Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Ne boten e perrallave
  • Ne boten e perrallave

Ne boten e perrallave

2648
Vellezerit Tafa

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: Borëbardha, Rosaku i shëmtuar, Sirena e Vogël, Pinoku, Kësulëkuqja dhe Magjistari i Ozit.

1 000 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Në botën e përrallave (kopertinë e trashë)
Origjinali: Në botën e përrallave
Gjinia: Përralla
Shqipëroi: Taulant Tafa, Eri Tafa
Shtëpia botuese: Vëllezërit Tafa
Viti: 2012
Fq. 140
Pesha: 1.01 kg
ISBN: 978-99956-96-26-9

Mbi librin

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: Borëbardha, Rosaku i shëmtuar, Sirena e Vogël, Pinoku, Kësulëkuqja dhe Magjistari i Ozit.

Fragmente nga libri

Borëbardha

Kohë më parë, jetonte një mbret dhe një mbretëreshë që kishin një bebe të bukur. Borëbardha e quajtën vogëlushen. Pak kohë pas lindjes së Borëbardhës, mamaja e saj, Mbretëresha, vdiq. Mbreti u trishtua shumë. Ca kohë më vonë, Mbreti u martua përsëri. Njerka ishte ziliqare dhe mbahej shumë rëndë. Ajo mendonte se askush nuk ishte më e bukur dhe më e zonja se ajo në botë.

Rosaku i shëmtuar

Mama Rosa ngrohte vezët dhe priste me padurim që ato të çelnin rika. Kur veza çeli, Mama Rosa u çudit me rosakun e sapoardhur në jetë. Sa i madh dhe sa i shëmtuar ishte! Dita e nesërme erdhi me diell. Mama Rosa u afrua në pellgun aty pranë. Ajo kërceu e para në ujë dhe pas saj kërcyen njëra pas tjetrës edhe rikat e vogla. Kërceu pas tyre edhe rosaku i shëmtuar. Mama Rosa u gëzua që edhe ai mund të notonte.

Sirena e Vogël

Dikur, thellë në ujra, jetonte Tritoni, mbreti i detrave. Pallati i tij ishte ngritur me guacka deti mbi shkëmbinj koralesh shumëngjyrësh. Ai kishte gjashtë vajza, që të gjashta sirena të detit. Për mbretin më e dashura ishte Sirena e Vogël. Ajo kishte zërin më të ëmbël dhe me orë tëra këndonte që ta shlodhte babain e saj. Sirenën e vogël e quanin Ariel.

Pinoku

Dikur, një mik i fali Xhepetos, gdhendësit të kukullave, një dru që fliste. Xhepeto e punoi drurin me shumë dashuri dhe kukullën që krijoi me të e quajti Pinok. Një çast, Pinoku u shkëput nga duart e plakut dhe u largua nga punishtja. Mjeshtri u lodh për ta kapur. Pinoku qante me zë të lartë e nuk pranonte të kthehej në shtëpi. Një polic mendoi se Xhepeto po e keqtrajtonte djalin dhe e mbylli plakun në qeli.

Kësulëkuqja

Na ishte njëherë një vajzë e vogël dhe shumë e mirë. Gjyshja e donte shumë dhe thuri për të një pallto me një kësulë të kuqe. Që nga ajo ditë, të gjithë e thërrisnin vajzën e vogël Kësulëkuqe. Një ditë gjyshja ishte e sëmurë dhe mamaja i kërkoi Kësulëkuqes t'i çonte një shportë me ëmbëlsira. Pas pak, Kësulëkuqja u gjend në mes të pyllit.

Magjistari i Ozit

Dorotia jetonte në thellësi të Kansasit më Xhaxha Henrin dhe Teta Emin. Kasollja e tyre kishte vetëm një dhomë. Xhaxha Henri dhe Teta Emi flinin në një shtrat të madh në një anë të saj, ndërsa Dorotia në një shtrat të vogël në anën tjetër. Nën dysheme, kishte edhe një bodrum të mbuluar me kapak druri, ku strehoheshin kur frynin stuhi të mëdha. Dorotia kishte edhe një qen që e quanin Toto që e ndiqte pas kudo ku shkonte.

 

Detajet e librit
Vellezerit Tafa
2648
0
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Zambaku

Aventurat e Bakut, Xhek London

Në këtë roman, autori na përshkruan me tone realiste peripecitë e një qeni të përvuajtur e të etur për dashuri. Megjithë kushtet negative, drita e dashurisë nuk është fikur dhe do të ndriçojë përsëri.
350 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Te tjere

Jasemini në vendin e gënjeshtarëve, Gianni Rodari

Në një vend ku sipas urdhrit të sovranit gjithçka funksionon në të kundërt dhe është e ndaluar të thuhet e vërteta mbërrin Jasemini me zërin e tij të fuqishëm, i cili me ndihmën e miqve simpatikë mposht arrogancën dhe bën të triumfojë sinqeriteti.
770 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dritan Tirana

Drakula, përshtatje për fëmijë, Bram Stoker

Xhonatan Harkëri dërgohet të takojë një klient të kompanisë së tij në një pjesë të largët të Europës. Kështjella është e shkretë dhe konti është mikpritës tepër i çuditshëm. Por i riu Xhonatan nuk dyshon fare se ai dhe njerëzit rreth tij do të vihen në rrezikun më të madh dhe në llahtarin më të tmerrshëm që dikush mund të përfytyrojë!
620 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: UEGEN

Mbreti i fëmijëve të botës, Janusz Korczak

Në kohën kur isha sa fëmija i këtij romani, dëshiroja ta bëja vetë gjithçka që është shkruar aty. Por më pas e kam harruar dhe tani jam plak. Nuk kam as kohë, as fuqi për të ndërmarrë luftëra, apo të shkoj te kanibalët.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Rrëfenja për vajzat

Në këtë vëllim me plot ilustrime tërheqëse janë paraqitur përshtatjet të kryeveprave botërore për fëmijë.
1 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2650

Botuesi: Vellezerit Tafa

Thesari i perrallave

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Llampa e Aladinit", "Bukuroshja dhe Bisha", "Liza në botën e çudirave", "Ushtari prej plumbi", "Katër muzikantët e Bremenit" dhe "Libri i xhunglës".
1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Aeditions

Rosaku i shëmtuar dhe përrallëza të tjera

Përrallat janë pjesë magjike e jetës së çdo fëmije. Në këtë thesar të bukur gjenden 6 më të dashurat prej tyre. Teksa do të uleni të lexoni, do të zbuloni botën e nënujshme të Sirenës së Vogël dhe do të ndiqni Dymbërdhjetë Princeshat Valltare në aventurën e tyre, por do të kënaqeni edhe me gjithë përrallat e tjera të kësaj serie fantastike.
500 Lekë
More
Ka mbaruar
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2650

Botuesi: Vellezerit Tafa

Thesari i perrallave

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Llampa e Aladinit", "Bukuroshja dhe Bisha", "Liza në botën e çudirave", "Ushtari prej plumbi", "Katër muzikantët e Bremenit" dhe "Libri i xhunglës".
1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2651

Botuesi: Vellezerit Tafa

Perralla te arta

Në këtë vëllim janë përmbledhur disa nga përrallat më të famshme për fëmijë si: "Kaçurrelearta", "Xheku dhe farat magjike", "Gërshetëza", "Gishtoja", "Rreth botës për 80 ditë" dhe "Gishtëza".
1 000 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: 2652

Botuesi: Vellezerit Tafa

Perralla magjike

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Bambi", "Hirushja", "Piter Pani", "Maçoku me çizme", "Bukuroshja e fjetur" dhe "Tre derrkucët".
1 000 Lekë
More
Ka mbaruar