Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Çmim i zbritur
  • I ri
Kosovo, Sovereignty vs Integrity, Arben Çejku
  • Kosovo, Sovereignty vs Integrity, Arben Çejku

Kosovo, Sovereignty vs Integrity, Arben Çejku

UET Press

Për më tepër, libri shkëlqen në paraqitjen e këndvështrimeve të balancuara. Autori nuk heziton të veçojë sfidat me të cilat përballen të dyja palët. Ai ofron një pamje të nuancuar, që njeh shqetësimet dhe aspiratat legjitime të Kosovës dhe Serbisë, duke nxitur vetëdijen e gjithsecilit prej aktorëve për kompleksitetin e dialogut permanent.

1 500 Lekë
1 200 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli:Kosovo, Sovereignty vs Integrity
Origjinali:Kosovo, Sovereignty vs Integrity
Kategoria:Politik
Autori:Arben Çejku
Botues:Uet Press
Viti: 2024
Fq.448
Pesha:0.810 kg
ISBN:978-9928-188-46-9
Ky libër është në gjuhën angleze


Mbi librin

Ky libër, vjen në një pikë kritike të historisë së Kosovës ndërsa ajo vazhdon rravgimet e saj sizifike, në përpjekje të krijimit të një ekuilibri midis sovranitetit dhe integritetit. Sipas autorit, dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ka qenë i mbushur me sfida dhe pengesa, por, me progres të matshëm. Vepra e z. Çejkut i përshkruan me përpikëri këto negociata, duke ofruar një rrëfim historik dhe një udhërrëfyes për përpjekjet e ardhshme diplomatike.

Struktura e librit është e qenësishme. Çdo kapitull bazohet në atë të mëparshëm, duke krijuar një rrëfim koherent, që e udhëheq lexuesin përmes peizazhit politik në zhvillim. Qartësia e shkrimit të autorit siguron që edhe ata që nuk e njohin historinë e rajonit mund të kuptojnë pikat thelbësore dhe të vlerësojnë rëndësinë e ngjarjeve të përshkruara.

Për më tepër, libri shkëlqen në paraqitjen e këndvështrimeve të balancuara. Autori nuk heziton të veçojë sfidat me të cilat përballen të dyja palët. Ai ofron një pamje të nuancuar, që njeh shqetësimet dhe aspiratat legjitime të Kosovës dhe Serbisë, duke nxitur vetëdijen e gjithsecilit prej aktorëve për kompleksitetin e dialogut permanent.

Një nga aspektet më bindëse të këtij libri është aftësia e tij për të kontekstualizuar proceset politike të Kosovës, duke i paraqitur ato jo thjesht si ngjarje të izoluara, por si pjesë e një narrative më të gjerë të shtetndërtimit dhe diplomacisë. Autori detajon me mjeshtëri, betejat e brendshme dhe të jashtme të Kosovës, duke ofruar një kuptim gjithëpërfshirës të natyrës shumëplanëshe të sovranitetit.

Dokumentacioni dhe analiza e përpiktë e autorit, ofrojnë një lente të qartë përmes së cilës mund të shihet e kaluara, të kuptohet e tashmja, dhe të parashikohet një e ardhme ku dialogu dhe bashkëpunimi triumfojnë mbi ndarjet dhe konfliktet.

Detajet e librit
UET Press

Referencat specifike

isbn
9789928188469
ean13
9789928188469
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Qeverisja e Shqipërisë, Gjet Ndoj

Libri që ka rrokur 630 referenca nga 2500 dokumenta të nxjerra nga Arkivit  të Shtetit e Arkivit të Forcave të Armatosura. “Qeverisja e Shqipërisë gjatë Luftës së II Botërore (1939 – 1944)” sjell një tjetër vështrim për atë që ka ndodhur në Shqipëri, për të vërtetën.
2 500 Lekë
More
Në gjendje

Arratia e Ballit Kombëtar, Ylli Polovina

Ndërkohë e kishte të paqetësuar kurrë edhe një dyshim: mos anglezët, prej të cilëve në parim pritej që me ardhjen e tyre të favorizonin kundërkomunistët dhe kështu të vendosnin në pushtet të djathtët, për shkak të marrëveshjeve dhe ndarjes së interesave mes tre pjesëtarëve kryesorë të Aleancës Antifashiste SHBA-BRSS-Britani, në Ballkan, të paktën në...
560 Lekë 700 Lekë
More
Në gjendje

Nevoja për kombe, Roger Scruton

Ai shprehet se nuk guxojmë të eksperimentojmë me forma të reja, sepse jemi duke vënë në rrezik të arriturat e deritashme, konkretisht shtetin komb. Megjithëse Scruton përshkruan dhe i referohet realitetit anglez, ky libër i përshtatet shumë mirë realitetit shqiptar dhe sfidave të shoqërisë shqiptare përballë rritjes së propaganduesve dhe ithtarëve të...
800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000037

Botuesi: Botimet Dudaj

Histori me mbret, Armir Shkurti

Gazetari Armir Shkurti ka përmbledhur mbresat e tij nga 55 ditët e vitit 1997, kur i biri i Ahmet Zogut, Mbreti Leka i Parë, testoi shansin e vet duke hedhur referendum për kthimin e monarkisë në një vend që nuk po largohej dot nga traumat e skemave piramidale dhe rënies së përgjithshme të shtetit.
600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000709

Botuesi: Tirana Times

Anarkia qe po troket, Robert D. Kaplan

Demokracitë e reja e të paqëndrueshme në Europën Lindore, lufta e egër fisnore në Afrikë, luftërat civile dhe dhuna etnike në Lindjen e Afërt, përhapja e sëmundjeve dhe kriza e urisë në mbarë botën, për të mos përmendur hendekun e madh që është krijuar nga shtetet e pasura.
890 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Islamizëm do të thotë lindje, Enis Sulstarova

Librat shkollorë të historisë japin ndihmesë në formimin e identiteteve dhe të kujtesës kulturore të nxënësve si qytetarë të ardhshëm të shtetit kombëtar. Gjithashtu, ato përmbajnë njohuritë e domosdoshme për të kuptuar dhe për të vlerësuar diskutimet publike mbi identitetin kombëtar dhe të shkuarën e kombit.
800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2107

Botuesi: Tirana Times

Te dalesh nga rrugica e maces, Manuel Montobbio

Montobbio shkon përtej përpjekjes për të kuptuar duke përcaktuar njëkohësisht edhe disa pika orientimi, duke shtjelluar elementet e një projekti të përbashkët bashkëjetese. Sot bëhet fjalë që të ndërtohet një vizion i përbashkët mbi zhvillimin e qëndrueshëm, paqen dhe demokracinë si ide – forca për qeverisje globale.
1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botime Koliqi

Njerëzimi / Një histori shpresëdhënëse, Rutger Bregman

Libri Njerëzimi siguron shtyllën kurrizore filozofike dhe historike për të na dhënë vetëbesimin për të bashkëpunuar, për të qenë të mirë dhe për të patur besim tek njëri-tjetri dhe për të ndërtuar një shoqëri më të mirë.
1 500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Te tjere

Shqiptarët me dy Hoxha, Ylli Polovina

Ylli Polovina është autor i mbi gjashtëdhjetë librave me tematikë ngjarjet më kryesore kombëtare të cenzuruara deri tani apo të keqshkruara qëllimisht prej pushtetit politik të radhës.Libri Serbi, armiku miku ynë është një ndër botimet e fundit të autorit gjatë vitit 2022.
700 Lekë
More
Në gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Pegi

Dymbëdhjetë, Arben Çejku

Romani "Dymbëdhjetë" sjell te lexuesi një histori të cilën secilit prej nesh i duket se mund ta "prekë" vetëm me një zgjatje dore, por që njëherësh e ka të pamundur ta besojë. E vërteta është që njerëz të ndryshëm ndërveprojnë në këtë histori nëpërmjet "komunikimit" që kanë bërë me personazhin kryesor, Lek Drini në "Facebook".
800 Lekë
More
Ne gjendje