• Banner

Keshtjella dhe eklipsi gjysmeshekullor, Luftar Pepmarku
  • Keshtjella dhe eklipsi gjysmeshekullor, Luftar Pepmarku

Keshtjella dhe eklipsi gjysmeshekullor, Luftar Pepmarku

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 494 Lekë Deri në 1 481 Lekë

Kjo vepër është një analizë origjinale e historisë së Shqipërisë gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe veçanërisht e drejtuesve më të spikatur të Lëvizjes së Legalitetit të asaj periudhe, por edhe dhjetëvjeçarë më vonë gjatë Shqipërisë post - komuniste. Autori bën një analizë midis dy regjimeve: periudhës së Monarkisë Shqiptare dhe regjimit komunist si filozofi shtetformimi dhe pushtetmbajtëse të kundërta.

500 Lekë
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: Kështjella dhe eklipsi gjysmëshekullor
Origjinali: Kështjella dhe eklipsi gjysmëshekullor
Gjinia: Histori / studim
Autori: Luftar Pepmarku
Shqipëroi:
Shtëpia botuese: Geer
Viti: 2007
Fq. 254
Pesha: 0.29 kg
ISBN: 978-99943-38-65-8

Kjo vepër është një analizë origjinale e historisë së Shqipërisë gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe veçanërisht e drejtuesve më të spikatur të Lëvizjes së Legalitetit të asaj periudhe, por edhe dhjetëvjeçarë më vonë gjatë Shqipërisë post - komuniste. Autori bën një analizë midis dy regjimeve: periudhës së Monarkisë Shqiptare dhe regjimit komunist si filozofi shtetformimi dhe pushtetmbajtëse të kundërta. Autori e paraqet monarkinë si simbol të promovimit të vlerave të popullit dhe kombit drejt mirëqënies dhe bashkimit kombëtar; ndërsa antipodi i saj, diktatura komuniste, si simbol i tradhtisë dhe përçarjes kombëtare, i krimit ndaj jetës, krimit politik dhe ekonomik, që solli si pasojë shkatërrimin e vendit dhe regresionin total në të gjitha fushat dhe rrënimin e perspektivës së zhvillimit në raport me fqinjët. Autori, duke u bazuar në vetë dokumentet e kohës së regjimit komunist, ka arritur të dëshmojë shkatërrimin e institucionit demokratik të shprehjes së vullnetit të popullit nëpërmjet votës dhe manipulimit kriminal të saj në të vetmet zgjedhje gjysëm - pluraliste që u zhvilluan më 2 dhjetor 1945. Në këtë vepër, autori shfaq hapur simpatinë e tij kundrejt drejtuesve të spikatur të Lëvizjes së Legalitetit në luftën e tyre kundër fashizmit dhe diktaturës komuniste dhe gjithashtu shpreh qëndrimin e tij pozitiv ndaj kontributit të Mbretit Zog në themelimin e shtetit modern shqiptar.  

Detajet e librit
Te tjere
SKU001712
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001661

Botuesi: Skanderbeg Books

Fjalor Historik i Kosoves, Robert Elsie

Ky botim i dytë i Fjalorit Historik të Kosovës, i rishikuar dhe zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme, i jep lexuesit informacione më të fundit për Kosovën dhe popullin e saj deri në mes të vitit 2010, duke përfshirë kështu periudhën e administrimit ndërkombëtar deri te shpallja e pavarësisë në shkurt të vitit 2008, dhe më te

Çmimi 2 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: IDK

Despotë të Epirit dhe princër të Maqedonisë, Paolo Petta

Me vdekjen e Gjergj Kastriot Skënderbeut, çdo rezistencë tjetër ndaj turqve rezultoi e padobishme: Shqipëria u kthye në një provincë të Perandorisë Otomane. Për ata që kishin luftuar deri atëherë heroikisht kishte vetëm dy rrugë: o të hiqnin dorë nga besimi i tyre dhe të integroheshin në botën islame, ose të emigronin në ndonjë vend të krishterë për të...

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Shqipëria në vitet 1912-1944, Xhemal Kusi

Ai përshkruan me detaje edhe kontradiktat që lindën mes Esat Pashë Toptanit dhe Ismail Bej Qemal Vlorës në muajt e parë pas Shpalljes së Pavarësisë. Atmosfera dhe entuziazmi para dhe pas ardhjes së Princ Wied-it përbëjnë një dëshmi autentike dhe një panoramë realiste që përputhet dhe me burimet diplomatike të kancelarive europiane të kohës. Xhemal Kusi...

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2865

Botuesi: Plejad

Xhorxh Bajroni, Afrim Karagjozi

Ai kishte vlera të mëdha shpirtërore e mendore, por ato binin në humnerë. Çdo gjë të mirë që kishte binte e humbiste në ato gremina që kishte hapur shoqëria. Kështu u krijuan honet brenda tij, ku jehuan veset e kohës, ku ranë dhe u fashitën dëshirat, shpresat dhe gëzimet. Një legjendë e stërzgjatur u thur rreth tij, por ai që

Çmimi 1 250 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Tharja e kënetës së Maliqit, Artan Hoxha

Tharja e kënetës së Maliqit ka shërbyer si një simbol i rëndësishëm i programit të modernizimit të Shqipërisë. Në periudhën midis dy luftërave botërore, projekti shërbeu si metaforë e bonifikimit të së shkuarës, e zhbërjes së trashëgimisë osmane dhe e orientimit të vendit kah modeleve perëndimore. Kundërvënia midis progresit dhe prapambetjes u shkri me...

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001170

Botuesi: Tirana Times

Pak ndryshe, Astrit Lulushi

Me gjuhë sintetike e elastike që të kujton herë – herë Volterin apo Emile Chartier (Alain), me ngjeshje ideore dhe forcë konkluduese që shkon deri në aforizma a shpërthime proverbiale, Astrit Lulushi vjen me këtë libër për t'i thënë disi ndryshe dukuritë e jetës sonë, përmes lëvrimesh filozofike, sociologjike e kulturore.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000355

Botuesi: Shtepia Botuese 55

Historia e shtetit shqiptar 1912 - 2005, Kastriot Dervishi

Në morinë e botimeve për historinë moderne të Shqipërisë, ky botim synon të japë një model të ri, duke u përpjekur të sjelë në nivele të duhura atë që ka të bëjë me kujtesën kombëtare si dhe me nxjerrjen e së vërtetës, pavarsisht nga rrethanat e zhvillimeve politike dhe nga pesha që ka marrë zhvillimi i ngjarjeve.

Çmimi 10 000 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)