• Banner

Thesari i perrallave

2650

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Llampa e Aladinit", "Bukuroshja dhe Bisha", "Liza në botën e çudirave", "Ushtari prej plumbi", "Katër muzikantët e Bremenit" dhe "Libri i xhunglës".

1 000 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Thesari i përrallave (kopertinë e trashë)
Origjinali: Thesari i përrallave
Gjinia: Përralla
Shqipëroi: Taulant Tafa, Eri Tafa
Shtëpia botuese: Vëllezërit Tafa
Viti: 2012
Fq. 140
Pesha: 0.955 kg
ISBN: 978-99956-96-27-6

Mbi librin

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Llampa e Aladinit", "Bukuroshja dhe Bisha", "Liza në botën e çudirave", "Ushtari prej plumbi", "Katër muzikantët e Bremenit" dhe "Libri i xhunglës".

Fragmente nga libri

Llampa e Aladinit

Na ishte njëherë një djalë i varfër, i mbetur jetim që e quanin Aladin. Djali ishte si i hutuar dhe babai nuk e dinte se ç'fat do të kishte në jetë. Babai vdiq dhe Aladini mbeti vetëm me mamanë. Një ditë shkoi në treg dhe atje dikush i tha se ishte xhaxhai i tij i humbur prej kohësh. Aladini i padjallëzuar e ftoi në shtëpi. Edhe mamaja e tij u çudit. Ai që shtirej si xhaxhai premtoi ta ndihmonte Aladinin e ta bënte një pasanik të madh.

Bukuroshja dhe Bisha

Jetonte dikur një tregtar shumë i pasur. Ai kishte tre vajza. Vajza më e madhe quhej Arta, e dyta quhej Linda dhe e treta, më e vogla, quhej Bukuroshe. Tregtari e donte shumë vajzën e vogël që e shoqëronte në çdo hap dhe i falte shumë gëzim. Një ditë, ai mori lajmin e hidhur se anijet e tij ishin mbytur nga një furtunë e madhe. Liza në botën e çudirave Një ditë të ngrohtë pranvere, Liza po shlodhej në kopësht. Motra po lexonte një libër dhe Liza ndiqte me vëmendje faqet që shfletoheshin. Libri nuk kishte ilustrime dhe Liza u mërzit. Papritmas, një lepur i bardhë vrapoi pranë saj duke u ankuar se ishte shumë vonë. Liza kurrë më parë nuk kishte parë një lepur me jelek, prandaj dhe u bë kureshtare.

Ushtari prej plumbi

Piteri i vogël dhe motra e tij nuk përmbaheshin nga gëzimi kur babai solli kutinë e dhuratave në ditëlindjen e Piterit. Piteri hapi kutinë dhe brohëriti vetvetiu kur pa se aty kishte 25 ushtarë. Të gjithë ishin të ngjashëm me njëri – tjetrin, me përjashtim të njërit. Ata kishin veshur uniforma kuq e blu dhe mbanin pushkë në njërin sup. Që të gjithë ishin të derdhur në plumb. Ai që ndryshonte kishte vetëm një këmbë e ndoshta nuk kishte mjaftuar plumbi për këmbën tjetër. Fëmijët vendosën ta mbanin edhe atë në fushën e lojës.

Katër muzikantët e Bremenit

Në një fshat të largët, një fshatar e largoi gomarin e plakur nga shtëpia. Ec dhe ec dhe u lodh gomari. Ndaloi pranë trungut të një druri të moçëm. Aty ishte shtrirë një qen. Dhe ai, i plakur, i lodhur e i mërzitur...
-Eja me mua, - i tha gomari, - shkojmë të kërkojmë fatin tonë.
-Unë nuk eci dot, - tha qeni, - nuk më mbajnë këmbët.
-Si të duash, - tha gomari, - por nuk duhet vrarë shpresa. Kushedi ç'na pret përpara.

Libri i xhunglës

Një mëngjes herët, heshtja në xhungël u thye nga kuisjet që vinin nga një kanistër në ujrat e lumit. Kuisje e një këlyshi të tillë nuk ishte dëgjuar kurrë më parë në xhungël. Fati e solli që Bagera, një panterë e mirë, që po endej në xhungël, kishte ndjekur kanistrën e vogël me kuisjet e panjohura. Nuk ishte një këlysh i zakonshëm xhungle.
-Është këlysh njeriu! – klithi Bagera.

Detajet e librit
Vellezerit Tafa
2650
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2648

Botuesi: Vellezerit Tafa

Ne boten e perrallave

(0)

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: Borëbardha, Rosaku i shëmtuar, Sirena e Vogël, Pinoku, Kësulëkuqja dhe Magjistari i Ozit.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2651

Botuesi: Vellezerit Tafa

Perralla te arta

(0)

Në këtë vëllim janë përmbledhur disa nga përrallat më të famshme për fëmijë si: "Kaçurrelearta", "Xheku dhe farat magjike", "Gërshetëza", "Gishtoja", "Rreth botës për 80 ditë" dhe "Gishtëza".

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2652

Botuesi: Vellezerit Tafa

Perralla magjike

(0)

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Bambi", "Hirushja", "Piter Pani", "Maçoku me çizme", "Bukuroshja e fjetur" dhe "Tre derrkucët".

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Ideart

Keshtjella e Perrallave, Claudio Cernuschi

(0)

Në një mbretëri shumë të largët, gjendet një kështjellë madhështore në të cilën do të takoni princa kurajoz, princesha të bukura, shtriga të liga dhe zana zemërmira, por në këtë festë mungon akoma dikush... pikërisht ti!

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMSCA-1

Xhejni, L. M. Montgomery

(0)

Për aq kohë sa Xhejni mund të mbajë mend, ajo dhe e ëma kanë jetuar së bashku me gjyshen e saj të ashpër në një banesë të zymtë në Toronto. Xhejni gjithmonë besonte se babai i saj kishte vdekur, derisa ajo rastësisht mësoi se ai ishte gjallë e shëndoshë e mirë dhe jetonte në ishullin Princ Eduard. Asaj i lindi dëshira për ta parë atë... Si vijon më tej?...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: IDK

Mio, i vogli Mio, Astrid Lindgren

(0)

I vogli Mio gjithnjë kishte menduar se qe një fëmijë jetim, të cilin e kishin birësuar teto Edla dhe xha Siksteni. Kjo gjë e trishtonte mjaft. Por ja që një ditë prej ditësh, befas ai mori si dhuratë një mollë të artë, e po ashtu, gjeti një shishe të hedhur birre, dhe, ke parë ti, sapo e mori atë në dorë, pa se brenda saj diçka po lëvizte.

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001642

Botuesi: Te tjere

Princi dhe i varfëri, Mark Twain

(0)

E gjithë vepra e Mark Twain frymëzohet nga ngjarje dhe vende ku jetoi apo vizitoi, ndaj konsiderohen si autobiografike. Vepra e tij ndahet përgjithësisht: përshtypjet e udhëtimit, kujtimet e fëmijërisë dhe rinisë së hershme, narracionet satirike të përshtatura në Mesjetë dhe Rilindje.

Çmimi 300 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2649

Botuesi: Vellezerit Tafa

101 fabula dhe perralla

(2)

Një pëllumb, çdo mëngjes, linte zogjtë në çerdhe dhe fluturonte për të kërkuar ushqimin. Një ditë, ca gjahtarë e diktuan pëllumbin në arën me grurë dhe e qëlluan. Pëllumbi i plagosur u fut në një shpellë. Befas dëgjoi një hungërimë drithëruese. Një luan qëndrontë mbi kokën e tij.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Cabej

Çarli dhe ashensori i madh prej xhami, Roald Dahl

(0)

A keni kureshtje të dini si vijojnë aventurat plot humor e fantazi të Vili Vonkës e Çarlit të librit "Çarli dhe Fabrika e Çokollatave"? Të mësoni për Ashensorin e Madh prej Xhami që vozit në hapësirë më mirë se një anije kozmike, me "astronautët trima" Vili Vonka e Çarli Buket?

Çmimi 1 450 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Albas

Triumfi i Zeros, Gianni Rodari

(0)

Mesazhi i poezisë "Triumfi i Zeros" i shkrimtarit italian për fëmijë, Xhani Rodari, lidhet jo vetëm me rëndësinë e 0-s si numër, por dhe me atë se çdo njeri, sado i parëndësishëm të duket në sipërfaqe, ka brenda vetes vlera, që mjafton t'ia zbulosh. Ky libër merr jetë nëpërmjet ilustrimeve elegante e të këndshme.

Çmimi 980 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)