Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 945,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Tango e fundit ne Paris, Robert Alley
  • Tango e fundit ne Paris, Robert Alley

Tango e fundit ne Paris, Robert Alley

SKU000731
Vlerësimi 

Poli, një amerikan 45 vjeçar, me banim në Paris, e përjeton mjaft rëndë vetëvrasjen e së shoqes. Marrëdhëniet e tij me heroinën e romanit, një bionde 20 vjeçare, të fejuar me një regjisor me të ardhme, të kujtojnë shkulmin e papërmbajtur të tangos latino – amerikane.

700,00 Lekë
630,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Tango e fundit në Paris
Origjinali: Last tango in Paris
Gjinia: Roman
Autori: Robert Alley
Shqipëroi: Sokrat Gjerasi
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2004
Fq. 224
Pesha: 0.32 kg
ISBN: 978-99943-32-06-6

Mbi librin

"Tango e fundit në Paris" menjëherë të sjell në mendje filmin e bujshëm të Bernardo Bertoluçit, me Marlon Brandon dhe Maria Shnaider në rolet kryesore. Romani në fakt bazohet në ngjarjet e filmit. Gjatë tri javëve, duke punuar nga dymbëdhjetë orë në ditë, autori ktheu në prozë linjat dhe dialogjet e skenarit, duke rrëfyer për pasionin e papërmbajtur, i cili e bën njeriun të humbasë arsyen. Botimi i librit përkoi në fakt me daljen e filmit në ekranin e madh.

Me subjektin tejet intrigues, ky libër theu çdo rekord shitjeje dhe arriti tirazhin e plotë 3 milionë kopjeve. Atmosfera e ndjenjave të trishtueshme, që rrezaton valë të fuqishme energjie seksuale, e bëri filmin e Bertoluçit klasik të shkëlqyer të viteve 70. "Tango e fundit në Paris" krijoi përshtypjen e shpërthimit të bombës, për shkak të skenave tejet të çiltra erotike.

Tema qendrore e librit është pasioni i pamposhtur, që pushton njeriun dhe i heq atij çdo aftësi për të menduar dhe arsyetuar. Poli, një amerikan 45 vjeçar, me banim në Paris, e përjeton mjaft rëndë vetëvrasjen e së shoqes. Marrëdhëniet e tij me heroinën e romanit, një bionde 20 vjeçare, të fejuar me një regjisor me të ardhme, të kujtojnë shkulmin e papërmbajtur të tangos latino – amerikane. Të dy personazhet, që nuk i mësojnë as emrin njëri – tjetrit, i përfshin një dallgë e errët pasioni. Në përpjekje për të njohur thellësitë e kënaqësisë, ata nuk dinë të ndalen në trillet e epshit.

Fragment nga libri

Brenda sekondës Poli u ndodh pranë saj, ia mori fytyrën në duar dhe ngjeshi fort buzët pas buzëve të saj. E hutuar ajo rrëzoi kapelen dhe çantën në dysheme duke lëshuar duart mbi supin e tij. Për një çast ata ngrinë si dy statuja. Në dhomën e rrumbullakët gjithçka u ndal në vend. Vetëm grimcat e pluhurit vallëzonin nën rrezet e diellit.

Heshtjen e varrit e prishte vetëm frymëmarrja e tyre e ethshme. Dukej sikur për ta, si dhe për atë dhomë me bukuri të venitur, koha ishte ndaluar dhe tani ishin të ndarë nga bota dhe nga qeniet e tyre të veçanta. Vetëm dhoma i frymëzonte dhe i përkrahte në atë prelud të shkurtër e të heshtur dashurie. Papritur, Poli e rrëmbeu në duar dhe e çoi përmes të gjithë dhomës së pritjes për te muri midis dy dritareve. E mori aq lehtë, sikur ajo të ishte fëmijë i vogël.

Zhana e mbërtheu prej qafës aq të fuqishme, si trung peme dhe zuri t'i fërkonte muskujt në shpinë nën pallton prej cope të lëmuar. Ai mbante pak erë thartire, djerse dhe diçka tjetër që ajo nuk e përcaktonte dot, erë burri, erë mashkulli... Asnjë tjetër nga djemtë që kishte njohur nuk mbante erë të tillë dhe ajo e ngacmonte fort Zhanën.

Ai e uli në dysheme, por pa e lëshuar nga duart e fuqishme, e tërhoqi pranë dhe nisi t'i fërkonte gjoksin mbi bluzën e hollë, pastaj me mjeshtëri dhe shpejtësi ia zbërtheu. Ia futi duart nën bluzë, ia zuri gjoksin me pëllëmbë duke i mëshuar thithkave me gishtat e mëdhenj. Lëkura e ashpër në mollëzat e gishtave të tij i ngjalli asaj dëshirë të fortë dhe ajo u ngjesh pas tij. Si të merreshin vesh, ata njëkohësisht nisën t'i hiqnin rrobat njëri – tjetrit.

Ajo e zuri nën pantallona, ai zuri dorën nën fund, ia mbërtheu të mbathurat në grusht dhe ia çorri me një të tërhequr. Kjo egërsi e bëri Zhanën të mekej. Ajo u ngjit pas tij në pritje dhe gjithë frikë. Ai i futi dorën e majtë midis shalëve, gati sa nuk e shkëputi nga dyshemeja, kurse me të djathtën zbërtheu dhe uli pantallonat e tij. Pastaj me të dyja duart e mbërtheu Zhanën pas mollaqeve, e ngriti pak dhe e uli mbi veglën e tij.

Ata u ngërthyen me njëri – tjetrin si egërsira. Zhana kacavirrej përpjetë trungut të trupit të tij, duke ia shtrënguar kofshët me gjunjë dhe me të dyja duart mbahej pas qafës së tij, si fëmija që ka humbur rrugën. Kurse ai hynte gjithnjë e më thellë te Zhana, duke e ngjeshur fort pas murit. Një çast ata sikur u kacafytën si në luftim trup me trup, por pastaj e gjetën ritmin e përbashkët dhe nisën të punojnë në akord.

Trupat e tyre afroheshin dhe largoheshin ashtu si partnerët në vallëzimin më intim. Ritmi sa vinte bëhej e më i tërbuar. Muzika dhe mbarë bota u harruan. Ata rënkonin, u merrej fryma, përplaseshin pas murit për ta zgjatur këtë pasion dhe dolën tej kufijve të vetë pasionit, duke dhënë shpirt pikë – pikë dhe pa ndier keqardhje.

 

Detajet e librit
Onufri
SKU000731
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Tango e fundit ne Paris, Robert Alley

Tango e fundit ne Paris, Robert Alley

Poli, një amerikan 45 vjeçar, me banim në Paris, e përjeton mjaft rëndë vetëvrasjen e së shoqes. Marrëdhëniet e tij me heroinën e romanit, një bionde 20 vjeçare, të fejuar me një regjisor me të ardhme, të kujtojnë shkulmin e papërmbajtur të tangos latino – amerikane.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000967

Botuesi: Dituria

Dashnori, Marguerite Duras

Përshtypje(t): 0

Duras lëviz në drejtim të një arti gjithnjë e më të zhveshur dhe të një frymëzimi në të cilin autobiografia çlirohet nga pëlhurat e saj të fundit. Ndër to një dëshmi përvëluese: Dashnori, evokim i matur dhe tronditës i një marrëdhënieje të një vajze evropiane me një kinez të pasur.

Çmimi 360,00 Lekë Çmimi i rregullt 400,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001769

Botuesi: OMBRA GVG

69 variacione per nje teme erotike, Edmond Tupe

Përshtypje(t): 0

Në këtë libër, siç e shpreh vetë titulli i tij, bëhet fjalë për një ngjarje të vetme, me të njëjtën temë, por të vështruar e të rrëfyer nga gjashtëdhjetë e nëntë personazhe të ndryshme. Ai mund të lexohet nga faqja e parë në të fundit, por edhe në mënyrë të çrregullt, sipas dëshirës së lexuesit madje ai mund të hapet si një fjalor.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2422

Botuesi: Skanderbeg Books

Ankimi i Portnoit, Philip Roth

Përshtypje(t): 0

Aleksadër Portnoi është ulur dhe po rrëfehet përballë psikoanalistit të tij për çfarë ka ngjarë me seksin, epshin, obsesionin, joshjen, lojërat dhe vuajtjet e tij seksuale. Në të vërtetë rrëfimi i tij është një monolog i gjatë i një djaloshi të varësuar plotësisht nga seksi, të diktuar nga epshi dhe kureshtja ndaj nënës

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Odiseja nga Bagdadi, Erich-Emmanuel Schmitt

Përshtypje(t): 0

"Odiseja nga Bagdadi" është historia e Saad Saadit që rrjedh nga një familje e mesme e shoqërisë irakiane dhe që përjeton peripecitë e vendit të tij nga Sadami te lufta civile dhe pushtimi amerikan. Njerëzit e tij më të afërt i ka humbur një nga një për shkak të konflikteve, varfërisë dhe sëmundjeve.

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2120

Botuesi: Botimet Dudaj

Magjistricat e Firences, Salman Rushdie

Përshtypje(t): 0

Një djalosh shtatlartë e flokëverdhë nga Europa, i cili e quan veten "Mogor del'Amore" (që do të thotë mongol i lindur jashtë lidhjes martesore), vjen në oborrin e një mongoli të vërtetë: Mongolit të Madh, perandorit Ekber.

Çmimi 1 260,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 400,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Zenit Editions

Udhetim ne fund te nates, Louis-Ferdinand Celine

Përshtypje(t): 0

Skandal që vërtet s'ka ndal! Udhëtimi selinean tej skajnatës mbetet unikal në historinë e shkrimit. Skandal i së Keqes dhe Mjerimit total, pllakosur sheshit jo si befasi të udhës, por si kanun kushtetues i ekzistencës dhe zemberek i vetë qenies, të cilit hipokrizia e dekorit të jargavitur moralist nuk i lëviz dot as qimen.

Çmimi 1 080,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2896

Botuesi: Toena

Mali i pestë, Paulo Coelho

Përshtypje(t): 0

Në shekullin IX para erës sonë, Zoti urdhëroi profetin Elia të braktiste Izraelin. Udha e çoi atë në Sarepta, një qytet i vogël fenikas. Atje, në qytetin ku qenë ulur këmbëkryq Asirianët, Elia i humbet të gjitha, madje edhe gruan pas së cilës u dashurua. Më tej, ai gjendet në mesin e ngjarjeve të turbullta e dramatike, që e çojnë deri në përballjen me Zotin.

Çmimi 585,00 Lekë Çmimi i rregullt 650,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: K4R3

Botuesi: Skanderbeg Books

Epshi, Elfriede Jelinek

Përshtypje(t): 0

Drejtori i një fabrike letre që ndodhet në një luginë alpine, i lajkatuar dhe i respektuar nga zona, pasi fabrika e tij i jep punë pjesës më të madhe të popullsisë lokale, personalisht është një njeri dorërrudhur, brutal, pa skrupuj, që shtyp punëtorët dhe nënshtron gruan e tij, Gertin, nën epshin e pangopshëm.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Toena

Kaloresi i bronzte, Paullina Simons

Përshtypje(t): 0

"Kalorësi i Bronztë" paraqet tmerret e sulmit gjerman gjatë Luftës së Dytë Botërore në Rusi dhe fatet e kryqëzuara të dy të dashuruarve. Dy motra, Tatiana dhe Dasha, ndajnë të njëjtin krevat, në një dhomë tepër të ngushtë, me vëllain dhe prindërit.

Çmimi 1 350,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Toena

Kryekeput mashtrim, Lesley Lokko

Përshtypje(t): 0

E njohur si "Mbretëresha e Akullt", Anelieza Zander de St. Phalle është një prej stilisteve më të shquara në botën e modës. Me një perandori të shtrirë në disa kontinente, ajo është shndërruar në një markë të përbotshme, në të gjitha kuptimet.

Çmimi 1 080,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Dituria

Dru qershie dhe ndjenja te vjetra, Marica Bodrozic

Përshtypje(t): 0

E perkthyer ne 10 gjuhe te Europes, Dru qershie dhe ndjenja te vjetra, rrëfen për një grua që kërkon mbështetje, në një botë plot probleme. Dhe i duhet të përballet me të shkuarën e saj, të ndrydhur për një kohë të gjatë, si dhe me kujtesën e copëzuar, nëse vërtet do të jetojë të sotmen.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Zemra vertitese, Donal Ryan

Përshtypje(t): 0

Në një fshat të humbur irlandez, menjëherë pas krizës së rëndë ekonomike, fillojnë të dalin në sipërfaqe tensione të rrezikshme. Lupa zmadhuese e Donal Ryan përqendrohet në tablonë e ngjarjeve që zhvillohen rreth falimentimit të një ndërmarrjeje ndërtimi.

Çmimi 540,00 Lekë Çmimi i rregullt 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Zambaku i detit, Andre Pieyre de Mandiargues

Përshtypje(t): 0

Është verë. Dy vajza franceze, Vanina dhe Zhuljeta shkojnë në jug të Sardenjës për pushime. E kalojnë kohën në plazh, not, diell dhe rërë. Një djalosh italian, i zeshkët dhe i bukur, i sheh nga larg, çdo ditë, pa u afruar. Është Vanina që do t'i flasë atij...

Çmimi 360,00 Lekë Çmimi i rregullt 400,00 Lekë
More
Ne gjendje