• Banner

Lista e Shindlerit, Thomas Keneally
  • Lista e Shindlerit, Thomas Keneally

Lista e Shindlerit, Thomas Keneally

Romani i Keneally-t nuk është thjesht një akt i zbardhjes së dëshmive tronditëse apo i kronologjisë së ngjarjeve në geton naziste në Krakov... por një vepër monumentale, që dëshmon me sinqeritet mbi personalitetin e industrialistit nazist Oskar Shindler, që i ktheu fabrikat e tij të emalimit në Poloni, në uzina për prodhimin e municioneve për makinerinë e luftës të ushtrisë naziste.

1 400 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Lista e Shindlerit
Original: Schlindler’s List
Gjinia: Roman
Autori: Thomas Keneally
Shqipëroi: Anisa Trifoni
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2021
Fq. 632
Pesha: 0.67 kg
ISBN: 978-0028-06-320-5
Ky libër është në gjuhën shqipe
Formati: Kapakë të hollë

Mbi librin

Romani i Keneally-t nuk është thjesht një akt i zbardhjes së dëshmive tronditëse apo i kronologjisë së ngjarjeve në geton naziste në Krakov... por një vepër monumentale, që dëshmon me sinqeritet mbi personalitetin e industrialistit nazist Oskar Shindler, që i ktheu fabrikat e tij të emalimit në Poloni, në uzina për prodhimin e municioneve për makinerinë e luftës të ushtrisë naziste. Edhe pse ai ishte njeri shumë i afërt me komandën naziste, arriti të shpëtojë nga dhomat e gazit, shumë më tepër hebrenj, se sa askush tjetër gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ky roman, që nga njëra anë rrëfen kalvarin e vuajtjeve dhe dhimbjeve të hebrenjve në geton e vdekjes në Krakov dhe në kampin misterioz të punës jashtë qytetit, në Plaszow... nga ana tjetër, zbulon dimensionin human të jashtëzakonshëm të një individi, që shpëtoi jetë të shumta njerëzore, kur qytetërimi i ishte përkushtuar shkatërrimit.

Romani i Keneally-t nuk është thjesht një akt i zbardhjes së dëshmive tronditëse apo i kronologjisë së ngjarjeve në geton naziste në Krakov... por një vepër monumentale, që dëshmon me sinqeritet mbi personalitetin e industrialistit nazist Oskar Shindler, që i ktheu fabrikat e tij të emalimit në Poloni, në uzina për prodhimin e municioneve për makinerinë e luftës të ushtrisë naziste. Edhe pse ai ishte njeri shumë i afërt me komandën naziste, arriti të shpëtojë nga dhomat e gazit, shumë më tepër hebrenj, se sa askush tjetër gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ky roman, që nga njëra anë rrëfen kalvarin e vuajtjeve dhe dhimbjeve të hebrenjve në geton e vdekjes në Krakov dhe në kampin misterioz të punës jashtë qytetit, në Plaszow... nga ana tjetër, zbulon dimensionin human të jashtëzakonshëm të një individi, që shpëtoi jetë të shumta njerëzore, kur qytetërimi i ishte përkushtuar shkatërrimit.

 

Mbi autorin

Thomas Keneally, romancier dhe dramaturg, lindi në Sydney të Australisë, në vitin 1935. U bë i famshëm në botë mbas botimit të romanit Arka e Shindlerit, që u shpall edhe fitues i Booker Prize, në vitin 1982. Për këtë roman, ai, u bazua në rrëfimet tronditëse të një të mbijetuari të Holokaustit. Dhjetë vite më vonë, regjisori i famshëm Steven Spielberg me subjekt të këtij romani, realizoi filmin Lista e Shindlerit dhe fitoi

çmimin e Akademisë për filmin më të mirë. Thomas Keneally është autor i shumë romaneve dhe është nderuar me çmimet: Miles Franklin, Booker, Los Angeles Times, Mondello International Prize.

Është anëtar i Akademisë Amerikane të Arteve, dhe ligjërues në Universitetin e Kalfornisë dhe është nderuar me medalje të shumta për kontributet e tij.

Portreti i tij është gdhendur si subjekt i një vule australiane prej 55 centësh.

Ai ka mbajtur poste të ndryshme akademike.

Thomas Keneally është 96 vjeç dhe është aktiv në jetën sociale. Jeton mes Australisë dhe Amerikës.

 

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dituria

Kanali Musolini, Antonio Pennacchi

Kanali Musolini është themeli mbi të cilin qëndron bonifikimi i kënetave Pontine. Në këtë tokë krejt të re, të bonifikuar falë projekteve ambicioze të Musolinit, u vendosën mijëra njerëz që vinin nga Veriu. Përtej kontekstit historik të Kanali Musolini, zbulohet një roman plot jetë të gjalla personazhesh dhe plot humanizëm.

Çmimi 1 250 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2677

Botuesi: Onufri

Fjalori Kazar, Millorad Paviq

Ç'kryevepër e mistershme, e çartur deri në harbim, e përçmueshme deri në absurd... Ky trillim artistik mjeshtëror, që e tejkalon vlerën e orgjinalit të paqenë; shkurt një histori e larmishme e shkëlqyer, e thurur prej një rrëfimtari homerik të përkryer.

Çmimi 960 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMBRA GVG

Stuhia e borës, Vladimir Sorokin

Në disa nga veprat e tij, Vladimir Sorokini shfaqet si kronist i një vendi të "shpikur" – Rusisë së ardhshme, ku jehon gjuha kineze dhe lulëzon high tech-u, por problemet e përjetshme të këtij vendi, si gjithmonë, nuk i lejojnë njerëzit të jetojnë njëlloj si gjithë të tjerët. Edhe në novelën "Stuhia e borës" paraqitet një pamje e po kësaj historie.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Dashnorët poshtë Danubit, Federico Andahazi

Nazistët kanë pushtuar qytetin dhe ndjekin hebrenjtë. Bora, një aristokrat piktor dhe diplomat, strehon në bodrumin e shtëpisë së tij një çift hebrenjsh: ish-gruan dhe burrin e saj aktual, me të cilin ajo e ka tradhëtuar. Historia zhvillohet në dy plane: ai i nëntokës dhe ai i shtëpisë, ku Bora jeton me Margën, gruan e tij të dytë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Udhëtim në fund të natës, Louis-Ferdinand Celine

Skandal që vërtet s'ka ndal! Udhëtimi selinean tej skajnatës mbetet unikal në historinë e shkrimit. Skandal i së Keqes dhe Mjerimit total, pllakosur sheshit jo si befasi të udhës, por si kanun kushtetues i ekzistencës dhe zemberek i vetë qenies, të cilit hipokrizia e dekorit të jargavitur moralist nuk i lëviz dot as qimen.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: K1R3P7

Botuesi: Bota Shqiptare

Central Park, Guillaume Musso

Alisa dhe Gabrieli nuk kanë asnjë kujtim nga nata e shkuar... por as e kanë harruar atë. Nju Jork, ora 8 e mëngjesit. Alisa, një vajzë e re parisiane, dhe Gabrieli, pianist xhezi amerikan, zgjohen të prangosur me njëri-tjetrin në një stol në Central Park.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)