Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur

Ikje nga trilli i perendive, Amik Kasoruho

SKU000960
Vlerësimi 

Ikje nga trilli i perëndive" i shkrimtarit Amik Kasoruho është romani që mban peshën e fatit të një njeriu, të cilin e burgosin në moshën 17 vjeçare, duke i mohuar rininë, i pushkatojnë të atin pas tre vjetësh; nënën e tij kërcure, e ngrenë në mes të natës dhe e internojnë në rrethinat e Lushnjës.

800,00 Lekë
640,00 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Ikje nga trilli i perëndive
Origjinali: Ikje nga trilli i perëndive
Gjinia: Roman
Autori: Amik Kasoruho
Shtëpia botuese: Buzuku
Viti: 2009
Fq. 280
Pesha: 0.39 kg
ISBN: 978-9951-08-109-1

Mbi librin

"Ikje nga trilli i perëndive" i shkrimtarit Amik Kasoruho është romani që mban peshën e fatit të një njeriu, të cilin e burgosin në moshën 17 vjeçare, duke i mohuar rininë, i pushkatojnë të atin pas tre vjetësh; nënën e tij kërcure e ngrenë në mes të natës dhe e internojnë në rrethinat e Lushnjës; familjen që krijoi pas daljes nga burgu, ia dëbojnë për 25 vjet të mundimshëm në Gosë të Kavajës. Dhe në fund, ikja nga Shqipëria.

Fragment nga libri

Ishte dhjetor dhe ai e dinte që në atë periudhë të vitit babai i tij, i punësuar prej disa vitesh në Rubik, në minierën e bakrit, ishte shumë i zënë me punë.
-Se... sepse jam transferuar këtu.
-Në Tiranë? Sa gjë e bukur! Po ku?
-Në të vërtetë, tashti për tashti jam në dispozicion, por...
-Mos u bëj merak baba. Ajo që vlen është se je kthyer sërish në Tiranë. Sa gjë e bukur! Do jemi sërish të tre bashkë!

Në atë kohë duhej të bënte edhe gati shtatë vjet burg. Ai e përjetonte si gëzim të vërtetë atë që ishte preludi i një tragjedie. Tre muaj më vonë babanë e tij e pushkatuan.

Koment nga Miranda Haxhia

Nuk janë vetëm dëshmi historike, pasi në Shqipërinë komuniste ato janë me mijëra. Veçantia e shkrimtarit është se arrin të përcjellë këtë histori përmes artit. Kjo është forca dhe fuqia e artit të vërtetë. Një fjali e prerë, një strukturë të cilën rrallë e gjen kaq të goditur; funde ngjarjesh që janë si hallka e që të bëjnë të vëmendshëm se diku do t'i lexosh sërish, ndaj, mos e lësho librin; një kaleidoskop i vërtetë kujtimesh: këto janë më shumë se çdo roman autobiografik.

Nëse në Itali botimi i këtij libri u prit me kërshërinë që kanë të huajt për historinë e vendeve të vogla, në Shqipëri, në Kosovë, ky libër e tejkalon kufirin e kureshtjes. "Ikje nga trilli i perëndive" është libër që trondit. Është kjo tronditje që i duhet kombit tonë, sepse ndryshe do na mbulojë harresa, veli i padukshëm e joshës i skllavërisë dhe diktaturës.

Ky është një detyrim moral të cilin e mbajmë brenda vetes dhe që i ka rrënjët te arsyeja. Në këtë rast mëson për sjelljen. Jo të një individi. Të një personazhi. Por të një kohe të zaptuar keqas nga një prej diktaturave më të egra komuniste.

Detajet e librit
Te tjere
SKU000960
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Ikje nga trilli i perendive, Amik Kasoruho

Ikje nga trilli i perendive, Amik Kasoruho

Ikje nga trilli i perëndive" i shkrimtarit Amik Kasoruho është romani që mban peshën e fatit të një njeriu, të cilin e burgosin në moshën 17 vjeçare, duke i mohuar rininë, i pushkatojnë të atin pas tre vjetësh; nënën e tij kërcure, e ngrenë në mes të natës dhe e internojnë në rrethinat e Lushnjës.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2667

Botuesi: UET Press

Shqiperia, ankthi dhe endrra, Amik Kasoruho

Përshtypje(t): 0

Amik Kasoruho ka lindur në vitin 1932 në Tiranë, në vitin e tretë të shkollës së mesme arrestohet si kundërshtar i regjimit dhe vuan shtatë vjet në burgun e Burrelit. Babai i tij pushkatohet pa gjyq. I përjashtuar përgjithmonë nga të gjitha shkollat e Shqipërisë, Kasoruho u dëbua për 27 vjet bashkë me familjen në fshatin Gosë të Kavajës.

Çmimi 680,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 850,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Publisher: Living

Jeta ime, Demi Moore

Review(s): 0

Teksa ngjiste shkallët e karrierës në Hollivud, e kaluara dhe fëmijëria e saj e përndiqnin, duke i lënë gjithmonë vend një hijeje dyshimi dhe pasigurie për aftësitë e saj. Pikërisht për këtë, ajo shpesh u përball me beteja të mëdha kundër vesit të drogës, mungesës së vetëvlerësimit etj.

Price ALL1,120.00 Regular price ALL1,400.00
More
In stock

Publisher: Fan Noli

Abdylhamidi II, Sulltani i fundit i një epoke, Vahdettin Engin

Review(s): 0

Sulltan Abdylhamidi II ishte sundimtari i fundit i tri kontinenteve. Ai ishte Padishahu i tridhjetëekatërt osman. Sulltan Hamidi drejtoi shtetin në një periudhë mjaft të vështirë të tij. Ai u përpoq që brenda kësaj periudhe ta mbante shtetin në këmbë. Ai ra nga froni pas 33 vjetësh në pushtet. Duke vënë re se Padishahët e tjerë që erdhën në drejtimin e...

Price ALL640.00 Regular price ALL800.00
More
In stock

Reference: SKU001272

Publisher: Toena

Jeta ime, Kujtime, Ramiz Alia

Review(s): 0

Meditimet dhe kujtimet e ish-Presidentit Ramiz Alia, përfshijnë një periudhë gati 70-vjeçare. Nëpërmjet tyre, lexuesi kalon, sa në vitet e rinisë, ku Lufta Nacionalçlirimtare zë një pjesë të rëndësishme, po aq edhe në periudhën e vështirë të pasçlirimit dhe, veçanërisht, në vitet e trazuara kur ai ishte në krye të shtetit.

Price ALL1,280.00 Regular price ALL1,600.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000309

Publisher: Botimet Dudaj

Jeta ime, Bill Clinton

Review(s): 0

Title: Jeta imeOriginal: Jeta imeCategory: MemoriesAuthor: Bill ClintonAlbanian translator: Pranvera XheloPublisher: DudajYear: 2005Pgs. 816Weight: 1.1 Kg.ISBN: 978-99943-33-26-7

Price ALL1,520.00 Regular price ALL1,900.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001772

Publisher: Botimet Dudaj

Kurban, Edi Rama

Review(s): 0

Ky libër që duket sikur është shkruar për të kaluarën e Edi Ramës si kryetar i Bashkisë së Tiranës, në të vërtetë i drejtohet së ardhmes. Tek riprodhon një Shqipëri që degradon çdo ditë e më shumë, ai e godet mu në zemër vuajtjen tonë dhe duket sikur thotë: unë s'do ta bëja kështu.

Price ALL800.00 Regular price ALL1,000.00
More
In Stock

Reference: SKU000883

Publisher: Onufri

Deri ne oren e fundit, Traudl Junge

Review(s): 0

Title: Deri në orën e fundit, kujtimet e sekretares së fundit të HitleritOriginal: Bis zu letzten stunde, Hitlers sekretӓrin erzӓhlt ihr LebenCategory: HistoryAuthor: Traudl JungeAlbanian translator: Abdulla SollakuPublisher: OnufriYear: 2009Pgs. 240Weight: 0.32 kg.ISBN: 978-99943-42-51-8

Price ALL560.00 Regular price ALL700.00
More
In Stock

Reference: 2602

Publisher: UET Press

Perkulja dhe renia e tiranise shqiptare, vol. 2, Spartak Ngjela

Review(s): 0

Title: Përkulja dhe rënia e tiranisë shqiptare (1975 – 1991), vëllimi i dytëOriginal: Përkulja dhe rënia e tiranisë shqiptare (1975 – 1991), vëllimi i dytëCategory: MemoriesAuthor: Spartak NgjelaPublisher: UET PressYear: 2012Pgs. 624Weight: 0.92 kgISBN: 978-99956-39-72-3

Price ALL840.00 Regular price ALL1,050.00
More
In Stock