoja ishte i hareshëm dhe fshatari me gruan e tij e donin shumë.

Rreth botës për 80 ditë

Fili Fogu jetonte në Londër. Çdo ditë fiks në orën 11:30, ai shkonte në të njëjtin klub për të luajtur me letra. Një ditë, në bankën pranë klubit grabitën 55 mijë paund dhe hajduti nuk po gjendej. Dikush në tavolinë tha se bota ishte aq e madhe sa hajduti e kishte të lehtë të fshihej. Fil Fogu mendonte se bota ishte e vogël. Ai vuri 20 mijë paund bast se mund të rrotullohej rreth saj për 80 ditë. Në udhëtimin e tij e shoqëronte Paspartou, shërbëtori i tij.

Gishtëza

Na ishte njëherë një grua që ëndërronte vite radhazi të kishte një vogëlushe. Koha kalonte dhe ngaqë nuk kishte fëmijë, jeta e saj ishte zymtësuar. Një ditë, ajo mësoi për një plakë të moçme që mund ta ndihmonte me këshilla. Plaka e priti ngrohtë. Ajo i fali një farë lulesh dhe e porositi ta mbillte në vazo. Gruaja e mbolli farën siç e kishte porositur plaka. Ca ditë më vonë në vazo kishte çelur një lule e verdhë dhe në mes të petaleve të lules qëndronte një vajzë e vogël, jo më e madhe se një gisht.

Detajet e librit
Vellezerit Tafa
2651
0
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Argeta LMG

Aventurat e Hakëlber Finit, Mark Twain

Hak Fini thotë: "Këtë libër e ka shkruar mister Mark Twain dhe ai i ka thënë sendet pak a shumë ashtu siç kanë ngjarë. Ca gjëra, është e vërtetë, i ka shtuar nga vetja, por përgjithësisht ka thënë të vërtetën". Dhe, me të vërtetë, Mark Twain kur ka shkruar këtë libër ka patur parasysh ngjarje dhe fakte nga jeta e tij personale.
1 100 Lekë
More

Botuesi: Aeditions

Borëbardha dhe përrallëza të tjera

Përrallat janë pjesë magjike e jetës së çdo fëmije. Në këtë thesar të bukur gjenden 6 më të dashurat prej tyre. Teksa do të uleni të lexoni, do të ndiqni Kësulëkuqen deri te shtëpia e gjyshes dhe do të takoheni me Borëbardhën dhe princin, por do të kënaqeni edhe me gjithë përrallat e tjera të kësaj serie fantastike.
500 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

Rrëmbimi i princit Oleomargarin, Mark Twain, Philip Stead

Për herë të parë në gjuhën shqipe vepra e Mark Twain – it e mbetur dorëshkrim. Në një hotel në Paris, në një mbrëmje të vitit 1879, Mark Twain po qëndronte bashkë me vajzat e tij, të cilat iu lutën që t'u rrëfente një histori.
1 360 Lekë
More

Referenca: 2254

Botuesi: Dituria

Odiseja, pershtatje per femije, Homeri

Odiseja rrëfen udhëtimin kuturisës së Odisesë nëpër detra, udhëtim që zgjati shumë vjet, por që më në fund, pas shumë provave të rrezikshme, përfundoi lumturisht dhe Odiseja mundi të kthehet në Itakë dhe të përqafojë të dashurit e vet.
450 Lekë
More

Botuesi: Botimet Dudaj

Kronikat e Narnias, Vepra e Plotë, C. S. Lewis

Narnia... vendi pas Dollapit të Rrobave, vendi i fshehtë që njohin vetëm Piteri, Suzana, Edmundi dhe Lusi... vendi ku fillon aventura. Lusi është e para që zbulon sekretin e Dollapit të Rrobave në shtëpinë e vjetër misterioze të Profesorit. Në fillim askush nuk e beson, kur ajo tregon për aventurat e saj në Narnia.
4 900 Lekë
More

Botuesi: Zambaku

Ishulli i thesarit, R.L.Stevenson

Por i riu Xhim Houkins nuk shpëton nga piratët këtë herë. A do ta gjejë ai dhe miqtë e tij thesarit përpara piratëve? A do të ikin ata nga ishulli dhe të kthehen në Angli me një anije të mbushur me flori?
500 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

Princi i lumtur dhe përralla të tjera, Oscar Wilde

Seria e klasikëve për fëmijë vjen e re dhe e freskët, përmes titujve, si Princi i vogël, Piter Pani, Aventurat e Pinokut, Bëmat e Lizës në botën e çudirave, Pipi Çorapegjata, Princi i lumtur dhe përralla të tjera, Zemër.
850 Lekë
More
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2648

Botuesi: Vellezerit Tafa

Ne boten e perrallave

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: Borëbardha, Rosaku i shëmtuar, Sirena e Vogël, Pinoku, Kësulëkuqja dhe Magjistari i Ozit.
1 000 Lekë
More

Referenca: 2650

Botuesi: Vellezerit Tafa

Thesari i perrallave

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Llampa e Aladinit", "Bukuroshja dhe Bisha", "Liza në botën e çudirave", "Ushtari prej plumbi", "Katër muzikantët e Bremenit" dhe "Libri i xhunglës".
1 000 Lekë
More

Referenca: 2652

Botuesi: Vellezerit Tafa

Perralla magjike

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Bambi", "Hirushja", "Piter Pani", "Maçoku me çizme", "Bukuroshja e fjetur" dhe "Tre derrkucët".
1 000 Lekë
More