• Banner

  • I ri

Zbuluesi, Serguei Jirnov, Jean-Luc Riva

Pak nga pak, Sergei do të mësojë të gënjejë, të mashtrojë, të manipulojë, deri aty sa të depërtojë në ENA, në Paris, për të pikasur “shënjestrat” e mundshme që fshihen në këtë inkubator të funksionarëve të lartë të ardhshëm francezë dhe të huaj.

2 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Zbuluesi
Original:L'eclaireur
Kategoria: Biografi
Autori: Serguei Jirnov, Jean-Luc Riva
Perktheu: Lorena Dedja
Botues: Botart
Viti: 2023
Fq. 526
Pesha: 0.810 kg
ISBN: 978-9928-341-69-3
Ky libër është në gjuhën shqipe


Mbi librin

Kur, në moshën shtatëmbëdhjetëvjeçare, hyn në Institutin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare (MGIMO) në Moskë, Sergei Zhirnov nuk e imagjinon aspak që, së shpejti, hapat e tij do të drejtohen nga KGB-ja. Megjithatë, kjo e fundit e ka zgjedhur për ta pranuar në elitën më të lartë të “kopesë” së saj të spiunëve: “zbuluesve”. Kështu emërtohen “ilegalët”, misioni i të cilëve është të infiltrohen në thellësi, dhe për një periudhë afatgjatë, në gjirin e armikut perëndimor, duke u hequr si një prej njerëzve të tij.

Është një përgatitje klandestine, që zhvillohet jashtë rrugëve tradicionale, duke e detyruar të zgjedhurin të ndjekë në vendin e vet rrugëtimin klasik të një qytetari, njëherësh me atë të një agjenti të fshehtë. Kur shërbimi e vlerëson se është gati, zbuluesi hyn në Shkollën e Pyllit, vendi më misterioz i BRSS-së, për të ndjekur kursin e përbashkët të oficerëve të KGB-së. Por edhe aty, asnjë prej shefave të tij, asnjë prej shokëve të kursit, nuk do ta marrë vesh që ai është i destinuar për një karrierë “ilegali”.

Pak nga pak, Sergei do të mësojë të gënjejë, të mashtrojë, të manipulojë, deri aty sa të depërtojë në ENA, në Paris, për të pikasur “shënjestrat” e mundshme që fshihen në këtë inkubator të funksionarëve të lartë të ardhshëm francezë dhe të huaj.

Nga fëmijëria te misionet e tij, ndjekim jetën e përditshme të jashtëzakonshme të Sergei Zhirnovit, në një vend të madh, ku komunizmi sundon ende, por duke i pasur ditët të numëruara. Së bashku me të ndjekim rënien e Bashkimit Sovjetik dhe të krahut të tij të armatosur, KGB-së. Me të, zbulojmë teknikat e spiunazhit, kompromatet, spetsnaz-ët, tradhtarët që ekzekutohen.

Më në fund, duke qenë se natyra nuk e duron boshllëkun, Sergei Zhirnov do të shohë rilindjen e hidrës çekiste me krijimin e SVR-së dhe të FSB-së. Që nga kjo kohë, ai hedh një vështrim të mprehtë mbi përdorimin e shërbimeve sekrete në Rusinë e Vladimir Putinit, një njeri i errët, me të cilin është ndeshur disa herë gjatë jetës së tij.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Berk

Një patriot leçez në Shqipërinë osmane, Giacinto Simini

Ky libër, i cili bazohet në shkrimin e të birit, Giacinto Simini, në kujtimet e shumë protagonistëve të Rizorxhimentit nga jugu i Italisë dhe në dokumentet arkivore të Ministrisë së Punëve të Jashtme, përpos se një memoir i bukur politik e kulturor, lexohet mirëfilli dhe si një roman aventure, i cili ndjek peripecitë e shumta e të rrezikshme të mjekut...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2343

Botuesi: Dija-Poradeci

Ali Kuçi, Gjelok Marko

Puna për shkrimin e këtij libri më ka bërë të ec përmes fakteve e realiteteve të tmerrshme. Ka qenë një rrugë përmes errësirës e tmerrit të vdekjes, një rrugë ku fytyra e veprat e errësirës e të vdekjes pasqyrohen në anën e tyre më të egër.

Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001342

Botuesi: OMBRA GVG

Ku do shkojmë, o ba, Jean-Louis Fournier

Mateoja me Tomin kurrë nuk do të kenë kartë krediti, as kartë parkimi në portofolin e tyre. Kurrë nuk do të kenë portofol, e vetmja kartë e tyre do të jetë ajo e invalidit. Ajo është ngjyrë portokalli që të duket e gëzueshme. Aty shkruhet me germa të blerta: "Ka shumë vështirësi të qëndrojë në këmbë."

Çmimi 500 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Minerva

Me besnikërinë më të lartë, James Comey

Çfarë është lidershipi etik? Si mund të bësh atë që është e drejtë në vend të asaj me përfitim politik? Si mund të ruash besnikërinë ndaj vlerave të institucioneve për të cilët je betuar se do t'i mbrosh, ndaj vlerave që ke dedikuar jetën për t'i mbështetur, edhe nëse kjo besnikëri vjen me një kosto personale?

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Naimi

Lef Nosi filolog, Edelajda Cenaj – Çepa

Monografia Lef Nosi filolog: studim historiko-letrar, arkeografik dhe filologjik i dr. Edelajda Cenajt-Çepajt është i pari studim monografik kushtuar trashëgimit dorëshkrimor letrar, publicistik, etnografik, gjuhësor dhe folkloristik të këtij personaliteti të rëndësisë parësore me kontribute shumëplanëshe për kulturën dhe identitetin shqiptar në gjysmën e...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Lufta e Dytë Botërore, Winston S. Churchill, vol. 1

Një ditë Presidenti Rusvelt më tha se po kërkonte mendimin publik se si mund të quhej lufta. Unë iu përgjigja menjëherë: "Një luftë e panevojshme". Kurrë nuk do të ishte penguar një luftë më lehtë se kjo që kishte asgjësuar gjithçka që kishte mbijetuar nga lufta e mëparshme.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2128

Botuesi: Fan Noli

Frojdi, Stefan Cvajg

Por Frojdit i intereson vetëm sinqeriteti dhe jo mirësjellja. Ai ka rënë në disa gjurmë dhe i ndjek ato. Pikërisht drithma e kolegëve provon se padashur ai e ka vënë gishtin në vendin e sëmurë, e ka prekur nervin e çështjes me të parën.

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: UET Press

Blloku, Isuf Kalo

Një mister antiutopik oruellian i zbuluar krejt papritur para syve tanë nga një dëshmitar i besueshëm, përmes një optike realiste dhe humaniste. Prof. Kalo e merr lexuesin në labirintet e panjohura të Bllokut për të shpjeguar se si funksionoi diktatura komuniste në Shqipëri dhe cila ishte hierarkia e atij sistemi.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Unë jam Malala, Malala Yousafzai

Kur talebanët morën kontrollin e luginës Suat në Pakistan, një vajzë ngriti zërin e saj. Malala Yousafzai refuzoi që ta bënin të heshtte dhe luftoi për të drejtën e saj për t'u arsimuar. Në tetor të vitit 2012, kur ishte pesëmbëdhjetë vjeç, Malala pothuaj e pagoi këtë gjë me jetën e saj.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Naimi

Kisland, roman me fëmini, Ardian-Christian Kycyku

Një linjë më vete e romanit është përndjekja që Gined Enkelana ushtron ndaj Inës dhe ndaj paqartësive të vetvetes. Në fakt, njëherësh me vendosjen e së ashtuquajturës epokë moderne, racat e fuqishme dhe të lashta si ajo shqiptare hyjnë në një betejë të heshtur me veten ose më saktë: me kanosjen e vetëshkatërrimit.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)