• Banner

  • Ka mbaruar
Ali Kuçi, Gjelok Marko
  • Ali Kuçi, Gjelok Marko

Ali Kuçi, Gjelok Marko

Puna për shkrimin e këtij libri më ka bërë të ec përmes fakteve e realiteteve të tmerrshme. Ka qenë një rrugë përmes errësirës e tmerrit të vdekjes, një rrugë ku fytyra e veprat e errësirës e të vdekjes pasqyrohen në anën e tyre më të egër.

400 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Ali Kuçi, fenomen gjenial i rezistencës antinaziste
Origjinali: Ali Kuçi, fenomen gjenial i rezistencës antinaziste
Gjinia: Biografi, histori
Autori: Gjelok Marko
Shtëpia botuese: DIJA – Poradeci
Viti: 2011
Fq. 144
Pesha: 0.16 kg
ISBN: 978-99956-98-32-4

Koment nga autori

Puna për shkrimin e këtij libri më ka bërë të ec përmes fakteve e realiteteve të tmerrshme. Ka qenë një rrugë përmes errësirës e tmerrit të vdekjes, një rrugë ku fytyra e veprat e errësirës e të vdekjes pasqyrohen në anën e tyre më të egër.

E, megjithë këto fakte e skena, po paraqes një libër ku del qartë triumfi i jetës mbi vdekjen, triumfi i lirisë mbi tiraninë e krimin, pavarësisht se vdekja, tirania e krimi shfaqen në formën më të egër e më ekstreme që ka njohur historia e njerëzimit. Por, ky libër është një dëshmi për faktin që jeta ka triumfuar mbi vdekjen dhe liria mbi tiraninë.

Mbi autorin

Gjelok Marko u lind më 10 maj 1962. Arsimin fillor e të mesëm e kreu në Pogradec. Në vitet 1981 – 1985 kreu studimet në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë, dega Gjuhë – Letërsi. Nga viti 1985 – 1991 punoi mësues në shkollën e mesme në Velçan të rrethi të Pogradecit. Gjatë kohës si student dhe gjatë periudhës si arsimtar është marrë me publicistikë e studime kritike letrare.

Ka bashkëpunuar me revistën "Hosteni", ndërsa studimet e tij kritike të kësaj kohe kanë të bëjnë me romanin satirik. Studimet e tij kritike filluan me temën për mbrojtjen e diplomës dhe vazhduan më tej në kuadrin e kualifikimit pasuniversitar me synimin për të marrë titullin "Kandidat i Shkencave". Në kuadrin e këtij programi, ai ka dhënë provimet pasuniversitare të Filozofisë dhe ka mbrojtur edhe gjuhën angleze.

Përfundimi i këtij programi u ndërpre me largimin e tij në Greqi në maj 1991. Gjatë qëndrimit të tij në Greqi është marrë kryesisht me përkthimin e leksioneve e literaturës biblike, si dhe me studimin e gjuhës greke. Që nga viti 1992 ka jetuar kryesisht në Gjermani. Gjatë kësaj kohe ai është marrë kryesisht me studime historike e biblike.

Objekt i studimeve të tij historike kanë qenë historia e Mesjetës së hershme dhe të vonë, si dhe periudha e Luftës së Dytë Botërore. Në kuadrin e studimeve biblike frut i punimeve të tij është përmbledhja "Themelet biblike të besimit të krishterë".

Detajet e librit
Dija-Poradeci
2343
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000217

Botuesi: Cabej

Shqipëria gjatë Luftës 1939 – 1945, Bernd Fischer

"Për të kuptuar shqiptarët e vitit 2000 e tutje është e rëndësishme të përpiqesh të kuptosh se kush qenë ata gjatë viteve 1939-1995", shkruan Bernd Fischer në parathënien e librit që keni në dorë. Ai bën pikërisht këtë gjë: gjurmon, analizon, krahason e shpjegon në mënyrë shkencore ngjarjet komplekse në Shqipëri gjatë Luftës së II Botërore.

Çmimi 1 190 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Skanderbeg Books

Misioni Im, Lulzim Basha

Në të qasjet e tij personale mbi jetën politike në vend dhe zhvillimet e opozitarizmit nën drejtimin e tij; lidhjet e tij familjare e personale dhe historikun e përfshirjes së tij në politikën aktive në vend; tezat mbi gjendjen e ekonomisë sot dhe mënyrën për të dalë nga kolapsi; nevojën akute për të shmangur instalimin e një diktature përmes uzurpimit të...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dukagjini

Frida, Hayden Herrera

 Frida është gjithashtu historia e një martese të nderlikuar me artistin muralist Diego Rivera, e lidhjeve të saj të shumta, si për shembull me Isamu Noguchi- apo Leon Trockin, e angazhimit të saj me Partinë Komuniste, e përdorimit të kulturës e folklorit meksikan dhe e frymëzimit që qëndron pas artit të saj të paharrueshëm.

Çmimi 1 450 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Minerva

Me besnikërinë më të lartë, James Comey

Çfarë është lidershipi etik? Si mund të bësh atë që është e drejtë në vend të asaj me përfitim politik? Si mund të ruash besnikërinë ndaj vlerave të institucioneve për të cilët je betuar se do t'i mbrosh, ndaj vlerave që ke dedikuar jetën për t'i mbështetur, edhe nëse kjo besnikëri vjen me një kosto personale?

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2218

Botuesi: Mitrush Kuteli

Ditar i ekonomistit, Mitrush Kuteli

Mitrush Kuteli është një nga ata të paktët të djalërisë shqiptare që nuk u përdhosën e nuk u demoralizuen nëpër ngjarjet e ndryshme politike shqiptare. Ma fort, M. Kuteli u diftue i pamëvarun objektiv dhe kryedrejt edhe aty ku do të ishte pasë rasti dhe interesa me u diftue pak më i përvujtun dhe ma "tregtar".

Çmimi 750 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001747

Botuesi: Onufri

Kohë e pamjaftueshme, Helena Kadare

Duke qenë edhe ajo shkrimtare, bashkëshortja e Ismail Kadaresë, Helena, zbulon fatin e një çifti të pazakontë. Në këtë rrëfim të mbushur plot ngjarje që dalin dhe e kapërcejnë të zakonshmen e një jete të përbashkët, shpaloset aktualiteti i një gjysmë shekulli që ka parë apogjeun, dhe më pas, agoninë dhe fundin e regjimeve komuniste në Europën Lindore.

Çmimi 2 000 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)