• Banner

101 fabula dhe përralla

Një pëllumb, çdo mëngjes, linte zogjtë në çerdhe dhe fluturonte për të kërkuar ushqimin. Një ditë, ca gjahtarë e diktuan pëllumbin në arën me grurë dhe e qëlluan. Pëllumbi i plagosur u fut në një shpellë. Befas dëgjoi një hungërimë drithëruese. Një luan qëndrontë mbi kokën e tij.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: 101 fabula dhe përralla (kopertinë e trashë)
Origjinali: 101 fabula dhe përralla
Gjinia: Përralla, fabula
Shqipëroi: Taulant Tafa, Eri Tafa
Shtëpia botuese: Vëllezërit Tafa
Viti: 2012
Fq. 140
Pesha: 0.981 kg
ISBN: 978-99956-96-09-2

Fragmente nga libri

Përgjigjia e Luanit

Na ishte njëherë një luan plak që shlodhej buzë liqenit. Kur ai mbylli sytë, një tufë harabelash mbi kokën e tij po e përçmonin.
-Shikoni se çfarë leshrash të shëmtuara ka, - thoshte një harabel.
-Shikoni ç'gjumash është, - thoshte një tjetër.
-Më duket si qorr dhe shurdh, - thoshte një tjetër.
-Po të ishte aq trim sa mbahet, do të na përgjigjej, - shtonte një tjetër.
Luani ngriti putrat. Zogjtë u trembën dhe u larguan.
-Përse ikët pa e dëgjuar përgjigjen? – tha luani.

Luani, dhelpra dhe gomari

Luanit nuk po i ecte më gjahu dhe thirri dhelprën ta ndihmonte. Dhelpra e dëgjoi më vëmendje dhe doli nga shpella. Në një lëndinë takoi një gomar dhe i tha se mbreti i pyllit po e priste në një takim mbretëror. Gomari nxitoi të shkonte në shpellën mbretërore. Kur gomari shkeli në shpellë, luani u hodh mbi të dhe e zuri nga gryka. Luani hëngri me nxitim për të shuar urinë dhe pas pak shkoi tek burimi për të pirë ujë. Dhelpra përfitoi nga ikja e luanit dhe sa hap e mbyll sytë i hëngri trutë gomarit.
-Ku janë trutë e gomarit? Nuk po i shoh, - tha luani kur u kthye nga burimi.
-Nëqoftëse gomari do të kishte tru, nuk do të vinte me këmbët e tij në shpellën tuaj, - i tha dhelpra.

Pëllumbi i plagosur

Një pëllumb, çdo mëngjes, linte zogjtë në çerdhe dhe fluturonte për të kërkuar ushqimin. Një ditë, ca gjahtarë e diktuan pëllumbin në arën me grurë dhe e qëlluan. Pëllumbi i plagosur u fut në një shpellë. Befas dëgjoi një hungërimë drithëruese. Një luan qëndronte mbi kokën e tij. Pëllumbi mendoi se i kishte ardhur fundi. Nga larg dëgjoheshin krismat e armëve të gjahtarëve, mbi kokë i qëndronte luani. Luanit i erdhi keq për zogun e plagosur dhe u largua. Kur u qetësua, pëllumbi mendoi me dhimbje se nganjëherë njerëzit janë më të egër se egërsirat dhe se egërsirat janë më zemërgjera se njerëzit.

Detajet e librit
Vellezerit Tafa
2649
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000211

Botuesi: Aeditions

Përralla shqiptare 100 + 1 natë, Libri i dytë, Virgjil Muçi

Në këtë vëllim të dytë të përmbledhjes “Përralla shqiptare 100+1 natë”, magjia e pasurisë folklorike shqiptare, vazhdon... “Hysen Begu dhe xhindesha”, “Qerosi që vrau kuçedrën”, “Djali, shkabonja dhe e Bukura e dheut”, si dhe plot përralla të tjera, kanë ardhur nga gurra popullore drejt e në faqet e këtij libri që na tregon edhe një herë se përrallat nuk...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Cabej

Matilda, Roald Dahl

Babai i Matildës, Zoti Krimbaçi, mendon se ajo s'është veçse një picirruke mendjemadhe. Ndërsa e ëma kalon çdo pasdite duke luajtur bingo. Por drejtoresha e shkollës? Ajo është më e tmerrshmja nga të gjithë!

Çmimi 850 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMSCA-1

Të sapomartuarit, Ethel Turner

“Të sapomartuarit” është romani më i ri botuar nga Shtëpia Botuese OMSCA-1 “, i shkrimtares Ethel Turner, që rrëfen fillimin e martesës së dy të rinjve të dashuruar, të cilët zanafillën e njohjes së tyre e kishin që nga fëmijëria e hershme.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zambaku

Ishulli i thesarit, R.L.Stevenson

Por i riu Xhim Houkins nuk shpëton nga piratët këtë herë. A do ta gjejë ai dhe miqtë e tij thesarit përpara piratëve? A do të ikin ata nga ishulli dhe të kthehen në Angli me një anije të mbushur me flori?

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Eskili në prozë, përshtatje për fëmijë, Janis Benekos

Eskili, poeti i parë i madh i Greqisë së Lashtë, luftëtar dhe këngëtar i lirisë së atdheut dhe i fitores së demokracisë mbi tiraninë, i patriotizmit dhe i së vërtetës. Edhe pse lëndën e mori nga mitologjia, ai mbrujti me të probleme të rëndësishme të shoqërisë së kohës: gdhendi shpirtra guximtarë dhe liridashës të përmasave të jashtëzakonshme.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zambaku

Poliana, Eleanor H. Porter

 Muzika i shtoi karakterit të saj butësinë, ndjeshmërinë dhe thellësinë në këndvështrimin e saj ndaj jetës. Autorja në romanin e saj “Poljana” në  njëfarë mënyre ka prenzantuar jetën dhe ndjenjat e saj.

Çmimi 450 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2254

Botuesi: Dituria

Odiseja, pershtatje per femije, Homeri

Odiseja rrëfen udhëtimin kuturisës së Odisesë nëpër detra, udhëtim që zgjati shumë vjet, por që më në fund, pas shumë provave të rrezikshme, përfundoi lumturisht dhe Odiseja mundi të kthehet në Itakë dhe të përqafojë të dashurit e vet.

Çmimi 450 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Albas

Përrallat e Andersenit, Hans Christian Andersen

Mirëpo një pjesë e mirë e përrallave të tij nuk mbyllen me fund të lumtur, siç mbyllen zakonisht përrallat, por kanë fund të trishtë. Këto përralla pasqyrojnë realitetin e zakonshëm, ndërsa autori me imagjinatën e tij të pasur dhe me një mjeshtëri të madhe arrin që këtë realitet ta bëjë më të fuqishëm. Pas çdo përralle të Andersenit qëndron një filozofi e...

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (2)
Grade