• Banner

  • I ri

Mbreteria e askujt, T. J. Winnifrith

Perandoria Romake, Bizantine dhe Osmane, pushtimi i huaj, komunizmi dhe konflikti fisnor: këto kanë qenë realitetet e jetës në Shqipërinë e veriut prej shekujsh.

1 800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli:Mbreteria e askujt
Kategoria: Histori
Autori:T. J. Winnifrith
Perktheu:Azem Deliu, Fatjona Jahaj
Botues: Artini
Viti: 2023
Fq. 370
Pesha: 0.590 kg
ISBN: 978-9951-28-234-5
Ky libër është në gjuhën shqipe


Mbi librin

Perandoria Romake, Bizantine dhe Osmane, pushtimi i huaj, komunizmi dhe konflikti fisnor: këto kanë qenë realitetet e jetës në Shqipërinë e veriut prej shekujsh.

Në këtë histori të pasur dhe gjithëpërfshirëse, Tom Winnifrith shqyrton shumë elementë të ndryshëm që kanë formësuar këtë rajon të pavarur dhe pak të njohur të Ballkanit. Ai eksploron ndarjen themelore midis jugut të Shqipërisë dhe veriut të saj misterioz, romantik më feudal, më fisnor, më katolik dhe më i prirur ndaj ndikimit austriak dhe italian.

Është gjithashtu një rajon më pak i prekur nga Greqia, e lashtë dhe moderne, dhe nga Bizanti mesjetar apo besimi ortodoks. Shqipëria e veriut, me një terren dhe klimë shumë më të ashpër se jugu i vendit, ka pasur tradicionalisht shumë pak respekt për ligjin dhe autoritetin, ndërsa banorët e saj mbeten të nënshtruar ndaj një kodi të lashtë nderi - kanunit - që kërkon gjakmarrje dhe hakmarrje të tmerrshme.

Mbretëria e Askujt gjurmon historinë e këtij rajoni jashtëzakonisht të bukur, të trazuar shpesh si nga pushtuesit ashtu edhe nga grindjet e brendshme, por duke ruajtur një identitet dhe karakter të veçantë kombëtar.

Nga origjina e saj në mbretërinë e lashtë të Ilirisë dhe provincën romake të Ilirikut, përmes sundimit bizantin dhe osman, dhënies së pavarësisë së Shqipërisë në 1912, ngritjes dhe rënies së komunizmit deri në demokracinë e saj të brishtë aktuale, Shqipëria e veriut mund të shihet si një vend kulturor, udhëkryq - veçanërisht i shquar duke pasur parasysh peizazhin e tij malor dhe të vështirë.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001661

Botuesi: Skanderbeg Books

Fjalor Historik i Kosoves, Robert Elsie

Ky botim i dytë i Fjalorit Historik të Kosovës, i rishikuar dhe zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme, i jep lexuesit informacione më të fundit për Kosovën dhe popullin e saj deri në mes të vitit 2010, duke përfshirë kështu periudhën e administrimit ndërkombëtar deri te shpallja e pavarësisë në shkurt të vitit 2008, dhe më te

Çmimi 2 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2625

Botuesi: SARAS

Flamuri i Kombit Shqiptar, Jaho Brahaj

Tezat e lashtësisë së shqiponjës dykrenare, emblemë dhe simbol i Flamurit të kombi tonë, ka më shumë se dy shekuj që është vënë në qendër të vëmendjes së dijetarëve të huaj dhe shqiptarë. Kësaj teme i kushtohet studimi i autorit Jaho Brahaj, i njohur në fushën e heraldikës dhe të studimeve të historisë dhe kulturës të mesjetës shqiptare.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2122

Botuesi: Te tjere

Albanistani yne, Robert Thomanikaj

Nuk kuptohet nëse autori do të vendosë rregullin sipas pikëpamjes së tij në Shqipëri, apo do thjesht të heqë përgjegjësinë e tij nga ndaj nacionalizmave të reja shqiptare, që nesër de të thotë, unë ju pata lajmëruar, apo do të shesë mend edhe në tema aktuale të politikës dhe nacionalitetit. Lexuesi e gjen vet përgjigjen në

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2133

Botuesi: Albin

Heronjte e popullit, Bashkim Trenova

Bashkim Trenova ka lindur më 28 mars 1943 në Sevaster të Vlorës. Në vitin 1966 mbaron studimet në Fakultetin Histori – Filologji, Dega Histori – Gjeografi. Pas studimeve nis menjëherë punën si redaktor në Drejtorinë e Jashtme të Radio Tiranës. 

Çmimi 600 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Akademia e Studimeve Albanologjike

Ndamja krahinore, vol. 4, Rrok Zojzi

Arritja më e madhe konsiston sa në faktin se artikulli ka vendosur në vëmendje një kategori historike, siç është “krahina etnografike”, njëherazi si kategori “analitike” për studimet etnografike shqiptare. As fisi e as kombi, por një njësi në mes. Këtu autori ndërthur më mirë se kudo tjetër dijet e tij në antropo-gjeografi apo në traditën gjermanike të...

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Berk

Te teatri, Elsa Demo

Turma solli ndër mend dialogët e çdo nate gjatë periudhës së rezistencës në atriumin e gjelbër, refrenin: “monument do të thotë të kujtosh”.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2781

Botuesi: Naimi

Si u be mbret i Shqiperise Ahmet Zogu, Camillo Libardi

Të bëhesh princ, edhe sikur të mos jesh plotësisht princ, por të paktën president republike ose, të paktën, të paktën mbetet të bëhesh diktator. Ky ishte dhe është qëllimi i beut të Matit. Për këtë qëllim, ambicia e tij e pakufi nuk deshi t'ia dijë për mjetet që përdori. Për këtë plan iu desh të sakrifikonte gjithçka, edhe me kusht që Shqipërinë ta...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Dokumente të kominternit për Shqipërinë, Hasan Bello

Këto dokumente kanë një rëndësi të madhe historike për studimin e pikëpamjeve politike që organizatat në fjalë kishin lidhur me krijimin e një fronti të përbashkët antizogist; për ndryshimin e rendit kushtetues dhe gjendjes social-ekonomike në Shqipëri; për riorganizimin e anëtarëve të ish-shoqërisë “Bashkimi” në një parti politike; për veprimtarinë e...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)