• Banner

  • Ka mbaruar

Perralla magjike

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Bambi", "Hirushja", "Piter Pani", "Maçoku me çizme", "Bukuroshja e fjetur" dhe "Tre derrkucët".

1 000 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Përralla magjike (kopertinë e trashë)
Origjinali: Përralla magjike
Gjinia: Përralla
Shqipëroi: Taulant Tafa, Eri Tafa
Shtëpia botuese: Vëllezërit Tafa
Viti: 2012
Fq. 140
Pesha: 0.963 kg
ISBN: 978-99956-96-25-2

Mbi librin

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Bambi", "Hirushja", "Piter Pani", "Maçoku me çizme", "Bukuroshja e fjetur" dhe "Tre derrkucët".

Fragmente nga libri

Bambi

Kishte ndodhur diçka e mrekullueshme në thellësi të pyllit. Kishte lindur Bambi, drenushi i vogël i Drerit të Madh, Mbretit të Pyllit.
-Ti je princ, - i pëshpëriti Mama Drenusha, ndërsa e pëkëdhelte në hundë Bambin. Kushdo që vinte e ledhatonte dhe i falte dhurata.

Hirushja

Na ishte njëherë një vajzë jetime. Ajo jetonte me njerkën dhe dy vajzat e saj. Jetimja e vogël bënte të gjitha punët e shtëpisë dhe e mbulonte hiri. Nga hiri që e mbulonte e thërrisnin Hirushe. Edhe pse e mbulonte hiri, ajo ishte shumë e bukur, ndërsa vajzat e njerkës ishin të shëmtuara dhe zemërzeza.

Piter Pani

Nuk mund të gjendej shtëpi më e gëzueshme se ajo e Darlingëve. Aty zhurmonin tre fëmijë çamarrokë: Uendi, Xhoni dhe Majku. Babai i tyre, Zoti Darling ishte një burrë i urtë dhe mamaja e tyre një grua e qeshur. Ata kishin edhe një qen që e quanin Nana. Çdo natë, mamaja u lexonte përralla fëmijëve dhe çdo natë Piter Pani dëgjonte jashtë dritares përrallat e tyre.

Maçoku me çizme

Maçoku ishte tepër i zgjuar. Ai e ndjeu brengën e të zot dhe po mendonte si ta lehtësonte. Kishte vendosur ta bënte të pasur. Maçoku i kërkoi djalit të vogël të mullixhiut t'i blinte një palë çizme dhe një kapelë. Djali i vogël u mendua gjatë, pastaj me ato pak qindarka që i kishin mbetur në xhepa, i bleu maçokut edhe çizmet, edhe kapelën që kërkonte.

Bukuroshja e fjetur

Na ishin njëherë një Mbret i mirë dhe një Mbretëreshë e bukur që nuk kishin fëmijë. Një ditë, një zanë erdhi dhe i tha Mbretëreshës se do të bëhej me një vajzë. Dhe shpejt Mbretëresha solli në jetë një vajzë të bukur. Mbreti dhe Mbretëresha sikur fluturonin nga lumturia e ardhjes së vajzës.

Tre derrkucët

Mama Dosa jetonte në një kasolle me tre derrkucët e saj. Derrkucët u rritën shpejt e nuk vërtiteshin më dot në kasollen e vogël. Atyre u duhej një strehë tjetër. Një ditë, derrkucët u larguan që të ndërtonin kasollet e tyre. Mamaja i porositi të ndërtonin kasolle të forta që t'i mbronte nga ujku i keq. Tre derrkucët e dinin se ujku nuk u ndahej hap pas hapi.

Detajet e librit
Vellezerit Tafa
2652
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2648

Botuesi: Vellezerit Tafa

Ne boten e perrallave

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: Borëbardha, Rosaku i shëmtuar, Sirena e Vogël, Pinoku, Kësulëkuqja dhe Magjistari i Ozit.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2650

Botuesi: Vellezerit Tafa

Thesari i perrallave

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Llampa e Aladinit", "Bukuroshja dhe Bisha", "Liza në botën e çudirave", "Ushtari prej plumbi", "Katër muzikantët e Bremenit" dhe "Libri i xhunglës".

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2651

Botuesi: Vellezerit Tafa

Perralla te arta

Në këtë vëllim janë përmbledhur disa nga përrallat më të famshme për fëmijë si: "Kaçurrelearta", "Xheku dhe farat magjike", "Gërshetëza", "Gishtoja", "Rreth botës për 80 ditë" dhe "Gishtëza".

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Cabej

Çarli dhe ashensori i madh prej xhami, Roald Dahl

A keni kureshtje të dini si vijojnë aventurat plot humor e fantazi të Vili Vonkës e Çarlit të librit "Çarli dhe Fabrika e Çokollatave"? Të mësoni për Ashensorin e Madh prej Xhami që vozit në hapësirë më mirë se një anije kozmike, me "astronautët trima" Vili Vonka e Çarli Buket?

Çmimi 1 450 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zambaku

Tregime të zgjedhura, Anton Cehov

 Pena e tij lëvroi shumë tema, nga më të rëndomtat e deri më të komplikuarat. Në vend që të thellohet në temat e prekura dhe të mundohet të japë një mesazh, Çehovi mundohet ta paraqesë realitetin ashtu siç është.

Çmimi 350 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Liza në botën e çudirave, Lewis Carroll

Është një botë tjetër, në të cilën mund të arratiset cilido prej nesh, kur realiteti i gjërave dhe veprimeve të përditshme na duket shumë i rëndë: kjo është bota e fantazisë, ku nuk ka kufij të asnjë lloji, ku gjithçka mund të jetë dhe mund të mos jetë...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Klasikët e mi të parë

Në këtë botim tërheqës janë përshtatur një sërë historish klasike në një mënyrë sa më të thjeshtë për fëmijët dhe plot me ilustrime mahnitëse. Ky botim ndahet në tre libra: "Përralla për të ëndërruar", "Përralla klasike" dhe "Histori klasike".

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000552

Botuesi: OMSCA-1

Gra të vogla, Luiza Mei Ellkot

Një nga librat më të bukur të të gjitha kohërave "Gra të vogla" është më shumë se kaq: një libër i pavdekshëm. Ky libër, që nga koha e botimit të parë e deri më sot, është ribotuar pafundësisht. Pasi të lexohet është e pamundur të harrohet.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2651

Botuesi: Vellezerit Tafa

Perralla te arta

Në këtë vëllim janë përmbledhur disa nga përrallat më të famshme për fëmijë si: "Kaçurrelearta", "Xheku dhe farat magjike", "Gërshetëza", "Gishtoja", "Rreth botës për 80 ditë" dhe "Gishtëza".

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Albas

Piktori, Gianni Rodari

Në fletët e mëdha të këtij libri të shkrimtarit italian për fëmijë Xhani Rodari, piktori i varfër, që s'ka asnjë lek për të blerë ngjyra, paraqitet si një siluetë e bardhë në sfondin gri. Nëse e nxitni fëmijën ta shkruajë këtë tekst në formë poezie, do ta shikoni se do të dalë një vjershë me strofa dhe rimë.

Çmimi 980 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)